Kiedy sadzić róże do gruntu? Sadzenie róż - poradnik krok po kroku, zdjęcia

2023-09-19 13:59

Przygotowaliśmy poradnik, jak i kiedy sadzić róże. Sadzenie róż nie jest trudne, ale trzeba przestrzegać kilku zasad. Zobacz, jak i kiedy sadzić róże w ogrodzie, jak przygotować podłoże do sadzenia róż.

Spis treści

 1. Sadzenie róż - jakie stanowisko i podłoże?
 2. Kiedy sadzić róże?
 3. Przygotowanie róż do sadzenia
 4. Jak prawidłowo sadzić róże?

Sadzenie róż w ogrodzie jest dość proste. Jeśli lubisz róże, dowiedz się kiedy i jak sadzić róże, jak odpowiednio przygotować podłoże i jak pielęgnować krzaki róż, by cieszyły nas swoim pięknem. Sadzenie róż: krok po kroku.

Sadzenie róż - jakie stanowisko i podłoże?

Stanowisko dla róż powinno być ciepłe i zaciszne, dobrze nasłonecznione, ale nie suche i gorące. Nie należy sadzić róż w miejscach zacienionych i wilgotnych oraz tam, gdzie mogą być narażone na przeciągi (np. przy narożnikach budynków).

Gleba dla róż powinna być żyzna, przepuszczalna i umiarkowanie wilgotna, o pH 6-6,5. Glebę piaszczystą i mało przepuszczalną należy przed sadzeniem krzewów róż wzbogacić w próchnicę, dodając jesienią (w roku poprzedzającym sadzenie) przekompostowany obornik, kompost lub odkwaszony torf. Natomiast glebę zbyt zwięzłą (gliniastą) trzeba rozluźnić, mieszając ją z piaskiem, żwirem lub przekompostowaną korą.

Kiedy sadzić róże?

Termin sadzenia róż zależy od tego, jakie róże kupimy. Najwięcej krzewów róż pojawia się w sprzedaży na wiosnę i na jesieni. W sklepach mamy wybór pomiędzy różami w doniczkach, a krzewami z odkrytymi korzeniami, w jutowych workach wypełnionych torfem.

 • Róże w doniczkach mają dobrze wykształconą zwartą bryłę korzeniową, można je sadzić o dowolnym momencie, dopóki ziemia nie zmarznie.
 • Róże z odsłoniętym systemem korzeniowym można sadzić na wiosnę lub na jesieni, jednak najlepszym miesiącem na sadzenie róż jest październik (optymalnym terminem sadzenia takich róż jest czas między 15 października a 15 listopada - do wystąpienia pierwszego mrozu.

Róże posadzone na jesieni są mnie narażone na wysychanie (niż te posadzone wiosną), mają wystarczająco dużo czasu, aby dobrze się ukorzenić, a na wiosnę szybciej rozpoczynają wzrost.

Sadzenie róż do gruntu
Autor: www.thinkstockphotos.com Róże najlepiej sadzić do gruntu jesienią

Przygotowanie róż do sadzenia

Jeśli kupiliśmy róże z odsłoniętym korzeniem, a nie zamierzamy sadzić ich od razu, to koniecznie musimy zabezpieczyć je przed obsychaniem. Najlepiej zakopać je w wilgotnej ziemi, w zacienionym miejscu. Bezpośrednio przed sadzeniem korzenie róż należy skrócić o 1/3 długości, część nadziemną przyciąć do wysokości 15-20 cm. Usuwamy także wszystkie suche i martwe części roślin. Przed sadzeniem korzenie warto moczyć przez 20 minut w wodnym roztworze fungicydu zapobiegającego chorobom grzybowym.

Jak prawidłowo sadzić róże?

Sadzenie róż krok po kroku:

 • wykopać głęboki dołek – około 30-50 cm głębokości, tak aby korzenie róż miały dużo miejsca do wzrostu,
 • ziemia musi być dobrze spulchniona, gliniasto-piaszczysta, z dużą zawartością próchnicy oraz pH 6,5 – 7,5
 • najlepiej zastosować gotowe podłoże dla róż i wymieszać je z posiadaną ziemią ogrodową,
 • na szyjce korzeniowej róż łatwo odnajdziemy charakterystyczne zgrubienie – to miejsce szczepienia, które powinno wystawać kilka cm nad powierzchnię ziemi,
 • róże po posadzeniu należy obficie podlać, aby ziemia osiadła,
 • jeśli sadzimy krzewy róż na jesieni to warto uformować wokół podstawy kopczyk z ziemi, odkwaszonego torfu lub kory sosnowej, aby ochronić krzewy przed zimowymi mrozami.

Przy sadzeniu róż z pojemników należy uważać, aby nie uszkodzić bryły korzeniowej wyjmując roślinę z pojemnika.

Zobacz w galerii zdjęć jak sadzić róże krok po kroku.

Róże w ogrodzie - sadzenie róż
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE