Kiedy sadzić róże do gruntu? Sadzenie róż - poradnik krok po kroku, zdjęcia

2023-09-19 13:59

Przygotowaliśmy poradnik, jak i kiedy sadzić róże. Sadzenie róż nie jest trudne, ale trzeba przestrzegać kilku zasad. Zobacz, jak i kiedy sadzić róże w ogrodzie, jak przygotować podłoże do sadzenia róż.

Spis treści

 1. Sadzenie róż - jakie stanowisko i podłoże?
 2. Kiedy sadzić róże?
 3. Przygotowanie róż do sadzenia
 4. Jak prawidłowo sadzić róże?

Sadzenie róż w ogrodzie jest dość proste. Jeśli lubisz róże, dowiedz się kiedy i jak sadzić róże, jak odpowiednio przygotować podłoże i jak pielęgnować krzaki róż, by cieszyły nas swoim pięknem. Sadzenie róż: krok po kroku.

Sadzenie róż - jakie stanowisko i podłoże?

Stanowisko dla róż powinno być ciepłe i zaciszne, dobrze nasłonecznione, ale nie suche i gorące. Nie należy sadzić róż w miejscach zacienionych i wilgotnych oraz tam, gdzie mogą być narażone na przeciągi (np. przy narożnikach budynków).

Gleba dla róż powinna być żyzna, przepuszczalna i umiarkowanie wilgotna, o pH 6-6,5. Glebę piaszczystą i mało przepuszczalną należy przed sadzeniem krzewów róż wzbogacić w próchnicę, dodając jesienią (w roku poprzedzającym sadzenie) przekompostowany obornik, kompost lub odkwaszony torf. Natomiast glebę zbyt zwięzłą (gliniastą) trzeba rozluźnić, mieszając ją z piaskiem, żwirem lub przekompostowaną korą.

Kiedy sadzić róże?

Termin sadzenia róż zależy od tego, jakie róże kupimy. Najwięcej krzewów róż pojawia się w sprzedaży na wiosnę i na jesieni. W sklepach mamy wybór pomiędzy różami w doniczkach, a krzewami z odkrytymi korzeniami, w jutowych workach wypełnionych torfem.

 • Róże w doniczkach mają dobrze wykształconą zwartą bryłę korzeniową, można je sadzić o dowolnym momencie, dopóki ziemia nie zmarznie.
 • Róże z odsłoniętym systemem korzeniowym można sadzić na wiosnę lub na jesieni, jednak najlepszym miesiącem na sadzenie róż jest październik (optymalnym terminem sadzenia takich róż jest czas między 15 października a 15 listopada - do wystąpienia pierwszego mrozu.

Róże posadzone na jesieni są mnie narażone na wysychanie (niż te posadzone wiosną), mają wystarczająco dużo czasu, aby dobrze się ukorzenić, a na wiosnę szybciej rozpoczynają wzrost.

Sadzenie róż do gruntu
Autor: www.thinkstockphotos.com Róże najlepiej sadzić do gruntu jesienią

Przygotowanie róż do sadzenia

Jeśli kupiliśmy róże z odsłoniętym korzeniem, a nie zamierzamy sadzić ich od razu, to koniecznie musimy zabezpieczyć je przed obsychaniem. Najlepiej zakopać je w wilgotnej ziemi, w zacienionym miejscu. Bezpośrednio przed sadzeniem korzenie róż należy skrócić o 1/3 długości, część nadziemną przyciąć do wysokości 15-20 cm. Usuwamy także wszystkie suche i martwe części roślin. Przed sadzeniem korzenie warto moczyć przez 20 minut w wodnym roztworze fungicydu zapobiegającego chorobom grzybowym.

Jak prawidłowo sadzić róże?

Sadzenie róż krok po kroku:

 • wykopać głęboki dołek – około 30-50 cm głębokości, tak aby korzenie róż miały dużo miejsca do wzrostu,
 • ziemia musi być dobrze spulchniona, gliniasto-piaszczysta, z dużą zawartością próchnicy oraz pH 6,5 – 7,5
 • najlepiej zastosować gotowe podłoże dla róż i wymieszać je z posiadaną ziemią ogrodową,
 • na szyjce korzeniowej róż łatwo odnajdziemy charakterystyczne zgrubienie – to miejsce szczepienia, które powinno wystawać kilka cm nad powierzchnię ziemi,
 • róże po posadzeniu należy obficie podlać, aby ziemia osiadła,
 • jeśli sadzimy krzewy róż na jesieni to warto uformować wokół podstawy kopczyk z ziemi, odkwaszonego torfu lub kory sosnowej, aby ochronić krzewy przed zimowymi mrozami.

Przy sadzeniu róż z pojemników należy uważać, aby nie uszkodzić bryły korzeniowej wyjmując roślinę z pojemnika.

Zobacz w galerii zdjęć jak sadzić róże krok po kroku.

Róże w ogrodzie - sadzenie róż
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany