Funkie (hosty) - byliny o ozdobnych liściach. Uprawa, pielęgnacja, odmiany i zastosowanie funkii

2019-10-14 12:11
Funkie
Autor: www.thinkstockphotos.com Funkie znakomicie nadają się do posadzenia przy murkach

Funkia (hosta) to chętnie sadzona w ogrodach bylina o wyjątkowo dekoracyjnych liściach. Bogactwo gatunków i odmian funkii sprawia, że znajdzie ona miejsce w każdym ogrodzie. Poznaj wymagania uprawowe funkii i dowiedz się więcej o jej pielęgnacji i zastosowaniu. Zdjęcia funkii.

Funkie (hosty) w naturalnym środowisku rosną na Dalekim Wschodzie: w Chinach, Japonii, Indiach, Korei. Te długowieczne byliny (w jednym miejscu mogą rosnąć nawet kilkanaście lat), należące do rodziny liliowatych (Liliaceae), tworzą kępy liści wyrastające z niewielkich kłączy korzeniowych, z czasem przekształcających się w karpy. Rośliny każdego roku na wiosnę wypuszczają nowe liście. To one są największą ozdobą funkii – duże, błyszczące, ciemnozielone, czasami seledynowe lub żółtawe, często w białe lub żółte smugi i paski. Dekoracyjne są również kwiaty funkii, które choć dość niepozorne, są dobrze widoczne, ponieważ wyrastają ponad kępę liści.

>>> Poznaj ciekawe byliny o ozdobnych liściach

Do rodzaju Hosta należy około 40 gatunków botanicznych i ponad 1000 odmian. Co roku powstają nowe odmiany (najprężniejsze ośrodki hodowlane tych roślin są w USA i Japonii), zazwyczaj są to tzw. mieszańce międzygatunkowe, których pochodzenie jest trudne do ustalenia, dlatego przy ich nazwie pomija się gatunek i podaje jedynie odmianę. Dostępne na rynku odmiany funkii różnią się rozmiarami roślin - od form miniaturowych, świetnie nadających się do niewielkich ogródków skalnych, po te, które osiągają znaczne rozmiary (nawet do 150 cm średnicy) oraz liśćmi (ich wielkością, barwą: od żółtozielonej przez jasno- i ciemnozielonej, do seledynowej i niebieskozielonej, a także rysunkiem na liściach).

Wymagania uprawowe funkii

Funkie najlepiej rosną w żyznej, przepuszczalnej glebie o lekko kwaśnym odczynie (pH 5,5-6,0). Podłoże powinno być lekko wilgotne (w suchym hosty rosną słabo). Rośliny preferują stanowiska półcieniste lub zacienione, choć są odmiany, które z powodzeniem będą rosły na słońcu (do odmian, które równie dobrze czują się w słońcu, jak w półcieniu należą szczególnie te o jaśniejszych liściach, jak Hosta ‘Fortunei Aureomarginata’, Hosta plantaginea i jej odmiany: ‘Royal Standard’, ‘Sum and Substance’).

Pamiętajmy, by hostom posadzonym na słonecznych stanowiskach zapewnić stale lekko wilgotne podłoże. Hosty lubią wilgotne środowisko, dlatego dobrym miejscem dla są brzegi stawów, oczek wodnych czy strumieni ogrodowych.Hosty są roślinami odpornymi na mróz. Na zimę ich część nadziemna zamiera, by wiosną wypuścić nowa kępę liści.

Przeczytaj też: Czy hosty (funkie) trzeba okryć przed zimą? Jak przygotować funkie do zimy >>>

Funkie - uprawa i pielęgnacja funkii

W sprzedaży oferowane są zazwyczaj funkie w pojemnikach - takie rośliny możemy sadzić w ogrodzie przez cały sezon. 

Funkie nawozi się dwa razy w roku: w kwietniu (po pojawieniu się pierwszych liści) oraz na przełomie czerwca i lipca (nie później!), stosując nawozy mineralne wieloskładnikowe. Korzystanie na rośliny wpływa rozłożenie wokół rośliny wczesną wiosną lub późną jesienią kilkucentymetrowej warstwy kompostu.

Hosty mają stosunkowo dużą powierzchnię liści, przez które następuje szybsze parowanie wody, stąd też duże jest zapotrzebowanie wodne. Żółknięcie i obsychanie krawędzi liści, a później całych liści, są objawami niedoborów wody. Najlepszym sposobem nawadniania funkii jest dostarczanie wody głęboko do korzeni. Zadbajmy, aby podczas podlewania nie moczyć nasłonecznionych liści funkii, gdyż może wtedy dojść do poparzeń blaszki liściowej.

Funkie rozmnażamy przez podział rozrośniętych egzemplarzy. Zabieg ten wykonujemy wiosną (w kwietniu lub maju).

Przeczytaj też: Wiosenne rozmnażanie bylin: kiedy i jak dzielić rozrośnięte karpy >>>

Funkie są niestety przysmakiem ślimaków, które wygryzają w liściach duże dziury. Można temu zapobiec, rozsypując wokół funkii warstewkę wapna palonego lub stawiając pojemniki z piwem, które nęci ślimaki. Można też zastosować preparaty chemiczne.

funkie
Autor: GettyImages Kwiatostany funkii wyrastają ponad rozetę liści

Gdzie posadzić funkie w ogrodzie?

Funkie w ogrodach można sadzić w różnych miejscach. Znakomicie prezentują się posadzone wzdłuż murków oporowych, schodów albo przy ogrodzeniach. Dobrze też wyglądają pod zimozielonymi krzewami. Z odmian funkii różniących się rozmiarami i barwą liści, można tworzyć ciekawe rabaty. Pamiętajmy tylko, aby nie przesadzać z liczbą odmian, ponieważ można uzyskać niepożądany efekt pstrokacizny - wystarczy, gdy na rabacie posadzimy 3–5 gatunków bądź odmian, zachowując odpowiednie odstępy między roślinami.

Funkie można też z powodzeniem łączyć na rabacie bylinowej z innymi roślinami lubiącymi cień, np. paprociami, bergenią, języczką, liliowcami, zawilcami, niezapominajka, barwinkiem, bluszczem, konwalią, bądź roślinami jednorocznymi (niecierpkami, begoniami).

Byliny te dobrze rosną także nad brzegami zbiorników wodnych, ponieważ bardzo lubią wilgotne środowisko. Funkie można także uprawiać w pojemnikach.

>>> Dowiedz się, jak zakładać rabatę bylinową

Dobrym pomysłem jest sadzenie funkii pod drzewami i krzewami. Wiele gatunków krzewów i drzew wraz z rozwojem traci najniższe gałęzie, odsłaniając mało dekoracyjny pień - warto zasłonić go sadząc w tym miejscu funkie. Trzeba tylko pamiętać, aby rosnące pod drzewami rośliny podlewać częściej.

funkie
Autor: GettyImages Ciekawie wyglądają odmiany funkii o liściach dwukolorowych
Liście funkii
Funkie czy hosty?

Autor: Plant Publicity Holland

Hosta 'Fortunei Aureomarginata'

Liście funkii mogą mogą być jedno- lub dwubarwne. W zależności od odmiany mogą także mieć różne rozmiary: od kilku do nawet 45-60 cm. O intensywności zabarwienia liści oraz o przebarwieniach blaszki liściowej, oprócz cech odmianowych, decyduje także wiek rośliny, stanowisko (jak długo roślina jest na słońcu), a często także pora roku.

  • zielone liście: ‘Fortunei Hyacinthina’, Hosta plantaginea var. grandiflora, Hosta clausa;
  • niebieskie liście: ‘Elegans’, Hosta sieboldiana, Hosta nigrescens, ‘Pacific Blue Edger’, ‘Halcyon’, ‘Blue Cadet’, 'Big Daddy’;
  • żółte liście: ‘Piedmont Gold’, ‘Sum and Substance’, ‘Sun Power’;
  • ciemnoobrzeżone liście: ‘Reversed’, ‘Celebration’, Hosta ventricosa ‘Aureomaculata’, ‘Summer Music’;
  • jasnoobrzeżone liście: ‘Golden Tiara', Hosta undulata ‘Albomarginata’, ‘Wide Brim’, ‘Frances Williams', ‘Fortunei Aureomarginata’.

Różnorodność nie dotyczy jedynie ubarwienia liści, ale także ich wielkości, pokroju i tekstury. Niektóre gatunki i odmiany pięknie kwitną. Należą do nich np. ‘Blue Cadet’, ‘Carrie Ann’, 'Gold Regal', ‘Golden Tiara’, ‘Halcyon’, ‘Love Pat’, ‘Pacific Blue Edger’, Hosta ventricosa, Hosta venusta, Hosta plantaginea var. grandiflora.

Tekst: Plant Publicity Holland

Zacieniony ogród

Najpopularniejsze rośliny na skalniak. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 6
Co to za roślina?
Gęsiówka kaukaska
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE