Funkie czyli hosty: rośliny o ozdobnych liściach

2010-07-05 2:00 Opracowanie na podstawie materiałów Plant Publicity Holland

Wśród miłośników tych bylin równie popularna jest polska nazwa funkia, jak i łacińska – hosta. Nie ma chyba innej rośliny, u której różnorodność i kolorystyka dekoracyjnych liści byłaby tak wielka. Funkie (hosty) to popularne rośliny o ozdobnych liściach.

Funkie świetnie komponują się w każdym ogrodzie, tworząc barwne plamy – od żółtozielonych przez jasno- i ciemnozielone, do niebieskozielonych. Miłośnicy roślin mogą wybierać wśród dostępnych na rynku odmian – od form miniaturowych, świetnie nadających się do niewielkich ogródków skalnych, po te, które osiągają znaczne rozmiary (nawet do 150 cm średnicy). Funkie cenione są również za to, że w jednym miejscu mogą rosnąć nawet kilkanaście lat.

Hosty rosną w naturalnym środowisku na Dalekim Wschodzie: w Chinach, Japonii, Indiach, Korei. Należą do rodziny liliowatych (Liliaceae). Do rodzaju Hosta
Funkie są typowymi bylinami długowiecznymi, które bardzo dobrze przystosowują się do nowych siedlisk. Tworzą kępy liści, które wyrastają z małych kłączy korzeniowych, z czasem przekształcających się w karpy. Co roku wypuszczają nowe liście. należy około 40 gatunków botanicznych i ponad 1000 odmian. Najprężniejsze ośrodki hodowlane tych roślin są zlokalizowane w USA i Japonii.

Bardzo ciekawa jest kolorystyka liści, które są jednobarwne lub dwubarwne. O intensywności zabarwienia liści oraz o przebarwieniach, oprócz cech odmianowych, decyduje także wiek rośliny, stanowisko (jak długo roślina jest na słońcu), a często także pora roku.

Liście funkii

  • zielone: ‘Fortunei Hyacinthina’, Hosta plantaginea var. grandiflora, Hosta clausa;
  • niebieskie: ‘Elegans’, Hosta sieboldiana, Hosta nigrescens, ‘Pacific Blue Edger’, ‘Halcyon’, ‘Blue Cadet’, 'Big Daddy’;
  • żółte: ‘Piedmont Gold’, ‘Sum and Substance’, ‘Sun Power’;
  • ciemnoobrzeżone: ‘Reversed’, ‘Celebration’, Hosta ventricosa ‘Aureomaculata’, ‘Summer Music’;
  • jasnoobrzeżone: ‘Golden Tiara', Hosta undulata ‘Albomarginata’, ‘Wide Brim’, ‘Frances Williams', ‘Fortunei Aureomarginata’.

Różnorodność nie dotyczy jedynie ubarwienia liści, ale także ich wielkości, pokroju i tekstury. Niektóre gatunki i odmiany pięknie kwitną. Należą do nich np. ‘Blue Cadet’, ‘Carrie Ann’, 'Gold Regal', ‘Golden Tiara’, ‘Halcyon’, ‘Love Pat’, ‘Pacific Blue Edger’, Hosta ventricosa, Hosta venusta, Hosta plantaginea var. grandiflora.

Wymagania uprawowe funkii

Funkie preferują gleby lekko kwaśne o pH około 6. Nie wymagają obfitego nawożenia, na rośliny te gorzej wpływa przenawożenie niż brak nawozu. Nawozi się je najwyżej dwukrotnie: w kwietniu po pojawieniu się pierwszych liści oraz na przełomie czerwca i lipca (nie później). Hosty mają stosunkowo dużą powierzchnię liści, przez które następuje szybsze parowanie wody, stąd też duże jest zapotrzebowanie wodne. Żółknięcie i obsychanie krawędzi liści, a później całych liści, są objawami niedoborów wody. Najlepszym sposobem nawadniania funkii jest dostarczanie wody głęboko do korzeni.

Gdzie posadzić funkie w ogrodzie?

Hosty zdobyły sławę jako rośliny cieniolubne, ale część najnowszych odmian równie dobrze czuje się w półcieniu, jak i w słońcu – szczególnie te o jaśniejszych liściach, jak Hosta ‘Fortunei Aureomarginata’, Hosta plantaginea i jej odmiany: ‘Royal Standard’, ‘Sum and Substance’.

Hosty wśród host. Hosty są na tyle efektowne, że można tworzyć rabaty skomponowane wyłącznie z tych roślin, a i tak rabata będzie atrakcyjna przez cały sezon. Nie należy jednak przesadzać z liczbą odmian, gdyż można uzyskać efekt pstrokacizny. W zupełności wystarczy, gdy na rabacie posadzimy 3–5 gatunków bądź odmian, zachowując odpowiednie odstępy między roślinami.
Hosty pod drzewami i krzewami. Wiele gatunków krzewów i drzew wraz z rozwojem traci najniższe gałęzie, odsłaniając mało dekoracyjny pień. W miejscach tych hosty są wręcz pożądane. Pamiętajmy, aby szczególnie pod drzewami częściej podlewać rośliny.
Hosty wśród roślin cebulowych. Przy hostach warto posadzić rośliny cebulowe, które wcześnie kwitną tworząc świetne sąsiedztwo dla rozwijających się liści funkii. Wokół większych egzemplarzy można posadzić tulipany hiacynty, narcyzy, wokół mniejszych – krokusy, cebulice, ranniki. Rośliny cebulowe i hosty można posadzić nawet pod bardzo rozłożystymi drzewami, gdyż w okresie kwitnienia roślin cebulowych drzewa są jeszcze bezlistne, dzięki czemu nie ma konkurencji o światło.
Hosty z roślinami cieniolubnymi. Funkie można też połączyć z lubiącymi cień bylinami (np. bergenia, niezapominajka, paprocie, barwinek, bluszcz, konwalia) bądź roślinami jednorocznymi (niecierpek, begonia).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE