Funkie (hosty) w pojemnikach – warunki uprawy i pielęgnacja
Funkie (Hosty) to bardzo popularne byliny o ozdobnych liściach uprawiane w ogrodach. Coraz częściej stawia się na uprawę pojemnikową funkii, która trochę różni się od gruntowej. Podpowiadamy jak uprawiać i pielęgnować funkie w pojemnikach. Zasady uprawy funkii w donicach i skrzyniach.
W pojemnikach można uprawiać większość funkii, w praktyce unika się odmian wysokich, a także tych o mniejszej mrozoodporności. Reszta to sprawa indywidualna, wiele osób prowadzi kolekcje roślinne właśnie w ten sposób. Ma to swoją zaletę – funkie łatwiej można ochronić przed szkodnikami.
>>> Poznaj ciekawe byliny o ozdobnych liściach
Stanowisko uprawy
Funkie są na tyle zróżnicowaną grupą, że trudno sprowadzić je wszystkie do wspólnego mianownika. Najczęściej podaje się informację, iż powinno się je sadzić w miejscach lekko zacienionych lub półcienistych. W praktyce dla większości funkii optymalne jest stanowisko, w którym promienie świetlne docierają do nich bezpośrednio w godzinach przedpołudniowych, a później światło jest mocno rozproszone. Pod tym względem uprawa gruntowa jest łatwiejsza, gdyż niektóre funkie przy regularnym podlewaniu radzą sobie nawet na słońcu. W uprawie pojemnikowej trzeba tego unikać. W tym wypadku rośliny będą nie tylko narażone na poparzenie, ale także na wysychanie. Optymalny dla funkii uprawianych w pojemnikach będzie zacieniony balkon i taras.
Funkie w pojemnikach - jakie podłoże i pojemniki
Optymalna dla funkii jest żyzna, umiarkowanie wilgotna ziemia o dobrej strukturze i lekko kwaśnym odczynie (pH oscyluje w granicach 6,0). Rośliny można sadzić w uniwersalnej ziemi z dodatkiem torfu oraz piasku dla rozluźnienia. Wartościowym dodatkiem dla lepszego napowietrzenia korzeni jest zmielona kora. Na dnie powinno się usypać grubą warstwę drenażową (kilka do kilkunastu centymetrów w zależności od wielkości pojemnika). Podłoże można wymieszać z hydrożelem, aby ograniczyć ryzyko przesuszenia bryły korzeniowej.
Donice i skrzynie do uprawy funkii obowiązkowo muszą mieć otwory w dnie (nie mogą to być szczelne osłonki). Dopasowuje się je do wieku oraz rozmiaru finalnego rośliny. Te największe mogą wymagać nawet 50-60-litrowych donic. Na donice można założyć obręcze z taśmy miedzianej, to ochroni funkie przed ślimakami.
Zwalczanie ślimaków w ogrodzie. Sprawdzone sposoby na ślimaki >>>
Sadzenie funkii w pojemnikach
Zasady sadzenia są podobne jak przy innych roślinach uprawianych w pojemnikach. Jeśli funkie mają długie korzenie, należy je skrócić. Pozostawienie ich w takiej formie jest niekorzystne z perspektywy formowania bryły korzeniowej (w praktyce może prowadzić w przyszłości do skarlenia host). Zwykle byliny przesadza się co 3-5 lat. Jest to konieczne, aby umożliwić im dalszy rozwój, a przy okazji rozmnożyć.
Wiosenne rozmnażanie bylin: kiedy i jak dzielić rozrośnięte karpy >>>
Funkie w pojemnikach - zabiegi pielęgnacyjne
- Podlewanie funkii w pojemnikach. Hosty w pojemnikach należy regularnie podlewać, nawet co 1-2 dni. Nie powinno się doprowadzać do sytuacji, w której niedobór wody jest już widoczny (klapnięcie lub marszczenie liści). Jednym ze sposobów zapewnienia odpowiedniej wilgotności podłoża jest instalacja kropelkowego systemu nawadniania, wykorzystanie donic z automatycznym nawadnianiem (są niestety drogie) i zastosowanie wspomnianego wyżej hydrożelu. Zaleca się używać do podlewania wody odstanej, miękkiej i letniej (ta bezpośrednio z kranu jest zbyt zimna i twarda).
- Nawożenie funkii w pojemnikach. Nawożenie funkii również przebiega nieco inaczej. Nadal warto skupić się na nawozach z fosforem, potasem i mikroelementami. Jednak funkie w pojemnikach często nawozi się nawozami w płynie, np. dodając je do wody co 2-3 tygodnie. Bezpieczne jest używanie nawozów humusowych.
Biohumus – co to jest BIOHUMUS, jak go zrobić i jak stosować w ogrodzie? >>>
Na wierzchniej warstwie ziemi w donicy można stosować niezbyt grubą warstwę ściółki (o ile nie utrudni podlewania). Uprawy pojemnikowe są mobilne, więc można je ochronić przed gradem i silnymi burzami. Na zimę najlepiej donice zadołować. Można je także zasypać materiałem organicznym. Śniegu nie należy odgarniać – to naturalna bariera ochronna. Ważne jest natomiast, aby donice miały dobry odpływ, a w miejscu nie zalegała woda po roztopach. Nadmiar wody w okresie zimowym i wczesnowiosennym przyczynia się w nie mniejszym stopniu do ginięcia funkcji niż bezpośrednio ujemne temperatury. Zgniłe i zeschnięte liście funkii zaleca się przyciąć wiosną.
Ochrona przed chorobami i szkodnikami jest podobna jak w przypadku funkii uprawianych w gruncie. Trzeba monitorować rośliny, aby nie dopuścić do gradacji (masowego pojawienia się) szkodników. Aby ograniczyć ryzyko występowania chorób nie należy przelewać, przegrzewać oraz przesuszać funkii. Pędy kwiatostanowe wycina się po przekwitnięciu.