Funkie (hosty) w pojemnikach – warunki uprawy i pielęgnacja

2019-11-18 15:08
Funkia w pojemniku
Autor: GettyImages Funkie to byliny, które z powodzeniem można uprawiać w pojemnikach

Funkie (Hosty) to bardzo popularne byliny o ozdobnych liściach uprawiane w ogrodach. Coraz częściej stawia się na uprawę pojemnikową funkii, która trochę różni się od gruntowej. Podpowiadamy jak uprawiać i pielęgnować funkie w pojemnikach. Zasady uprawy funkii w donicach i skrzyniach.

W pojemnikach można uprawiać większość funkii, w praktyce unika się odmian wysokich, a także tych o mniejszej mrozoodporności. Reszta to sprawa indywidualna, wiele osób prowadzi kolekcje roślinne właśnie w ten sposób. Ma to swoją zaletę – funkie łatwiej można ochronić przed szkodnikami.

>>> Poznaj ciekawe byliny o ozdobnych liściach

Stanowisko uprawy

Funkie są na tyle zróżnicowaną grupą, że trudno sprowadzić je wszystkie do wspólnego mianownika. Najczęściej podaje się informację, iż powinno się je sadzić w miejscach lekko zacienionych lub półcienistych. W praktyce dla większości funkii optymalne jest stanowisko, w którym promienie świetlne docierają do nich bezpośrednio w godzinach przedpołudniowych, a później światło jest mocno rozproszone. Pod tym względem uprawa gruntowa jest łatwiejsza, gdyż niektóre funkie przy regularnym podlewaniu radzą sobie nawet na słońcu. W uprawie pojemnikowej trzeba tego unikać. W tym wypadku rośliny będą nie tylko narażone na poparzenie, ale także na wysychanie. Optymalny dla funkii uprawianych w pojemnikach będzie zacieniony balkon i taras.

Funkia w pojemniku
Autor: GettyImages Funkie uprawiane w pojemnikach należy regularnie podlewać, nawet co 1-2 dni

Funkie w pojemnikach - jakie podłoże i pojemniki

Optymalna dla funkii jest żyzna, umiarkowanie wilgotna ziemia o dobrej strukturze i lekko kwaśnym odczynie (pH oscyluje w granicach 6,0). Rośliny można sadzić w uniwersalnej ziemi z dodatkiem torfu oraz piasku dla rozluźnienia. Wartościowym dodatkiem dla lepszego napowietrzenia korzeni jest zmielona kora. Na dnie powinno się usypać grubą warstwę drenażową (kilka do kilkunastu centymetrów w zależności od wielkości pojemnika). Podłoże można wymieszać z hydrożelem, aby ograniczyć ryzyko przesuszenia bryły korzeniowej.

Donice i skrzynie do uprawy funkii obowiązkowo muszą mieć otwory w dnie (nie mogą to być szczelne osłonki). Dopasowuje się je do wieku oraz rozmiaru finalnego rośliny. Te największe mogą wymagać nawet 50-60-litrowych donic. Na donice można założyć obręcze z taśmy miedzianej, to ochroni funkie przed ślimakami.

Zwalczanie ślimaków w ogrodzie. Sprawdzone sposoby na ślimaki >>>

Funkia w pojemniku
Autor: GettyImages

Sadzenie funkii w pojemnikach

Zasady sadzenia są podobne jak przy innych roślinach uprawianych w pojemnikach. Jeśli funkie mają długie korzenie, należy je skrócić. Pozostawienie ich w takiej formie jest niekorzystne z perspektywy formowania bryły korzeniowej (w praktyce może prowadzić w przyszłości do skarlenia host). Zwykle byliny przesadza się co 3-5 lat. Jest to konieczne, aby umożliwić im dalszy rozwój, a przy okazji rozmnożyć.

Wiosenne rozmnażanie bylin: kiedy i jak dzielić rozrośnięte karpy >>>

Zacieniony ogród

Funkie w pojemnikach - zabiegi pielęgnacyjne

  • Podlewanie funkii w pojemnikach. Hosty w pojemnikach należy regularnie podlewać, nawet co 1-2 dni. Nie powinno się doprowadzać do sytuacji, w której niedobór wody jest już widoczny (klapnięcie lub marszczenie liści). Jednym ze sposobów zapewnienia odpowiedniej wilgotności podłoża jest instalacja kropelkowego systemu nawadniania, wykorzystanie donic z automatycznym nawadnianiem (są niestety drogie) i zastosowanie wspomnianego wyżej hydrożelu. Zaleca się używać do podlewania wody odstanej, miękkiej i letniej (ta bezpośrednio z kranu jest zbyt zimna i twarda).
  • Nawożenie funkii w pojemnikach. Nawożenie funkii również przebiega nieco inaczej. Nadal warto skupić się na nawozach z fosforem, potasem i mikroelementami. Jednak funkie w pojemnikach często nawozi się nawozami w płynie, np. dodając je do wody co 2-3 tygodnie. Bezpieczne jest używanie nawozów humusowych.

Biohumus – co to jest BIOHUMUS, jak go zrobić i jak stosować w ogrodzie? >>>

Na wierzchniej warstwie ziemi w donicy można stosować niezbyt grubą warstwę ściółki (o ile nie utrudni podlewania). Uprawy pojemnikowe są mobilne, więc można je ochronić przed gradem i silnymi burzami. Na zimę najlepiej donice zadołować. Można je także zasypać materiałem organicznym. Śniegu nie należy odgarniać – to naturalna bariera ochronna. Ważne jest natomiast, aby donice miały dobry odpływ, a w miejscu nie zalegała woda po roztopach. Nadmiar wody w okresie zimowym i wczesnowiosennym przyczynia się w nie mniejszym stopniu do ginięcia funkcji niż bezpośrednio ujemne temperatury. Zgniłe i zeschnięte liście funkii zaleca się przyciąć wiosną.

Ochrona przed chorobami i szkodnikami jest podobna jak w przypadku funkii uprawianych w gruncie. Trzeba monitorować rośliny, aby nie dopuścić do gradacji (masowego pojawienia się) szkodników. Aby ograniczyć ryzyko występowania chorób nie należy przelewać, przegrzewać oraz przesuszać funkii. Pędy kwiatostanowe wycina się po przekwitnięciu.

Funkia w pojemniku
Autor: GettyImages Na zime donice z funkami najlepiej zadołować
Michał Mazik
Michał Mazik
Michał Mazik - absolwent ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Autor kilkunastu książek o tematyce ogrodniczej i zielarskiej, w tym „Ogród z pasją”, „Zioła w ogrodzie i w domu", „Dary pszczół", „Przyroda Lublina". Współpracuje z mediami, producentami, zajmuje się zakładaniem ogrodów, prowadzi szkolenia branżowe, działa w marketingu. Praktykę zdobywał w Polsce (zakładanie i pielęgnacja ogrodów), Stanach Zjednoczonych (produkcja zieleni ozdobnej), Anglii (pielęgnacja farm malinowych i jeżynowych), Włoszech (sady jabłoniowe). Współpracował z holenderskimi firmami (tworzenie baz danych roślin, ogrodnicze technologie mobilne, konferencje branżowe). Należy do lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE