Funkie (hosty) można uprawiać w pojemnikach! Sprawdź, jak o nie dbać

2025-05-06 12:57

Funkie (Hosty) to bardzo popularne byliny o ozdobnych liściach uprawiane w ogrodach. Coraz częściej stawia się na uprawę pojemnikową funkii, która trochę różni się od gruntowej. Podpowiadamy jak uprawiać i pielęgnować funkie w pojemnikach.

Spis treści

  1. Jakie funkie można uprawiać w pojemnikach?
  2. Jakie wymagania mają funkie?
  3. Jakie podłoże do funkii?
  4. W jakie pojemniki sadzić funkie?
  5. Jak sadzić funkie w pojemnikach?
  6. Jak dbać o funkie posadzone w donicach i pojemnikach?
  7. Jak przezimować funkie w donicach?

Funkie należą do najpopularniejszych bylin o ozdobnych liściach. Są chętnie sadzone na ogrodowych rabatach, ale można je także z powodzeniem uprawiać w pojemnikach ustawianych na balkonach, tarasach czy w różnych częściach ogrodu.

Jakie funkie można uprawiać w pojemnikach?

W pojemnikach można uprawiać większość funkii, w praktyce unika się odmian wysokich, a także tych o mniejszej mrozoodporności. Reszta to sprawa indywidualna, wiele osób prowadzi kolekcje roślinne właśnie w ten sposób. Ma to swoją zaletę – funkie łatwiej można ochronić przed szkodnikami.

Jakie wymagania mają funkie?

Funkie są na tyle zróżnicowaną grupą, że trudno sprowadzić je wszystkie do wspólnego mianownika. Najczęściej podaje się informację, iż powinno się je sadzić w miejscach lekko zacienionych lub półcienistych. W praktyce dla większości funkii optymalne jest stanowisko, w którym promienie świetlne docierają do nich bezpośrednio w godzinach przedpołudniowych, a później światło jest mocno rozproszone. Pod tym względem uprawa gruntowa jest łatwiejsza, gdyż niektóre funkie przy regularnym podlewaniu radzą sobie nawet na słońcu. W uprawie pojemnikowej trzeba tego unikać. W tym wypadku rośliny będą nie tylko narażone na poparzenie, ale także na wysychanie. Optymalny dla funkii uprawianych w pojemnikach będzie zacieniony balkon i taras.

Poznaj najlepsze rośliny na zacieniony taras.

Funkie w pojemnikach

i

Autor: Michel VIARD, GettyImages Funkie w pojemnikach

Jakie podłoże do funkii?

Optymalna dla funkii jest żyzna, umiarkowanie wilgotna ziemia o dobrej strukturze i lekko kwaśnym odczynie (pH oscyluje w granicach 6,0). Rośliny można sadzić w uniwersalnej ziemi z dodatkiem torfu oraz piasku dla rozluźnienia. Wartościowym dodatkiem dla lepszego napowietrzenia korzeni jest zmielona kora. Na dnie powinno się usypać grubą warstwę drenażową (kilka do kilkunastu centymetrów w zależności od wielkości pojemnika). Podłoże można wymieszać z hydrożelem, aby ograniczyć ryzyko przesuszenia bryły korzeniowej.

W jakie pojemniki sadzić funkie?

Donice i skrzynie do uprawy funkii obowiązkowo muszą mieć otwory w dnie (nie mogą to być szczelne osłonki). Dopasowuje się je do wieku oraz rozmiaru finalnego rośliny. Te największe mogą wymagać nawet 50-60-litrowych donic. Na donice można założyć obręcze z taśmy miedzianej, to ochroni funkie przed ślimakami.

Przeczytaj też: Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu raz na zawsze?

Funkia w pojemniku

i

Autor: GettyImages, Archiwum prywatne

Jak sadzić funkie w pojemnikach?

Zasady sadzenia są podobne jak przy innych roślinach uprawianych w pojemnikach. Jeśli funkie mają długie korzenie, należy je skrócić. Pozostawienie ich w takiej formie jest niekorzystne z perspektywy formowania bryły korzeniowej (w praktyce może prowadzić w przyszłości do skarlenia host). Zwykle byliny przesadza się co 3-5 lat. Jest to konieczne, aby umożliwić im dalszy rozwój, a przy okazji rozmnożyć.

Przeczytaj też: Dzielenie bylin na wiosnę to sposób na darmowe rośliny w ogrodzie!

Murator Ogroduje #2: Brunera i inne byliny cieniolubne

Jak dbać o funkie posadzone w donicach i pojemnikach?

  • Podlewanie funkii w pojemnikach. Hosty w pojemnikach należy regularnie podlewać, nawet co 1-2 dni. Nie powinno się doprowadzać do sytuacji, w której niedobór wody jest już widoczny (klapnięcie lub marszczenie liści). Jednym ze sposobów zapewnienia odpowiedniej wilgotności podłoża jest instalacja kropelkowego systemu nawadniania, wykorzystanie donic z automatycznym nawadnianiem (są niestety drogie) i zastosowanie wspomnianego wyżej hydrożelu. Zaleca się używać do podlewania wody odstanej, miękkiej i letniej (ta bezpośrednio z kranu jest zbyt zimna i twarda).
  • Nawożenie funkii w pojemnikach. Nawożenie funkii również przebiega nieco inaczej. Nadal warto skupić się na nawozach z fosforem, potasem i mikroelementami. Jednak funkie w pojemnikach często nawozi się nawozami w płynie, np. dodając je do wody co 2-3 tygodnie. Bezpieczne jest używanie nawozów humusowych.
  • Ściółkowanie funkii w pojemnikach. Na wierzchniej warstwie ziemi w donicy można stosować niezbyt grubą warstwę ściółki (o ile nie utrudni podlewania).
  • Ochrona funkii w pojemnikach przed chorobami i szkodnikami jest podobna jak w przypadku funkii uprawianych w gruncie. Trzeba monitorować rośliny, aby nie dopuścić do gradacji (masowego pojawienia się) szkodników. Aby ograniczyć ryzyko występowania chorób nie należy przelewać, przegrzewać oraz przesuszać funkii. Pędy kwiatostanowe wycina się po przekwitnięciu.

Uprawy pojemnikowe są mobilne, więc można je ochronić przed gradem i silnymi burzami.

Jak przezimować funkie w donicach?

Na zimę najlepiej donice z funkiami zadołować. Można je także zasypać materiałem organicznym. Śniegu nie należy odgarniać – to naturalna bariera ochronna. Ważne jest natomiast, aby donice miały dobry odpływ, a w miejscu nie zalegała woda po roztopach. Nadmiar wody w okresie zimowym i wczesnowiosennym przyczynia się w nie mniejszym stopniu do ginięcia funkcji niż bezpośrednio ujemne temperatury. Zgniłe i zeschnięte liście funkii zaleca się przyciąć wiosną.

Przeczytaj też: Czy twoje funkie są gotowe na zimę? Oto co musisz wiedzieć!

Funkie w pojemnikach

i

Autor: vau902, GettyImages Funkie w pojemnikach
Murator Google News
Czy potrafisz rozpoznać jaka to bylina?
Pytanie 1 z 7
Jaka to bylina?
Aster nowoangielski
Murowane starcie
Taras – bez dachu czy zadaszony? MUROWANE STARCIE