Ogrody mobilne – modny trend. Jak stworzyć przenośne kompozycje z roślin

2019-09-26 13:02

Ogrody mobilne to nic innego jak przenośne kompozycje roślin uprawianych w pojemnikach (skrzyniach i donicach). Takie ogrody w każdej chwili można przenieść w inne miejsce, choć konstrukcje cięższe ustawia się na cały sezon i demontuje dopiero po jego zakończeniu (to drugie rozwiązanie zdobywa ogromną popularność w przestrzeni miejskiej).

Ogrody mobilne pojawiły się w miastach na przestrzeni ostatnich kilku lat. Trend ten wciąż się rozwija i zdobywa popularność, ale także ewoluuje. Z założenia ma zbliżać przyrodę do ludzi i poprawiać wygląd i estetykę miejskich zakątków. Bardzo często ma też znaczenie ekologiczne, na przykład ogród mobilny z roślin miododajnych czy łąka kwietna. W rzeczywiści ogrodem mobilnym można nazwać niemal każdą uprawę roślin w pojemnikach. Dlatego takie obiekty z powodzeniem udaje się wprowadzić do własnego ogrodu czy na działkę.

Ogrody mobilne
Autor: GettyImages Drzewa i krzewy uprawiane w pojemnikach można ustawiać w różnej konfiguracji, zmieniając ją nawet w trakcie sezonu

Gdzie zbudować ogród mobilny?

Ogród mobilny – jak wskazuje nazwa – może być usytuowany w dowolnym miejscu. Stanowisko oczywiście trzeba dopasować pod wymagania konkretnych roślin (lub odwrotnie). Ogrody mobilne w miastach buduje się na placach, skwerkach, a nawet na dachach. W prywatnych posesjach takie przenośne kompozycje można wykorzystać w interesujących aranżacjach przestronnego tarasu, patio, wejścia do domu, a także obiektów małej architektury. To jednocześnie dobre rozwiązanie zakrycia brzydszych miejsc w ogrodzie, takich jak płyty szamba lub studzienki.

Pojemniki i materiały do budowy ogrodu mobilnego

Do tworzenia ogrodu mobilnego używa się pojemników różnorodnych materiałów – ważne, aby były naturalne (chociaż nie zawsze jest to żelazną regułą), umiarkowanie lekkie (łatwość przenoszenia lub demontażu) i zapewniały dobre warunki rozwoju roślin. Dlatego tanie tworzywa sztuczne, a w miejscach słonecznych także metal, nie są odpowiednie.
Najbardziej uniwersalnym materiałem jest drewno. Ogrody mobilne z powodzeniem można tworzyć z wykorzystaniem drewnianych palet czy skrzynek. Ogrodem mobilnym może być także zestaw donic ustawionych obok siebie, kwietnik rowerowy i przenośny ogród wertykalny.

Nie przegap: Meble z palet ogrodowe. Jak zrobić meble z palet na taras: instrukcja i zdjęcia >>>

Meble z palet do ogrodu
Autor: www.thinkstockphotos.com Do stworzenia mobilnego ogrodu można wykorzystać palety

Rośliny do ogrodu mobilnego

W ogrodzie mobilnym można uprawiać wszystkie gatunki roślin, które nadają się do uprawy pojemnikowej. Lista jest długa. Wybór powinien być uzasadniony także możliwościami przechowywania konstrukcji ogrodu mobilnego w okresie zimowym (i ewentualnie znajdujących się w niej roślin). W mniejszych pojemnikach i w miejscach rzadziej odwiedzanych powinno się stawiać na gatunki odporne na suszę.

  • Rośliny jednoroczne do ogrodu mobilnego: kwiaty, warzywa, zioła. Najwygodniejsza jest uprawa gatunków jednorocznych, które późną jesienią po prostu zamierają (lub przemarzają). Do tej grupy należą ozdobne rośliny jednoroczne (często określane „kwiatami lata”), zioła i warzywa. Można je nawet łączyć ze sobą – wiele gatunków ziół pozytywnie wpływa na plonowanie warzyw i wygląd roślin ozdobnych. Wśród warzyw można natomiast odnaleźć dekoracyjne odmiany, np. buraki ćwikłowe o kolorowych ogonkach liściowych, paprykę i pomidory o różnym kolorze owoców oraz atrakcyjny jarmuż. W ogrodach miejskich (oraz tych na terenach zanieczyszczonych) lepiej zrezygnować z uprawy roślin jadalnych. Jeśli już decydujemy się na nią, to przynajmniej warto unikać gatunków o jadalnych zielonych liściach, które mają tendencję do akumulowania azotanów (związki później mogą zamieniać się w toksyczne azotyny).
  • Rośliny do ogrodu mobilnego dla pszczół. W ogrodzie mobilnym dla pszczół sprawdzi się facelia, pszczelnik mołdawski, ogórecznik lekarski i rezeda wonna.
  • Byliny, drzewa i krzewy do ogrodu mobilnego. Z drzew i krzewów wybieramy odmiany karłowe, wolno rosnące. Warto postawić na rośliny o atrakcyjnym kształcie (np. klony palmowe) czy intensywnym zapachu (jaśminowiec wonny). Z iglaków dobrze sprawdzają się formy bonsai, np. jałowce, sosny.
Ogrody mobilne
Autor: GettyImages Ciekawy pomysł na ogród mobilny w przestrzeni miejskiej

Ogród mobilny - sadzenie i pielęgnacja roślin

  • Sadzenie roślin w ogrodzie mobilnym. Do sadzenia roślin w ogrodach mobilnych zaleca się stawiać na żyzne podłoże, bogate w próchnicę, umiarkowanie przepuszczalne, o pH zbliżonym do obojętnego (najbezpieczniej!). Konieczne jest usypanie grubej warstwy drenażowej. Można także skorzystać z hydrożeli – do magazynowania wody.
  • Pielęgnacja roślin w ogrodzie mobilnym. Głównym zabiegiem pielęgnacyjnym jest nawadnianie. Nie powinno się dopuszczać do przesuszenia podłoża w pojemnikach. W okresie letnich upałów czasem konieczne jest podlewanie nawet dwa razy dziennie (zaleca się nawadnianie rano i wieczorem). Do zasilania roślin najwygodniej stosować nawozy w formie płynnej. Ważna jest walka z zachwaszczeniem, chorobami i szkodnikami.
  • Zabezpieczenie roślin wieloletnich przed mrozem. W przypadku bylin, drzew i krzewów pojemniki powinny być odpowiednio zabezpieczone przed mrozem, np. można je obłożyć styropianowymi płytami. Stosuje się też tradycyjne osłony – ściółkę przy podstawie, osłanianie nadziemnej części materiałem przepuszczającym powietrze.
  • Zimowe podlewanie roślin zimozielonych uprawianych w pojemnikach. W przypadku iglaków oraz liściastych roślin zimozielonych trzeba pamiętać o sporadycznym zimowym podlewaniu. Zabieg wykonuje się w bezmroźne dni. To zabezpieczy przed wystąpieniem suszy fizjologicznej.

  • Przechowywanie zimą. Byliny, drzewa i krzewy wrażliwe na niskie temperatury przed nadejściem mrozów należy również przenieść do chłodnego pomieszczenia, zabezpieczonego przed mrozem.

Zobacz wideo: Budowa drewnianej donicy

Budowa drewnianej donicy - zrób to sam! Bez młotka i gwoździ...
O autorze
Michał Mazik
Michał Mazik
Michał Mazik - absolwent ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Autor kilkunastu książek o tematyce ogrodniczej i zielarskiej, w tym „Ogród z pasją”, „Zioła w ogrodzie i w domu", „Dary pszczół", „Przyroda Lublina". Współpracuje z mediami, producentami, zajmuje się zakładaniem ogrodów, prowadzi szkolenia branżowe, działa w marketingu. Praktykę zdobywał w Polsce (zakładanie i pielęgnacja ogrodów), Stanach Zjednoczonych (produkcja zieleni ozdobnej), Anglii (pielęgnacja farm malinowych i jeżynowych), Włoszech (sady jabłoniowe). Współpracował z holenderskimi firmami (tworzenie baz danych roślin, ogrodnicze technologie mobilne, konferencje branżowe). Należy do lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie