Ogrody mobilne – modny trend. Jak stworzyć przenośne kompozycje z roślin

2019-09-26 13:02

Ogrody mobilne to nic innego jak przenośne kompozycje roślin uprawianych w pojemnikach (skrzyniach i donicach). Takie ogrody w każdej chwili można przenieść w inne miejsce, choć konstrukcje cięższe ustawia się na cały sezon i demontuje dopiero po jego zakończeniu (to drugie rozwiązanie zdobywa ogromną popularność w przestrzeni miejskiej).

Ogrody mobilne pojawiły się w miastach na przestrzeni ostatnich kilku lat. Trend ten wciąż się rozwija i zdobywa popularność, ale także ewoluuje. Z założenia ma zbliżać przyrodę do ludzi i poprawiać wygląd i estetykę miejskich zakątków. Bardzo często ma też znaczenie ekologiczne, na przykład ogród mobilny z roślin miododajnych czy łąka kwietna. W rzeczywiści ogrodem mobilnym można nazwać niemal każdą uprawę roślin w pojemnikach. Dlatego takie obiekty z powodzeniem udaje się wprowadzić do własnego ogrodu czy na działkę.

Ogrody mobilne
Autor: GettyImages Drzewa i krzewy uprawiane w pojemnikach można ustawiać w różnej konfiguracji, zmieniając ją nawet w trakcie sezonu

Gdzie zbudować ogród mobilny?

Ogród mobilny – jak wskazuje nazwa – może być usytuowany w dowolnym miejscu. Stanowisko oczywiście trzeba dopasować pod wymagania konkretnych roślin (lub odwrotnie). Ogrody mobilne w miastach buduje się na placach, skwerkach, a nawet na dachach. W prywatnych posesjach takie przenośne kompozycje można wykorzystać w interesujących aranżacjach przestronnego tarasu, patio, wejścia do domu, a także obiektów małej architektury. To jednocześnie dobre rozwiązanie zakrycia brzydszych miejsc w ogrodzie, takich jak płyty szamba lub studzienki.

Pojemniki i materiały do budowy ogrodu mobilnego

Do tworzenia ogrodu mobilnego używa się pojemników różnorodnych materiałów – ważne, aby były naturalne (chociaż nie zawsze jest to żelazną regułą), umiarkowanie lekkie (łatwość przenoszenia lub demontażu) i zapewniały dobre warunki rozwoju roślin. Dlatego tanie tworzywa sztuczne, a w miejscach słonecznych także metal, nie są odpowiednie.
Najbardziej uniwersalnym materiałem jest drewno. Ogrody mobilne z powodzeniem można tworzyć z wykorzystaniem drewnianych palet czy skrzynek. Ogrodem mobilnym może być także zestaw donic ustawionych obok siebie, kwietnik rowerowy i przenośny ogród wertykalny.

Nie przegap: Meble z palet ogrodowe. Jak zrobić meble z palet na taras: instrukcja i zdjęcia >>>

Meble z palet do ogrodu
Autor: www.thinkstockphotos.com Do stworzenia mobilnego ogrodu można wykorzystać palety

Rośliny do ogrodu mobilnego

W ogrodzie mobilnym można uprawiać wszystkie gatunki roślin, które nadają się do uprawy pojemnikowej. Lista jest długa. Wybór powinien być uzasadniony także możliwościami przechowywania konstrukcji ogrodu mobilnego w okresie zimowym (i ewentualnie znajdujących się w niej roślin). W mniejszych pojemnikach i w miejscach rzadziej odwiedzanych powinno się stawiać na gatunki odporne na suszę.

  • Rośliny jednoroczne do ogrodu mobilnego: kwiaty, warzywa, zioła. Najwygodniejsza jest uprawa gatunków jednorocznych, które późną jesienią po prostu zamierają (lub przemarzają). Do tej grupy należą ozdobne rośliny jednoroczne (często określane „kwiatami lata”), zioła i warzywa. Można je nawet łączyć ze sobą – wiele gatunków ziół pozytywnie wpływa na plonowanie warzyw i wygląd roślin ozdobnych. Wśród warzyw można natomiast odnaleźć dekoracyjne odmiany, np. buraki ćwikłowe o kolorowych ogonkach liściowych, paprykę i pomidory o różnym kolorze owoców oraz atrakcyjny jarmuż. W ogrodach miejskich (oraz tych na terenach zanieczyszczonych) lepiej zrezygnować z uprawy roślin jadalnych. Jeśli już decydujemy się na nią, to przynajmniej warto unikać gatunków o jadalnych zielonych liściach, które mają tendencję do akumulowania azotanów (związki później mogą zamieniać się w toksyczne azotyny).
  • Rośliny do ogrodu mobilnego dla pszczół. W ogrodzie mobilnym dla pszczół sprawdzi się facelia, pszczelnik mołdawski, ogórecznik lekarski i rezeda wonna.
  • Byliny, drzewa i krzewy do ogrodu mobilnego. Z drzew i krzewów wybieramy odmiany karłowe, wolno rosnące. Warto postawić na rośliny o atrakcyjnym kształcie (np. klony palmowe) czy intensywnym zapachu (jaśminowiec wonny). Z iglaków dobrze sprawdzają się formy bonsai, np. jałowce, sosny.
Ogrody mobilne
Autor: GettyImages Ciekawy pomysł na ogród mobilny w przestrzeni miejskiej

Ogród mobilny - sadzenie i pielęgnacja roślin

  • Sadzenie roślin w ogrodzie mobilnym. Do sadzenia roślin w ogrodach mobilnych zaleca się stawiać na żyzne podłoże, bogate w próchnicę, umiarkowanie przepuszczalne, o pH zbliżonym do obojętnego (najbezpieczniej!). Konieczne jest usypanie grubej warstwy drenażowej. Można także skorzystać z hydrożeli – do magazynowania wody.
  • Pielęgnacja roślin w ogrodzie mobilnym. Głównym zabiegiem pielęgnacyjnym jest nawadnianie. Nie powinno się dopuszczać do przesuszenia podłoża w pojemnikach. W okresie letnich upałów czasem konieczne jest podlewanie nawet dwa razy dziennie (zaleca się nawadnianie rano i wieczorem). Do zasilania roślin najwygodniej stosować nawozy w formie płynnej. Ważna jest walka z zachwaszczeniem, chorobami i szkodnikami.
  • Zabezpieczenie roślin wieloletnich przed mrozem. W przypadku bylin, drzew i krzewów pojemniki powinny być odpowiednio zabezpieczone przed mrozem, np. można je obłożyć styropianowymi płytami. Stosuje się też tradycyjne osłony – ściółkę przy podstawie, osłanianie nadziemnej części materiałem przepuszczającym powietrze.
  • Zimowe podlewanie roślin zimozielonych uprawianych w pojemnikach. W przypadku iglaków oraz liściastych roślin zimozielonych trzeba pamiętać o sporadycznym zimowym podlewaniu. Zabieg wykonuje się w bezmroźne dni. To zabezpieczy przed wystąpieniem suszy fizjologicznej.

  • Przechowywanie zimą. Byliny, drzewa i krzewy wrażliwe na niskie temperatury przed nadejściem mrozów należy również przenieść do chłodnego pomieszczenia, zabezpieczonego przed mrozem.

Zobacz wideo: Budowa drewnianej donicy

Budowa drewnianej donicy - zrób to sam! Bez młotka i gwoździ...
O autorze
Michał Mazik
Michał Mazik
Michał Mazik - absolwent ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Autor kilkunastu książek o tematyce ogrodniczej i zielarskiej, w tym „Ogród z pasją”, „Zioła w ogrodzie i w domu", „Dary pszczół", „Przyroda Lublina". Współpracuje z mediami, producentami, zajmuje się zakładaniem ogrodów, prowadzi szkolenia branżowe, działa w marketingu. Praktykę zdobywał w Polsce (zakładanie i pielęgnacja ogrodów), Stanach Zjednoczonych (produkcja zieleni ozdobnej), Anglii (pielęgnacja farm malinowych i jeżynowych), Włoszech (sady jabłoniowe). Współpracował z holenderskimi firmami (tworzenie baz danych roślin, ogrodnicze technologie mobilne, konferencje branżowe). Należy do lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie