Meble ogrodowe z palet - jak zrobić krok po kroku? Instrukcja ze zdjęciami

2023-05-22 11:20

Meble ogrodowe z palet - stoliki, ławki, siedziska, krzesła - możemy z powodzeniem zrobić samodzielnie. Zobacz, jak zrobić meble ogrodowe z palet krok po kroku? Instrukcja wykonania ze zdjęciami.

Spis treści

  1. Meble ogrodowe z palet - jakie palety na meble?
  2. GALERIA: jak zrobić meble ogrodowe z palet - instrukcja krok po kroku
  3. Jakie meble ogrodowe i na taras można zrobić z palet?
  4. Meble z palet do ogrodu - obróbka drewna
  5. Malowanie mebli ogrodowych z palet

Zamiast kupować meble do ogrodu, można zrobić je samodzielnie – z palet. Nie są one zbudowane z drewna najwyższej jakości, ale to surowiec mocny, trwały i naturalny. Dobry pomysł aranżacyjny i umiejętne wykończenie pozwolą wyczarować z palet ciekawe meble ogrodowe.

Meble ogrodowe z palet - jakie palety na meble?

Palety mogą mieć różną konstrukcję i rozmiar, zależnie od przeznaczenia. Najpopularniejsze są mocne, trójwarstwowe europalety wielkości 120 x 80 x 14,4 cm, zbudowane z grubych deszczułek, o wzmocnionych narożnikach wypełnionych dużymi klockami z drewna lub trocin, podbite od spodu trzema deszczułkami.

Zobacz też: 

Są też lżejsze modele dwuwarstwowe jednorazowego użytku, które mają na wierzchu szereg cieńszych i węższych listew połączonych od spodu kantówkami. Wielu producentów używa też własnych palet o rozmaitej konstrukcji. Oryginalne europalety (oznaczone EPAL) są wykonywane z drewna impregnowanego i poddanego obróbce termicznej, co ma je chronić przed owadami. W przypadku innych konstrukcji jest to zwykle drewno surowe.

GALERIA: jak zrobić meble ogrodowe z palet - instrukcja krok po kroku

Jakie meble ogrodowe i na taras można zrobić z palet?

Najbardziej popularne meble budowane z palet to stoliki i różnego rodzaju siedziska. Wystarczy nabić na siebie dwie palety, żeby uzyskać wysokość 30 cm. To już jest wygodny stolik ogrodowy. Jeśli przestrzenie między deszczułkami na wierzchu palety wypełnimy dodatkowymi listwami, powstanie jednolity blat. Rozszerzając konstrukcję o kolejne takie komplety, może zbudować fotel lub siedzisko ogrodowe dowolnej wielkości. Pod gruby i sztywny materac nie trzeba uzupełniać przestrzeni między deszczułkami na wierzchu. Paleta postawiona na sztorc i przybita z tyłu konstrukcji będzie stanowić wygodne oparcie. Jeśli nałożymy na zbite palety miękki materac, meble ogrodowy do siedzenia gotowy.

Ciekawe możliwości dają palety postawione na sztorc. Jeśli nabijemy na dwie takie „nogi” blat z desek, powstanie wygodny stolik o wysokości nieco ponad 80 cm. Paleta zamocowana do ściany z nabitą na wierzchu deską może być pomysłem na kwietnik na tarasie. Jeśli wyeksponujemy spód palety, w którym pod poprzeczki nabijemy dodatkowe listwy, utworzymy szerokie skrzynki na rośliny. Przed wypełnieniem ich podłożem ogrodniczym warto je uszczelnić folią. Paleta przybita wysoko na ścianie ganku domu na działce może być wieszakiem na parasole i ubrania wierzchnie albo narzędzia robocze.

Jak zrobić sypialnię z palet?
Meble do ogrodu i na taras z palet
Autor: www.woodenpalletfurniture.com Z palet można stworzyć kącik wypoczynkowy z prawdziwego zdarzenia

Meble z palet do ogrodu - obróbka drewna

Drewno używane do produkcji palet jest nieheblowane. Meble trzeba porządnie oszlifować na całej powierzchni. Można do tego użyć szlifierki oscylacyjnej lub papieru ściernego na klocku. Do pierwszego szlifowania stosuje się papier o grubym ścierniwie (gradacja 80), potem coraz drobniejszego. Jeśli zależy nam na doskonałym wypolerowaniu na przykład blatu stołu, do ostatniego szlifowania można użyć papieru o gradacji 180-200. Należy też dokładnie obrobić narożniki, które mogą się łuszczyć drzazgami. Podczas szlifowania trzeba uważać na miejsca, w których mogą wystawać gwoździe. Dobrze jest je solidnie wbić w głąb drewna, żeby później nie przeszkadzały.

Malowanie mebli ogrodowych z palet

Powierzchnia przeznaczona do malowania powinna być sucha i czysta. Jeśli są jakieś zabrudzenia, należy je zmyć lub zeszlifować drobnym papierem ściernym i odpylić. Preparat przed malowaniem trzeba dobrze wymieszać. Nakładamy najczęściej dwie warstwy preparatów ochronno-dekoracyjnych. Jeśli użyjemy impregnatu i produktu dekoracyjnego, można je zastosować w układzie jedna warstwa impregnująca i dwie warstwy dekoracyjne. Impregnat albo olej najlepiej jest nanosić pędzlem, żeby móc dobrze wetrzeć preparat w drewno. Lakiery, lakierobejce lub emalie można nanosić także wałkiem. Dotyczy to zwłaszcza ostatniej warstwy wykończeniowej, bo wtedy powstanie na wierzchu ładna powłoka bez widocznych śladów po pędzlu.Każde drewno użytkowane na zewnątrz powinno być chronione przed biokorozją. Zanim porozstawiamy ogrodowe meble z palet na tarasie, zabezpieczmy je odpowiednimi preparatami.

Meble ogrodowe z palet
Autor: Małgorzata Góra Hitem w aranżacji ogrodów są meble z palet
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają