Jakie rośliny na taras w cieniu? Te rośliny cieniolubne doskonale poradzą sobie na zacienionym tarasie!
Wbrew pozorom, roślin cieniolubnych, nadających się do uprawy w pojemnikach na zacienionym tarasie jest całkiem sporo. Jakie rośliny nadają się na zacieniony taras? Co posadzić na tarasie w cieniu? Odpowiedzi znajdziesz w artykule.
Autor: GettyImages
Na tarasie w cieniu dobrze będą rosły funkie uprawiane w donicach
Spis treści
- Pielęgnacja roślin na zacienionym tarasie
- Cieniolubne byliny do donic na taras w cieniu
- Rośliny sezonowe na taras w cieniu - jakie kwiaty na taras północny?
Zacieniony taras wydaje się być miejscem nieprzyjaznym dla roślin. Panujący na nim chłód, brak słońca i podwyższona wilgotność powietrza sprawiają, że nie bardzo wiemy, co moglibyśmy w takich warunkach uprawiać. Nie należy się jednak poddawać, bowiem roślin nadających się do uprawy w pojemnikach na północnych stanowiskach jest całkiem sporo. Znajdziemy je przede wszystkim wśród gatunków zasiedlających w naturze dolne partie lasów, ale też wśród roślin sezonowych i jednorocznych. Jakie rośliny polecane są na taras w cieniu?
Pielęgnacja roślin na zacienionym tarasie
Aby jednak rośliny uprawianie na zacienionym tarasie pięknie wyglądały i bujnie rosły, musimy odpowiednio o nie zadbać, zapewniając im dostatecznie duże doniczki z otworami odpływowymi w dnie oraz żyzne, próchnicze, przepuszczalne podłoże. Nie możemy też dopuścić do ich przesuszania lub zalania, dlatego musimy podlewać je często, lecz umiarkowanie, przed każdym podlewaniem sprawdzając, czy ziemia w doniczce już zdążyła lekko przeschnąć. Starajmy się też podlewać rośliny w taki sposób, aby nie moczyć ich liści, gdyż na zacienionym stanowisku będą wysychać wolniej i dłużej pozostaną wilgotne, co będzie stwarzało idealne warunki do rozwoju chorób grzybowych i bakteryjnych.
Autor: GettyImages
Na tarasie w cieniu dobrze będą rosły funkie uprawiane w donicach
Cieniolubne byliny do donic na taras w cieniu
Jeśli mamy możliwość przechowania roślin przez zimę na tarasie, spróbujmy stworzyć w pojemnikach kompozycję z bylin. Posadźmy je w mrozoodpornych, dużych donicach lub solidnych, drewnianych skrzyniach, a przed zimą zabezpieczmy włókniną lub słomianymi matami. Warto też od razu pomyśleć o izolacji od spodu, dlatego jeśli pojemniki będą spore, przed umieszczeniem w nich podłoża i roślin, ustawmy je na styropianowych płytach lub podkładkach, które ochronią korzenie przed chłodem od dołu.
A jakie cieniolubne lub cienioznośne byliny zaprezentują się w doniczkach najlepiej?
- Przede wszystkim funkie, znane też jako hosty, które nie lubią ostrego słońca i preferują wilgotne podłoża. Wybór ich odmian jest ogromny, dlatego każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie. Można też zestawiać ze sobą w jednej donicy kilka odmian, bo dzięki różnym kolorom, wzorom na liściach i rozmiarom, z samych funkii można stworzyć naprawdę niebanalną i bardzo ozdobną kompozycję.
- Poza funkiami na zacienionym tarasie doskonale poradzi sobie też wiele paproci o leśnym rodowodzie, dla których niedobór słońca nie będzie problemem.
- Nieco koloru tarasowym kompozycjom dodadzą też preferujące rozproszone światło żurawki, które w zależności od odmiany mogą mieć różne kolory, a także wzory i desenie na liściach.
- Jeśli potrzebujemy pnączy, to sięgnijmy po bluszcz pospolity, który nie tylko jest atrakcyjny, ale też zimozielony.
- Dość niebanalną ozdobą zacienionego tarasu może być też runianka japońska. Ta wspaniała, ogrodowa roślina okrywowa idealnie nadaje się do uprawy w cieniu i dobrze wygląda w dużej donicy.
- W pojemnikach na północnych tarasach możemy uprawiać także piękną brunnerę wielkolistną, której duże, ozdobione deseniem liście, rozjaśnią każdy zacieniony zakątek.
- Na stanowisku z rozproszonym światłem doskonale będzie się też czuła hakonechloa smukła, której piękne, żółte liście i fontannowy pokrój zachwycą każdego miłośnika traw.
- W postawionej na podwyższeniu donicy, możemy posadzić też barwinki o długich, ulistnionych pędach. Barwinek ma niewielkie, ale bardzo ładne kwiaty, a niektóre z jego odmian mogą pochwalić się także wyjątkowo efektownymi liśćmi (np. barwinek mniejszy 'Illumination').
Zobacz ciekawą propozycję kompozycji z kwiatów doniczkowych na zacieniony balkon lub taras
Rośliny sezonowe na taras w cieniu - jakie kwiaty na taras północny?
Większość cieniolubnych bylin, może pochwalić się wspaniałymi liśćmi, jednak ich kwiaty zwykle są dość skromne, dlatego na zacieniony taras warto wprowadzić nieco koloru za sprawą roślin jednorocznych i sezonowych.
Spośród nich na szczególną uwagę zasługują długo kwitnące rośliny o wyjątkowo pięknych i barwnych kwiatach, takie jak:
- begonie (begonia stale kwitnąca, begonia bulwiasta, begonia dragon),
- niecierpki (Waleriana i nowogwinejski),
- szałwia błyszcząca,
- bakopa,
- mandewilla,
- pelargonia angielska,
- fuksja.
Te ostatnie możemy przez zimę spróbować przechować w chłodnym, ale zabezpieczonym przed mrozem pomieszczeniu. Jeśli nam się to uda, na wiosnę je przesadźmy i przytnijmy, dzięki czemu lepiej się rozkrzewią i obficiej zakwitną. Podobnie możemy postąpić też z dwoma innymi gatunkami, które w rozproszonym świetle poradzą sobie lepiej niż na słońcu czyli wspaniale i efektownie kwitnącą mandewillą, będącą uroczym pnączem oraz pelargonią angielską, która w przeciwieństwie do innych pelargonii pełnego słońca nie lubi, a na półcienistym stanowisku kwitnie obficie i efektownie.
Kompozycje z kolorowych roślin możemy uzupełnić plektrantusem, popularnie nazywanym komarzycą lub bluszczykiem kurdybankiem o długich, zwisających, cienkich pędach i uroczych, niewielkich, białozielonych liściach.
Nie przegap:
- Poznaj rośliny idealne na zacienione rabaty
- Rośliny do cienia do ogrodu wieloletnie. Polecamy byliny cieniolubne długo kwitnące
- Jakie rośliny na balkon północny? Rośliny na balkon zacieniony
Autor: GettyImages
W pojemnikach na balkonie z powodzeniem można uprawiać żurawki