Spis treści
- Pelargonie angielskie nie tylko na balkon i taras
- Jak wygląda pelargonia angielska?
- Czy pelargonia angielska jest wieloletnia?
- Jak dbać o pelargonie angielskie?
- Zastosowanie pelargonii angielskich
Pelargonie angielskie, zwane także pelargoniami wielkokwiatowymi, są uznawane za najpiękniejsze pelargonie. Do grupy pelargonii angielskich należą liczne odmiany pelargonii wielkokwiatowych. Uprawiane obecnie pelargonie angielskie są wielokrotnymi mieszańcami różnych gatunków, głównie Pelargonium grandiflorum, Pelargonium cuculatum i Pelargonium angulosum.
Pelargonie angielskie nie tylko na balkon i taras
Przez wiele lat pelargonie angielskie były powszechnie stosowane jako rośliny domowe. Kwitną wczesną wiosną i cenią sobie jasne miejsca w domu. Latem można umieścić je na zewnątrz - na balkonie bądź tarasie - ale w miejscu osłoniętym przed wiatrem i deszczem. Odpowiednie jest nasłonecznione stanowisko, ale również półcień.
Jak wygląda pelargonia angielska?
Pelargonie angielskie mają zwarty i wzniesiony pokrój, osiągają 40–70 cm wysokości. Kwiaty pelargonii angielskich są wyjątkowo duże i piękne, często są dwubarwne, występują w unikalnych wzorach, np. mają ciemny rysunek bądź plamki, paski czy wzory, mogą mieć żyłkowania. Dodatkowo brzegi płatków są pofalowane, pomarszczone lub karbowane, przez co sprawiają wrażenie pełnych. Są dostępne w szerokiej gamie kolorów, często o ciemnym środku.
Liście pelargonii angielskich są lekko ząbkowane na brzegach, co sprawia, że są doskonałą ozdobą. Istnieją odmiany o gładkich, delikatnych liściach, u innych są miękkie i pokryte meszkiem.
Czy pelargonia angielska jest wieloletnia?
Pelargonia angielska jest rośliną wieloletnią, która jednak w naszych warunkach klimatycznych musi zimować w pomieszczeniach. Nie wyrzucajmy więc rośliny po przekwitnięciu. Jeśli zapewnimy jej okres spoczynku zimową porą, wiosną zakwitnie ponownie, obsypując się zjawiskowymi kwiatami.
Jak dbać o pelargonie angielskie?
Pelargonie angielskie kwitną krócej od innych pelargonii i są bardziej wrażliwe na niekorzystne warunki atmosferyczne. Do ich uprawy najlepiej stosować specjalne podłoże do pelargonii - powinno być ono żyzne i przepuszczalne.
Pelargonie angielskie należy ustawić na stanowisku słonecznym, np. przy południowych oknach (przy mniejszej ilości światła przestają kwitnąć) i zacisznym.
Pelargonie angielskie wymagają regularnego podlewania (nie wolno ich przesuszyć). Podczas upałów nawadniamy codziennie, a kiedy jest nieco chłodniej, czekamy, aż ziemia w doniczce nieco przeschnie. Staramy się utrzymywać stale wilgotne podłoże. Zawsze wlewamy wodę na podłoże, unikając moczenia liści (aby nie dopuścić do rozwoju chorób grzybowych). Pelargonii angielskich nie zraszamy!
Pelargonie angielskie potrzebują też systematycznego nawożenia (poza okresem spoczynku, od marca do września), zazwyczaj raz na dwa tygodnie. Stosujemy nawozy dedykowane pelargoniom, bogate w potas, wapń i fosfor, a ubogie w azot. Nawożenie pelargonii rozpoczynamy przed kwitnieniem, a kończymy jesienią.
Należy systematycznie usuwać przekwitnięte kwiaty. Dzięki temu roślina będzie ładniej się prezentować, a okres kwitnienia się wydłuży.
Młode okazy pelargonii angielskiej przesadzamy co roku, starsze rzadziej. Nowe doniczki powinny być o numer większe niż poprzednie.
Pelargonie angielskie można samodzielnie rozmnożyć przez sadzonki.
Przeczytaj też:
- Jak dbać o balkonowe pelargonie, by ślicznie kwitły cały sezon?
- Najlepsze pelargonie do sadzenia na balkonach i tarasach - zobacz zdjęcia najpiękniejszych pelargonii
- Cztery rzeczy, których nie lubią pelargonie - oszczędź im tego, a zobaczysz, jak będą kwitły!

Autor: Pelargonium for Europe, kampania unijna Europe in Bloom
Pelargonia angielska
Zastosowanie pelargonii angielskich
- jako rośliny pokojowe
- do osłoniętych miejsc na zewnątrz
- jako kwiaty cięte

i
