Kiedy i jak zrobić sadzonki z pelargonii? Zobacz, jak samodzielnie rozmnożyć pelargonie
Koniec lutego i marzec to dobry czas, aby zrobić sadzonki z przezimowanych pelargonii. Jak i kiedy wybudzać pelargonie? Jak przygotować sadzonki pelargonii, aby w sezonie letnim kwiaty pięknie ozdobiły nasze tarasy i balkony. W artykule instrukcja i zdjęcia krok po kroku.
Spis treści
- Kiedy i jak samodzielnie zrobić sadzonki pelargonii?
- Jak rozmnożyć pelargonie? Zdjęcia krok po kroku
- Jak sadzić i pielęgnować sadzonki pelargonii?
Dużo roślin balkonowych to byliny pochodzące z ciepłych rejonów świata, które nie mogą na zimę pozostać na zewnątrz, ale za to łatwo można przechować przez zimę w pomieszczeniach zabezpieczonych przed mrozem. Do takich roślin należy pelargonia, której ogrodowe odmiany powstały przez skrzyżowanie gatunków rosnących w Afryce Południowo-Zachodniej. Jesienią doniczki z pelargoniami trzeba zabrać z balkonu czy tarasu, postawić w widnym pomieszczeniu w temperaturze 5-10 st. C. Wiosną, gdy miną przymrozki, wystawia się je na dwór, jednak lepiej zrobić z nich sadzonki i wyprowadzić nowe rośliny. Mają ładniejszy pokrój i często obficiej kwitną. W taki sam sposób rozmnaża się także bakopy, fuksje, kocanki włochate, lantany, niecierpki oraz sundaville.
Kiedy i jak samodzielnie zrobić sadzonki pelargonii?
Sadzonki pelargonii przygotowuje się je pod koniec lutego lub w marcu, odcinając z rośliny matecznej najładniejsze młode i zdrowe pędy. Trzeba do tego użyć ostrego noża, aby przecinał, a nie miażdżył tkanki. Do ukorzeniania sadzonek dobra jest mieszanka odkwaszonego torfu z piaskiem (w proporcji 1:1), ponieważ łatwo chłonie wodę, a jednocześnie jest przewiewna – do tego, by powstały korzenie, potrzebny jest tlen.
Żeby przyśpieszyć ten proces, warto zastosować specjalny ukorzeniacz. Zawiera on syntetyczne hormony roślinne, a często także fungicyd zapobiegający gniciu sadzonek. Kupując preparat, trzeba się upewnić, czy jest przeznaczony do sadzonek zielnych, a niezdrewniałych. Stosowanie ukorzeniacza nie zawsze jest konieczne – niektóre gatunki dobrze ukorzeniają się bez niego.
Pelargonie można także sadzonkować we wrześniu, ponieważ pędy odcięte późnym latem łatwo się ukorzeniają. Młode rośliny przechowuje się zimą podobnie jak starsze – w widnym i chłodnym pomieszczeniu. Na dworze najbezpieczniej sadzi się je dopiero po 15-tym maja, kiedy nie ma już groźnych nocnych przymrozków.
Jak rozmnożyć pelargonie? Zdjęcia krok po kroku
Autor: Konrad Kalbarczyk
Do przygotowania sadzonek pelargonii przygotowujemy potrzebne materiały i roślinę mateczną, która wypuściła nowe pędy – z nich zrobimy sadzonki
Jak sadzić i pielęgnować sadzonki pelargonii?
Pobrane sadzonki najlepiej umieszczać po trzy w donicach, zanurzając je w podłożu na głębokość około 1/3 długości. Pojemniki ustawia się w ciepłym i widnym miejscu, ale nie na słońcu. Kiedy rośliny się ukorzenią, co można poznać po tym, że lekko pociągnięte mocno trzymają się w ziemi, a na pędach są młode listki, przesadza się je pojedynczo do donic wypełnionych żyzną ziemią. Młodym roślinom należy urwać wierzchołki. Wkrótce wypuszczą liczne pędy, które ładnie zagęszczą koronę.
W podobny sposób jak rośliny balkonowe można rozmnażać doniczkowe oraz wiele gatunków ogrodowych, także krzewów i pnączy, np. budleję Dawida, forsycję, glicynię, hortensję ogrodową, kolkwicję, krzewuszkę, lawendę, milin, szałwię, wiciokrzew pomorski oraz powojniki i tawuły.