Znakomicie nadaje się jako roślina okrywowa do zacienionych miejsc w ogrodzie. Jak dbać o runiankę japońską?

2024-03-27 10:43

Runianka japońska (Pachysandra terminalis) to ozdobna roślina okrywowa. Nie ma dużych wymagań, rośnie w miejscach zacienionych, gdzie tworzy elegancki kobierzec zimozielonych, błyszczących liści. Jak uprawiać i pielęgnować runiankę?

Spis treści

  1. Jakie zalety ma runianka japońska?
  2. Jak uprawiać i pielęgnować runiankę japońską?
  3. Kiedy sadzić runiankę japońską?
  4. Czy runiankę japońska należy przycinać?
  5. Galeria zdjęć: Runianka japońska
  6. Jak rozmnażać runiankę japońską?
  7. Ciekawe odmiany runianki japońskiej

Jakie zalety ma runianka japońska?

Runianka japońska (Pachysandra terminalis) to pochodząca z Dalekiego Wschodu krzewinka, która podobnie, jak bukszpan należy do botanicznej rodziny bukszpanowatych (Buxaceae). Płoży się po podłożu, osiągając około 30 cm wysokości, i szybko rozrasta się dzięki podziemnym rozłogom, z których wyrastają okółki zielonych, skórzastych, błyszczących i ząbkowanych liści - główny walor dekoracyjny. W szybkim tempie potrafi wytworzyć efektowne, zielone dywany szczelnie okrywające glebę. W maju runianka obsypuje się licznymi, drobnymi, białymi kwiatami, które zebrane są w kłosokształtne grona. Dzięki delikatnemu zapachowi, kwiaty przyciągają liczne owady, w tym pszczoły i różne gatunki motyli.

Runianka świetnie sprawdza się na stanowiskach cienistych lub półcienistych, np. pod drzewami lub na niezbyt stromych, zacienionych skarpach. Jest także odporna na choroby oraz zanieczyszczenia i nie ma dużych wymagań, dlatego nadaje się nie tylko do zastosowania w ogrodach przydomowych, ale także w zieleni miejskiej. Ponadto, runianki zazwyczaj bardzo dobrze znoszą chłodne zimy oraz wiosenne przymrozki.

Runianka japońska
Autor: GettyImages Runianka japońska to zimozielona ozdobna krzewinka liściasta należąca do rodziny bukszpanowatych

Jak uprawiać i pielęgnować runiankę japońską?

  • Stanowisko dla runianki. Najważniejszy jest właściwy dobór stanowiska dla runianki - lubi stanowiska półcieniste lub cieniste i tam będzie rosła najlepiej. Liście narażone na zbyt silne słońce mogą doznać poparzenia.
  • Podłoże dla runianki. Runianka toleruje każdą, przeciętną glebę ogrodową, jednak najlepiej czuje się w żyznym, dobrze przepuszczalnym, wilgotnym i próchniczym podłożu o lekko kwaśnym odczynie (pH 5,5-6,5). Gleba dla runianki nie powinna być luźna, nadmiernie przepuszczalna, aby roślina nie traciła zbyt szybko wody.

Kiedy sadzić runiankę japońską?

Sadzenie runianki najlepiej zaplanować w terminie od marca do kwietnia oraz od sierpnia do listopada (w rozstawie co 20 do 25 cm). Dołek powinien mieć głębokość około 40 cm, a po sadzeniu rośliny powinny być przez niedługi okres nieco intensywniej podlewana, aby nie przeżyła szoku. Przy sadzeniu runianki lepiej unikać sąsiedztwa roślin, które mają płytki system korzeniowy i mogą konkurować z nią o wodę oraz składniki pokarmowe. Należy także pamiętać o regularnym nawadnianiu (podlewaniu) runianek w czasie upalnych dni latem, ponieważ kiepsko znosi dłuższe okresy suszy.

Czy runiankę japońska należy przycinać?

Runianki nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, jednak warto przycinać ją na wiosnę, dzięki czemu intensywniej się zagęści w nowym sezonie.

Przeczytaj też:

Galeria zdjęć: Runianka japońska

Jak rozmnażać runiankę japońską?

Najprostszym sposobem pozyskania nowych sadzonek runianki jest podział starszych kęp na mniejsze - wystarczy w odpowiednim miejscu wbić szpadel, przeciąć podziemne kłącza i odłączyć pojedynczą sadzonkę. Można także rozmnażać ją przez pobieranie sadzonek (fragmentów pędów) i ukorzenianie ich w ziemi, co nie stwarza większych problemów.

Ciekawe odmiany runianki japońskiej

W ogrodach i w zielni publicznej możemy zastosować różne odmiany runianki, które różnią się wybarwieniem liści lub ich wielkością. Godne polecenia są między innymi:

  • Runianka japońska 'Green Carpet' - ma zwarty pokrój oraz długie, nagie i mięsiste pędy, które ścielą się po ziemi, tworząc gęsty, zielony dywan. Nie jest ekspansywna, a jej pojedyncze, odwrotnie jajowate liście mają intensywną, ciemnozieloną barwę i błyszczącą blaszkę.
  • Runianka japońska 'Variegata' - wyróżnia się zielonymi liśćmi z białym lub kremowym obrzeżeniem. Odmiana całkowicie mrozoodporna, a przez swój unikalny wygląd, może zdobić ogrody japońskie. Efektownie wygląda także ścieląc się pod drzewami. Zaleca się sadzenie późną wiosną.
  • Runianka japońska 'Green Sheen' - ciemnozielone, gładkie i bardzo błyszczące liście zebrane są w rozetę na wierzchołkach pędów. W maju i czerwcu pojawiają się drobne, białe lub różowe i delikatnie pachnące kwiaty które przyciągają owady i będące dodatkową ozdobą rośliny. Dekoracyjna odmiana, którą można wykorzystać jako obrzeże przy ścieżkach lub jako roślina okrywowa na większe powierzchnie, np. jako alternatywa dla trawników w miejscach zacienionych.

Przeczytaj też:

Jak wykorzystać rośliny okrywowe w ogrodzie?

Zacieniony ogród

Pięknie kwitnące krzewy: czy rozpoznasz je wszystkie?

Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się ten krzew?
budleja Dawida