Hakonechloa smukła, czyli trawa bambusowa – dlaczego warto sadzić ją w ogrodzie?

2024-08-20 10:04

Hakonechloa smukła, zwana również trawą bambusową, prezentuje się efektownie, a do tego jako jedna z niewielu traw ozdobnych doskonale znosi półcień, Poznaj bliżej tę ozdobna trawę, jej wymagania i warunki uprawy. Sprawdź też, gdzie sadzić ją w ogrodzie i z czym najlepiej łączyć na rabacie.

Spis treści

  1. Jak wygląda hakonechloa smukła? Jak szybko rośnie?
  2. Jakie wymagania ma hakonechloa?
  3. Hakonechloa macra ‘Aureola’ – ciekawa odmiana
  4. Jak uprawiać trawę Hakonehloa?
  5. Gdzie sadzić w ogrodzie i z czym łączyć trawę Hakonechloa?

Hakonechloa smukła (łac. Hakonechloa macra), zwana również trawą bambusową (wyglądem przypomina bowiem miniaturowego bambusa), to atrakcyjna ozdobna trawa, pochodząca z Azji Wschodniej, chętnie sadzona w ogrodach japońskich. Uprawiana jest głównie ze względu na piękne liście.

Jak wygląda hakonechloa smukła? Jak szybko rośnie?

Hakonechloa to niewysoka wieloletnia trawa ozdobna, która osiągać może do 60 cm wysokości i 90 cm szerokości. Tworzy rozłożyste kępy wydłużonych, smukłych, zielonych, łukowato wygiętych na zewnątrz liści, które stanowią największą ozdobę rośliny.

Hakonechloa rośnie wolno, ale z czasem rozrasta się, efektownie zadarniając miejsce, w którym została posadzona.

Kwiaty tej trawy ozdobnej są drobne, niepozorne, zebrane w delikatne kwiatostany, pojawiają się od późnego lata (sierpień) do wczesnej jesieni (październik).

Jakie wymagania ma hakonechloa?

  • Hakonechloa stanowisko. Hakonechloa smukła urośnie zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i bardziej zacienionych, jednak najlepiej rośnie w półcieniu (jako jedna z niewielu traw ozdobnych). Jeśli posadzimy hakonechloę w miejscu mocno wystawionym na działanie promieni słonecznych, koniecznie musimy zadbać o to, by podłoże było stale wilgotne, w przeciwnym liście trawy mogą zostać uszkodzone przez słońce. Dobrze, gdy stanowisko dla tej ozdobnej trawy jest osłonięte od silnych wiatrów.

Ogród w cieniu - jak urządzić ogród w zacienionych miejscach

  • Hakonechloa podłoże. Hakonechloa nie ma specjalnych wymagań dotyczących podłoża, będzie rosła zarówno na glebach żyznych, jak i przeciętnych, choć na tych pierwszych wzrost będzie lepszy. Gleby słabsze i piaszczyste warto przed posadzeniem trawy użyźnić (np. kompostem). Hakonechloa lubi gleby umiarkowanie wilgotne, nie należy jej jednak sadzić na glebach podmokłych i nieprzepuszczalnych.
  • Hakonechloa mrozoodporność. Hakonechloa jest rośliną w pełni mrozoodporną i doskonale zimuje w gruncie w naszych warunkach klimatycznych. Warto jednak nowo posadzone młode egzemplarze okryć na zimę.
polecamy
Hakonechloa macra 'Aureola'

Autor: GettyImages

Hakonechloa macra 'Aureola'

Hakonechloa macra ‘Aureola’ – ciekawa odmiana

‘Aureola’ to jedna z najpopularniejszych odmian hakonechloi smukłej, która wyróżnia się kolorem liści – są one złocistożółte, z widocznie zielonymi paskami wzdłuż marginesów. Roślinę charakteryzuje kaskadowe narastanie liści. Większość liści wygięta jest w tym samym kierunku. Osiąga 30-40 cm wysokości.

‘Aureola’ dodaje rabatom energii i blasku, jest dobrze widoczna nawet z dużych odległości. Idealna do rozjaśnienia zacienionych miejsc w ogrodzie.

#Muratorogroduje: Ogrodzenie, czyli piękna granica Twojego ogrodu!
Materiał sponsorowany

Jak uprawiać trawę Hakonehloa?

Hakonechloa to trawa ozdobna, która nie sprawia trudności w uprawie. Sadzić w ogrodzie możemy ją praktycznie przez cały sezon: od marca do października (jeśli warunki pogodowe są sprzyjające, to nawet do listopada), choć najlepszy czas na sadzenie to wiosna lub jesień, gdy temperatura gleby jest umiarkowana. Rośliny sadzi się w odstępach 30-45 cm, we wcześniej wykopane dołki (każdy dołek powinien być dwa razy większy od bryły korzeniowej). Umieszczamy roślinę w dołku i zasypujemy podłożem, dobrze je ugniatając wokół bryły korzeniowej. Sadzimy na tej samej głębokości, na której rosła w doniczce. Po posadzeniu obficie podlewamy.

Hakonechloa potrzebuje systematycznego podlewania (podłoże powinno pozostawać umiarkowanie wilgotne, ale nie mokre), zwłaszcza w okresach suszy i upałów. Jeśli chodzi o nawożenie trawy bambusowej, to warto na początku wiosny zastosować nawóz wieloskładnikowy lub organiczny (np. kompost).

Liście hakonechloi pozostawia się na zimę (stanowią dla rośliny osłonę przed mrozem) i ścina dopiero wczesną wiosną (zanim ruszy wegetacja). Przycina się je tuż nad ziemią, aby zrobić miejsce na nowe przyrosty.

Hakonechloę rozmnaża się najłatwiej przez podział kęp wiosną. Przeczytaj o tym, jak dzielić trawy ozdobne.

Gdzie sadzić w ogrodzie i z czym łączyć trawę Hakonechloa?

Trawa hakonechloa doskonale nadaje się do sadzenia na obwodzie rabat, wzdłuż ścieżek albo przy oczkach wodnych, szczególnie w tych częściach ogrodu, do których dociera mniej słońca. Trawa bambusowa może rosnąć pojedynczo lub w rzędach (sadząc ją w ten sposób, należy zadbać o odpowiednie odległości między sadzonkami, by rośliny nie przeszkadzały sobie nawzajem i mogły w pełni wyeksponować swój pokrój).

Hakonechloa świetnie pasuje do ogrodów urządzonych w stylu japońskim, orientalnym bądź naturalistycznym, ale sprawdza się również w ogrodach minimalistycznych.

Warto łączyć ją na rabacie z innymi cieniolubnymi roślinami, takimi jak funkie, przywrotniki, serduszka czy tawułki. Ładnie prezentuje się także posadzona z paprociami, turzycami, żurawkami, wrzosami czy miniaturowymi iglakami. Można ją też z powodzeniem łączyć z innymi trawami ozdobnymi, np. miskantami lub kostrzewami.

Hakonechloa nadaje się do uprawy w pojemnikach ustawianych na balkonach czy tarasach.

Przeczytaj też:

Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.