Rośliny cieniolubne do ogrodu. Poznaj rośliny idealne na zacienione rabaty
Zacienione rabaty pozwalają na zagospodarowanie mało nasłonecznionych miejsc w ogrodzie. Jak obsadzić zacienione rabaty? Jakie rośliny nadają się na rabaty w cieniu? Co zrobić, by zacieniona rabata była atrakcyjna długi czas?
Autor: GettyImages
W miejscach zacienionych dobrze będą rosły funkie i bodziszki
Spis treści
- Rośliny cieniolubne do ogrodu
- Jakie rośliny dobrze rosną w cieniu?
- Rośliny płożące do cienia
- Jakie rośliny sadzimy w cieniu? Zdjęcia
- Zacieniona rabata - jak przygotować podłoże?
- Czy wrzosowate lubią cień?
- Jak pielęgnować zacienioną rabatę?
Rośliny cieniolubne do ogrodu
Jeśli w ogrodzie mamy zacienione miejsca, nie musimy rezygnować z obsadzania ich roślinami. Możemy założyć tam zacienione rabaty, na których posadzić można wiele ciekawych roślin ozdobnych, także tych kwitnących. Kluczem do tego, by zacieniona rabata była atrakcyjna długo czas, jest właściwy dobór roślin.
Jest dużo gatunków, które do prawidłowego wzrostu nie potrzebują bezpośrednich promieni słońca i wręcz preferują delikatne, rozproszone światło. To właśnie takie rośliny wybierzmy do sadzenia na naszej zacienionej rabacie.
Jakie rośliny dobrze rosną w cieniu?
Są to między innymi wszystkie gatunki roślin występujących w podszyciu lasu. Z powodzeniem nadają się do uprawy w otoczonym ścianami, ocienionym zakątku ogrodu. Można tu posadzić:
- funkie, które zwracają uwagę pięknymi liśćmi, u wielu odmian zielono-białymi lub zielono-żółtym
- rodgersje, których ogromne liście przypominają ulistnienie kasztanowca
- pierzastolistne pluskwice groniaste
- parzydła leśne – kwitnące na biało i tworzące okazałe kępy dorastające aż do 2 m wysokości
Godne uwagi są kwitnące późną wiosną orliki (różowe, fioletowe, czerwone, żółte, łososiowe lub białe kwiaty) i serduszki o oryginalnych różowo-białych kwiatach, a także zawilce japońskie, które zakwitają u schyłku lata na różowo, czerwono lub biało.
W lepiej oświetlonej części rabaty dobrze będą się czuły: bodziszki wspaniałe, liliowce, pierwiosnki, przywrotniki ostroklapowe, tawułki i żurawki.
Rośliny płożące do cienia
Między wyższymi roślinami warto posadzić rośliny płożące. Z czasem, gdy się rozrosną, osłonią kobiercem całą powierzchnię rabaty. W cieniu dobrze rosną:
- bluszczyk kurdybanek 'Variegata'
- dąbrówka rozłogowa
- fiołek wonny
- kopytnik pospolity
- poziomkówka indyjska
- tiarella ogrodowa
- ułudka wiosenna
Można tu też posadzić konwalię majową i podagrycznik pospolity 'Variegatum', trzeba jednak pamiętać, że łatwo się rozprzestrzeniają i z czasem mogą opanować całą rabatę.
Jakie rośliny sadzimy w cieniu? Zdjęcia
Autor: GettyImages
W miejscach zacienionych dobrze będą rosły funkie i bodziszki
Polecany artykuł:
Zacieniona rabata - jak przygotować podłoże?
W zacienionych miejscach ogrodu, szczególnie pod koronami drzew, ziemia często jest sucha i zbita, co nie sprzyja wzrostowi roślin. Przed założeniem tam rabaty trzeba ziemię dobrze przekopać i poprawić jej strukturę, zwiększając w niej zawartość próchnicy. Najlepszym sposobem jest zastosowanie kompostu, który ma wszystkie potrzebne roślinom substancje odżywcze. Dobrze rozłożony kompost (warstwę około 10 cm) należy rozłożyć na rabacie i wymieszać z ziemią. Można też dodać odkwaszony torf. Po posadzeniu roślin podłoże wokół nich można wyściółkować.
Aby zapewnić roślinom dostęp do składników mineralnych w kolejnych latach po założeniu rabaty, należy co roku - najlepiej wiosną - zasilać je rozkładając kilkucentymetrową warstwę torfu. Dobrym sposobem jest również zastosowanie pożytecznych mikroorganizmaów (tzw. EM-ów), które najlepiej dodać do podłoża razem z nawożeniem naturalnym, na przykład z kompostem.
Czy wrzosowate lubią cień?
W osłoniętym ścianami budynku, zacienionym zakątku można też założyć ogród roślin wrzosowatych (jednak pod warunkiem że miejsce to nie jest zimą wystawione na bezpośrednie działanie mroźnego wiatru).
W cieniu można posadzić między innymi: różaneczniki, pierisy i kiścienie, a w półcieniu – azalie.
Rośliny te mają podobne wymagania i dobrze się czują we własnym towarzystwie. Przede wszystkim lubią kwaśną i wilgotną glebę. W miejscu, gdzie będą rosły, trzeba wymienić ziemię ogrodową na specjalne podłoże przeznaczone dla roślin wrzosowatych lub przygotować je samemu, mieszając równe ilości kwaśnego torfu, przekompostowanej kory i ziemi liściowej (można zamiast niej użyć kompostu lub żyznej gleby). Warstwa kwaśnego podłoża powinna mieć 40-50 cm grubości.
Jak pielęgnować zacienioną rabatę?
Jeśli przed założeniem zacienionej rabaty dobrze przygotujemy podłoże i posadzimy na niej odpowiednio dobrane rośliny, to późniejsza pielęgnacja tego zakątka nie powinna sprawić więcej zachodu niż dbałość o rabaty założone na innych stanowiskach. Przede wszystkim należy dbać o to, by podłoże na rabacie nie wysychało i było stale lekko wilgotne. Szczególnie ważne jest to w okresie suszy, gdy brak opadów. W miarę rozrastania się bylin warto je odmładzać, a krzewy przycinać. Przykrycie przestrzeni między roślinami ściółką z kory ograniczy rozwój chwastów i zapobiegnie wysuszaniu podłoża. Pamiętajmy też o corocznym zasilaniu roślin kompostem.
Przeczytaj też:
- Ogród w cieniu: jak urządzić ogród w zacienionych miejscach
- Najpopularniejsze byliny cieniolubne. Jakie byliny nadają się do cienia
- Rośliny pod drzewa. Jakie rośliny posadzić pod koronami drzew i krzewów?