EM-y, czyli efektywne mikroorganizmy. Naturalne środki pomocne w pielęgnacji roślin
EM-y, czyli efektywne organizmy, to nasi sprzymierzeńcy w uprawie roślin. Preparatami zawierającymi EM-y możemy podlewać i opryskiwać rośliny, powierzchnię gleby, materiał biologiczny zgromadzony w kompostowniku lub na pryzmie. Dowiedz się więcej o efektywnych mikroorganizmach i ich zastosowaniu w pielęgnacji roślin.
Ogrodnictwo i rolnictwo szeroko wykorzystują produkty przemysłu chemicznego, czyli nawozy sztuczne i środki ochrony roślin. Jednak coraz częściej okazuje się, że są bezradne wobec problemów, jakich same stały się źródłem. Już wiemy, że „chemia” często zamiast pomagać – niszczy, zamiast zwiększać plony – ogranicza, szkodzi florze i faunie, zabija życie w zbiornikach wodnych i rzekach, a przy tym rujnuje również nasze zdrowie.
Coraz powszechniejsze staje się przekonanie, że ratunek znajdziemy w otaczającej nas przyrodzie. W miarę możliwości, początkowo we własnym otoczeniu, odbudujemy mechanizmy dzięki którym powróci równowaga biologiczna.
Potrzeba nieco cierpliwości, bo w naturze niewiele procesów przebiega błyskawicznie, ale nawet niedowiarki w ciągu sezonu-dwóch przekonują się o zbawiennym wpływie probiotyków.
Mikroorganizmy na pomoc roślinom
Badacze zwrócili uwagę na procesy najprostsze a wykorzystywane we wszystkich kulturach: fermentację niskotemperaturową. Zainteresowano się sprawcami takich reakcji, czyli mikroorganizmami. Najczęściej nawet nie myślimy o ich istnieniu, a przecież wypełniają nasz świat: są wszędzie - wokół nas, na nas i w nas. Decydują o przebiegu procesów biologicznych i charakterze ekosystemów. Udowodniono, że mikroorganizmy mogą wykazywać właściwości probiotyczne i przeciwutleniające, a także ograniczają rozwój niepożądanych szczepów grzybów i bakterii.
Część z nich oddziałuje z naszego punktu widzenia negatywnie, część korzystnie, a większość jest neutralna. W naszym interesie leży nie tylko dostarczanie do otoczenia tych właściwych, ale też wspomaganie pozostałych i „zaangażowanie” ich do pozytywnej aktywności. Kluczem do skutecznego oddziaływania na środowisko jest takie dobranie odpowiednich grup drobnoustrojów współpracujących ze sobą i wzajemnie korzystających z produktów swego metabolizmu, aby neutralizowały niekorzystny wpływ innych organizmów lub związków chemicznych.
Prekursorem tworzenia kompozycji mikroorganizmów (nazwanych EM, co jest skrótem od nazwy „efektywne mikroorganizmy”) i ich zastosowania jest profesor Teruo Higa z Uniwersytetu Ryukyus na Okinawie (Japonia). Badania nad niemodyfikowanymi genetycznie efektywnymi mikroorganizmami i ich metabolitami, trwały wiele lat. Powstała dziedzina zwana probiotechnologią, która określa sposoby wytwarzania i stosowania kompozycji EM-ów – naturalnych probiotyków.
EM-y, czyli naturalne probiotyki
W skład mieszanki EM wchodzi około 80 gatunków wyselekcjonowanych mikroorganizmów tlenowych i beztlenowych, które mają zdolność odtwarzania równowagi biologicznej nie tylko w otaczającym nas świecie, ale i w naszych organizmach. Środowiskiem rozwoju mikroorganizmów jest mieszanina niechlorowanej wody, ekologicznej melasy z trzciny cukrowej, koncentratów owocowych oraz ziół i innych roślin o specyficznych właściwościach. Odpowiedni dobór składników sprawia, że jedne probiotyki bardziej służą roślinom, innych można użyć do higienizacji pomieszczeń, a jeszcze inne dodać do paszy zwierząt gospodarczych i domowych.
Skuteczność EM-ów
Skuteczność preparatów zawierających EM-y jest zaskakująca:
- w ogrodach poprawia się jakość podlewanej nimi gleby (żyzność i struktura),
- opryskiwane rośliny rosną bujniej i są silniejsze,
- możemy też zaobserwować znaczne ograniczenie rozwoju pleśni i chorób grzybowych,
- uszkodzenia roślin spowodowane przez grad, mróz, suszę, obfite deszcze, wiatr a także pęknięcia i uszkodzenia mechaniczne szybciej się zregenerują jeśli opryskamy rośliny mikroorganizmami,
- możemy też rozwiązać problemy z oczkami wodnymi i stawami. Z otrębów zaszczepionych EM-ami, melasy i gliny można wykonać tak zwane kule bokashi. Wrzuca się je do wody, a rozwijające się w nich mikroorganizmy w ciągu 3-5 tygodni sprawią, że woda stanie się przejrzysta. Wykorzystując odpowiednią ilość kul, można też oczyścić wodę w dużych zbiornikach wodnych, jeziorach, a nawet w rzekach.
Jak i kiedy stosować EM-y
Preparatami zawierającymi EM-y możemy podlewać i opryskiwać rośliny, powierzchnię gleby, materiał biologiczny zgromadzony w kompostowniku lub na pryzmie. Zazwyczaj stosujemy roztwór preparatu: do podlewania w proporcjach 1:100 (10 ml EM na 1 litr wody), a do oprysków - 1:10 (100 ml EM na 1 litr wody). Lepiej opryskiwać i podlewać częściej, ale roztworem bardziej rozcieńczonym. Można też sadzonki, młode drzewka i krzewy, bulwy i cebule przed umieszczeniem w podłożu moczyć w roztworze EM 10-20%.
EM-ów możemy używać od wiosny do końca jesieni nawet co 7 -14 dni. Dzięki temu rośliny będą zdrowe, kwiaty dobrze wybarwione, a owoce i warzywa smaczniejsze. EM-ami warto też zaprawiać nasiona przed wysianiem (1:5), moczyć korzenie roślin sadzonych z nagim korzeniem (1:20), opryskiwać miejsca zranienia kory (1:10). Ziemię można wzbogacać, rozsypując na rabatach, grządkach czy trawniku cienką warstwę bokashi (otręby z dodatkiem melasy przefermentowanej z kulturami EM). Prace ogrodowe warto rozpocząć zaraz po ustąpieniu wiosennych przymrozków (niektórzy zalecają zastosowanie jeszcze podczas ich trwania) od zaszczepienia czyli opryskania gleby mikroorganizmami. To zahamuje rozwój pleśni i przyspieszy rozkład materii organicznej. Mikroorganizmy najaktywniej działają w temperaturze 8-40 st. C.
1. Nie należy stosować EM-ów w dni słoneczne, bo promieniowanie UV jest zabójcze dla mikroorganizmów. Najlepiej wykonywać zabiegi w dni pochmurne, wilgotne, najlepiej podczas mżawki czy drobnego deszczu.
2. Do rozcieńczania preparatów nie używać wody chlorowanej, a jeśli nie mamy deszczówki, wody ze stawu czy własnego ujęcia, wodę chlorowaną należy odstawić na 48 godzin w otwartym pojemniku.
3. Probiotyków nie wolno mieszać z żadnymi środkami chemicznej ochrony roślin. Jeżeli korzysta się z preparatów chemicznych należy odczekać kilka dni: po środkach owadobójczych 2/3 okresu karencji, po środkach grzybobójczych – tydzień, po środkach chwastobójczych dopiero po zakończeniu ich oddziaływania.
4. Preparaty zawierające EM-y najlepiej przechowywać w temperaturze 8– 20 st. C.
Jak można pozyskać EM-y
Probiotyki przygotowane zgodnie z opatentowaną recepturą można nabyć w sklepach internetowych. Dostępne są również zestawy do samodzielnego przygotowania preparatów.
Warto też zaopatrzyć się w wiaderka do domowego kompostowania resztek kuchennych. To doskonały sposób na produkowanie kompostu przez cały rok. Kolejne warstwy materii biologicznej ugniata się mocno w wiaderku i przesypuje otrębami bokashi. Proces fermentacji odbywa się w warunkach beztlenowych (należy więc szczelnie zamykać wiaderko pokrywą).
Zawartość wiaderka zakopuje się w ogrodzie w dołkach głębokości około 30 cm – po 2-3 miesiącach powstaje tam doskonałe żyzne podłoże, które można przenieść na grządki lub posadzić w nim rośliny.