Naturalne środki ochrony roślin do kupienia w sklepach

2014-04-02 13:03

Wielu właścicieli ogrodów nie chce stosować chemicznych środków ochrony roślin. Na szczęście w sprzedaży jest coraz więcej środków ochrony roślin wytwarzanych z naturalnych produktów. Poznaj naturalne środki ochrony roślin.

Oprysk roślin środkami ochrony
Autor: GettyImages Zamiast chemicznych pestycydów i fungicydów lepiej stosować preparaty naturalne

W walce z chorobami czy szkodnikami najczęściej sięga się na chemiczne środki ochrony roślin. W rezultacie są nadużywane. W wielu przypadkach nie ma jeszcze potrzeby sięgania po tak drastyczną metodę, a naturalne odpowiedniki, które są przyjazne środowisku, w zupełności wystarczą. Zobacz, za czym warto rozejrzeć się w sklepie.

Stosowanie chemii to niestety rozwiązanie, które ma wiele skutków ubocznych. To nie tylko kwestia zanieczyszczania środowiska (w tym wód), mimowolnego zabijania pożytecznych stworzeń, ale także zagrożenie dla naszego zdrowia. Oczywiście w wielu sytuacjach używanie chemicznych środków ochrony roślin jest konieczne i uzasadnione, często jednak można zastąpić je ekologicznymi preparatami. Są na tyle skuteczne, że uporają się z problemem bez dodatkowych szkód dla środowiska.

Środek na choroby, szkodniki i nawóz w jednym

Wiele osób nie wie, że dobrym środkiem na choroby i szkodniki może być nawet nawóz. Przykładem jest mączka bazaltowa. To produkt naturalny powstający w wyniku zmielenia wulkanicznej skały – bazaltu. Ma odczyn zasadowy. Zawiera krzemionkę, tlenek glinu, tlenek żelaza i bogaty skład mikroelementów. Z mączki bazaltowej można wysypywać bariery przy roślinach, to jeden z lepszych sposobów walki ze ślimakami. Minus – to rozwiązanie czasowe, które trzeba ponawiać (np. po ulewnych deszczach). Natomiast opylanie roślin mączką bazaltową zwalcza wiele szkodników (w tym mszyc) i hamuje rozwój patogenów odpowiadających za występowanie chorób. Czasem środek wykorzystuje się do zaprawiania cebul.

Preparatem o wszechstronnym działaniu (na choroby, szkodniki, wzmocnienie roślin) jest Pokrzywa – Kompleksowa Ochrona od Substral. Okres karencji dla preparatu wynosi 7 dni.

Naturalne środki na szkodniki roślin

  • Naturalne środki do zwalczania szkodników często oparte są na bazie olejów roślinnych, np. Substral Multi-insekt. Preparat tworzy na ciałach owadów gęste powłoki, które utrudniają lub uniemożliwiają oddychanie. Stosuje się go w różnych typach upraw, także na rośliny doniczkowe (nie na wszystkie! – producent podaje wyjątki). Zwalcza wiele grup owadów i roztoczy: mszyce, mączliki, przędziorki, wełnowce, tarczniki i inne. Jest bezpieczny dla ludzi, rośliny jadalne można spożywać już po 12 godzinach od wykonania zabiegu.
  • Promanal 60EC zaleca się stosować do ochrony drzew i krzewów. Jego substancją biologicznie czynną jest olej parafinowy. Zwalcza przędziorki, miseczniki oraz ochojniki.
  • Popularnym produktem, zwłaszcza u osób pielęgnujących zieleń pokojową i balkonową jest Agricolle Spray oparty na wodnym roztworze polisacharydów. Służy najczęściej do zwalczania mszyc, przędziorków, mączlików, miseczników, miodówek, wciornastków, wełnowców i młodych gąsienic. W praktyce można go stosować również w ogrodzie i uprawach pod osłonami (ograniczeniem jest małą pojemność produktu). Marka ma także swój „odpowiednik” zalecany do zwalczania chorób grzybowych.
  • Na szkodniki glebowe – pędraki i nicienie zaleca się stosować P-Drakol, ekologiczny preparat o działaniu mikrobiologicznym (pożyteczne bakterie). Dodatkowo przyczynia się do lepszego wzrostu roślin, gdyż stymuluje rozwój systemu korzeniowego.
  • Renomą na rynku cieszą się preparaty z serii Emulpar, np. na szkodniki owoców lub na iglaki.

Naturalne środki na choroby roślin

  • Polyversum WP służy do ochrony strefy korzeniowej trawy i roślin ozdobnych. Chroni je m.in. przed szarą pleśnią, pleśnią śniegową, zgnilizną twardzikowa, różową plamistością liści, ryzoktoniozą traw, fytoftorozą oraz czarną plamistością.
  • Na mączniaka i parch jabłoni pomoże Evasiol oparty na substancjach biologicznie czynnych wyekstrahowanych ze skrzypu polnego. Środek pomocniczo może być stosowany także na mączniaka prawdziwego, kędzierzawość liści brzoskwini, suchą plamistość liści i septoriozę.
  • Do wzmocnienia roślin przed chorobami, odkażenia podłoża służy BIOSEPT Active wyprodukowany na bazie ekstraktu z grejpfruta. Dodatkową zaletą środka jest działanie w niskich temperaturach (od 5 st. C), tym samym można go stosować wczesną wiosną.

Choroby drzew owocowych. Wiosenne opryski drzew owocowych >>>

  • W małym gospodarstwie czy do kompleksowej ochrony roślin na mniejszej przestrzeni (np. na balkonie) warto wykorzystywać Bioczos w płynie. Środek sprawdza się na wielu polach: chroni rośliny przed chorobami (m.in. szarą pleśnią, rdzą, zarazą ziemniaczaną, mączniakiem prawdziwym, mączniakiem rzekomym), ale także zwalcza szkodniki (mszyce, mączliki, śmietki, miodówki, pchełki).

Ekologiczne środki ochrony odpowiednio dobrane i stosowane nie muszą być uzupełnieniem chemii - w wielu przypadkach mogą ją całkowicie zastąpić. Warto przetestować poszczególne produkty. Te wymienione powyżej to w zasadzie „błyszczący” wierzchołek piramidy, asortyment sklepów jest znacznie szerszy.

warto wiedzieć

Naturalne środki ochrony roślin:

  • nie są szkodliwe dla ludzi i zwierząt,
  • nie kumulują się w roślinie,
  • szybko ulegają rozkładowi,
  • nie wymagają karencji, czyli upłynięcia pewnego czasu od oprysku do zbioru plonów,
  • są selektywne, co znaczy, że niszczą tylko wybrane grupy owadów,
  • mogą zawierać wyciągi roślinne albo żywe formy drapieżnych organizmów (na przykład bakterie czy nicienie, ale także larwy pożytecznych owadów), które są pasożytami określonych szkodników.

Choć zwykle nie działają tak szybko jak preparaty syntetyczne, są skuteczne – zwłaszcza w ogrodach uprawianych metodami ekologicznymi.

(eb-g)

Tuje - choroby i szkodniki atakujące tuje (żywotniki) [WIDEO]
O autorze
Michał Mazik
Michał Mazik
Michał Mazik - absolwent ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Autor kilkunastu książek o tematyce ogrodniczej i zielarskiej, w tym „Ogród z pasją”, „Zioła w ogrodzie i w domu", „Dary pszczół", „Przyroda Lublina". Współpracuje z mediami, producentami, zajmuje się zakładaniem ogrodów, prowadzi szkolenia branżowe, działa w marketingu. Praktykę zdobywał w Polsce (zakładanie i pielęgnacja ogrodów), Stanach Zjednoczonych (produkcja zieleni ozdobnej), Anglii (pielęgnacja farm malinowych i jeżynowych), Włoszech (sady jabłoniowe). Współpracował z holenderskimi firmami (tworzenie baz danych roślin, ogrodnicze technologie mobilne, konferencje branżowe). Należy do lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa.
Nasi Partnerzy polecają