Kędzierzawość liści brzoskwini - groźna choroba drzew brzoskwiniowych

2019-07-03 11:36 Elżbieta Borkowska-Gorączko / Paweł Romanowski
Kędzierzawość liści brzoskwini
Autor: GettyImages Objawy kędzierzawości na liściach brzoskwini

Gdy liście brzoskwini są poskręcane, małe i nienaturalnie różowe, świadczy to o porażeniu drzewa przez kędzierzawość liści brzoskwini. Jak można uratować drzewo brzoskwini? Objawy i zwalczanie kędzierzowatości liści brzoskwini.

Kędzierzawość liści brzoskwini to najczęstsza choroba brzoskwini (a także nektaryn i moreli). Co powoduje deformacje liści brzoskwini? Kędzierzawość liści brzoskwini pojawia się corocznie w całym kraju w różnym nasileniu. Sprawcą kędzierzawości liści jest grzyb Taphrina deformans. Zarodniki grzyba zimują pod łuskami pąków i w spękaniach kory. Do infekcji dochodzi już na początku marca, jak tylko pąki brzoskwini zaczną nabrzmiewać.

Kędzierzawość liści brzoskwini - objawy i szkodliwość

Kędzierzawość liści brzoskwini: objawy. Objawy choroby widoczne są przede wszystkim na liściach, rzadziej na kwiatach i owocach. Są bardzo charakterystyczne i trudne do pomylenia z innymi chorobami brzoskwini. Liście są silnie zdeformowane, zgrubiałe i kruche. Przybierają początkowo żółte, później karminowe i wreszcie brunatne zabarwienie. Przy silnym porażeniu przez kędzierzawość liści pod koniec czerwca większość liści opada. Drzewa wypuszczają nowe liście co przyczynia się do ich silnego osłabienia, co skutkuje mniejszą mrozoodpornością i gorszym kwitnieniem w kolejnym roku. Chore drzewa wolniej rosną, rodzą mało owoców i są znacznie mniej odporne na mróz.

>>Przeczytaj też:

Kędzierzawość liści brzoskwini - zwalczanie

Zwalczanie choroby latem, kiedy jej objawy są już widoczne, jest nieskuteczne. Znacznie łatwiej jest zapobiegać infekcji niż później zwalczać chorobę. Opryski środkami grzybobójczymi należy wykonać, kiedy drzewo nie ma liści. Jeśli jest bardzo porażone kędzierzawością, najlepiej opryskać je dwukrotnie. Pierwszy raz na jesieni, tuż po opadnięciu liści, całe drzewo należy dokładnie opryskać preparatem miedziowym (np. Miedzian lub Efuzin 500 SC). Drugi zabieg wykonujemy wczesną wiosną, tuż przed fazą nabrzmiewania pąków, stosując jeden z preparatów: Miedzian 50 WP, Cuproflow 375 SC, Carpene 65 WP, Syllit 65 WP lub Thiram Granuflo 80 WG.

Jeżeli pomimo tych zabiegów na brzoskwini pojawią się zdeformowane liście, należy je wyciąć razem z pędami, na których rosną.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
tońcio
|

Trzeba trafić w pogodę ja wiosną silitem jesienią miedzianem i brzoskwinia zieleniutka do do połowy listopada

biała
|

uratowałam jedyna brzoskwinię, spryskując co 7 dni wywarem z czosnku. Latem, w trakcie owocowania, drzewko odzyskało zdrowe liście, nie gubiło ich.

MANIEK
|

MAŁO W KTÓRYM SKLEPIE SPRZEDAWCA MOŻE UDZIELIĆ CI PORADY GENERALNIE SPRZEDAJĄ CO IM WPADNIE POD RUŁĘKE PREPARATY NA OGUŁ SĄ BARDZO DROGIE I NIESKUTECZNE A OPISY SĄ MIKROSKOPIJNE RADZE PRZED ZAKUPEM OBEJŻYĆ STRONE INTERNETOWĄ TAKĄ JAK TA .MANIEK Z GORZOWA.