Nawozy sztuczne: jak je prawidłowo stosować do nawożenia roślin

2015-08-14 8:00 Anna Skórkowska

Aby rośliny w ogrodzie dobrze rosły, kwitły i plonowały, konieczne jest ich nawożenie. Do wyboru mamy między innymi nawozy sztuczne, czyli mineralne. Podpowiadamy, jak prawidłowo stosować nawozy mineralne w ogrodzie. Nawożenie mineralne roślin.

Nawozy sztuczne są produkowane w zakładach przemysłowych. Zawierają jeden lub więcej składników mineralnych. Stosowanie ich wymaga ostrożności. Trzeba też mieć świadomość, że nadmiar nawozów sztucznych daje skutek odwrotny do zamierzonego – jakość gleby pogorsza się, a rośliny źle się rozwijają (kumulacja w glebie związków azotu, fosforu czy potasu powoduje, że tracą zdolność przyswajania innych niezbędnych do życia składników odżywczych). Dochodzi też do degradacji struktury gleby. Na opakowaniach znajdują się informacje, jak należy stosować dany nawóz.
Dawki (w g/m2) są podawane w przedziałach od do. Najniższa dotyczy gleb piaszczystych, które słabo wiążą związki mineralne. Nie warto zwiększać tu ilości nawozów, bo zbyt duże ich stężenie spowoduje uszkodzenie korzeni roślin, a potem stosunkowo szybko składniki nawozu spłyną z wodą w głębsze warstwy ziemi, gdzie staną się niedostępne dla roślin. Dawka najwyższa jest zalecana na glebach zwięzłych, gliniastych, które dobrze sorbują związki mineralne i stopniowo oddają roślinom potrzebne pierwiastki.

Nawozy mineralne wielkoskładnikowe

Nawozy sztuczne wieloskładnikowe zawierają wszystkie potrzebne roślinom składniki pokarmowe, także mikroelementy, które są niezbędnym warunkiem dobrego rozwoju roślin, choć występują w podłożu w niewielkich ilościach. W sprzedaży dostępnych jest coraz więcej nawozów specjalistycznych przeznaczonych dla konkretnych rodzajów lub grup roślin o podobnych wymaganiach (między innymi hortensji, róż, różaneczników i azalii, roślin iglastych, krzewów liściastych, roślin kwitnących, trawników, borówek, winorośli, drzew i krzewów owocowych, warzyw, roślin w pojemnikach). Warto po nie sięgać, bo rośliny otrzymają dzięki temu optymalny zestaw składników pokarmowych w odpowiedniej dawce. Stosuje się je wiosną albo wiosną i latem. Są produkowane w formie pylistej lub granulatu, a także w postaci krystalicznej, koncentratu lub żelu, z których przygotowuje się roztwory wodne.
Specjalną grupą nawozów wieloskładnikowych są nawozy wolno działające. Są coraz popularniejsze, bo składniki aplikowane w postaci otoczkowanych granulek, koreczków, pałeczek czy tabletek uwalniają się stopniowo przez trzy-sześć miesięcy.

>>Przeczytaj też: Nawozy mineralne: jak przechowywać nawozy. Warunki przechowywania nawozów

Nawozy mineralne do opryskiwania roślin

Na rynku są nawozy sztuczne wieloskładnikowe przeznaczone nie tylko do pobierania przez korzenie, ale też – po rozpuszczeniu w wodzie – do opryskiwania roślin. Szybko poprawiają kondycję roślin, bo substancje odżywcze są wchłaniane bezpośrednio przez liście. Są zalecane szczególnie przy niedoborze żelaza, miedzi, cynku i manganu, co objawia się chlorozą, czyli żółknięciem liści.

Nawozy mineralne do stosowania jesienią

Od pewnego czasu można kupić nawozy przeznaczone do stosowania jesienią. Nie zawierają azotu wcale lub ewentualnie małe jego ilości. Ułatwiają roślinom przetrwanie zimy i wejście w nowy sezon w dobrej kondycji. Zasila się nimi glebę w październiku i listopadzie.

Nawozy chelatowe - do czego służą?

Czasami mimo regularnego nawożenia roślin obserwujemy na nich oznaki niedoboru minerałów. Dzieje się tak zwłaszcza po wapnowaniu gleby. Gdy jej pH staje się zbyt wysokie, wytrącają się związki nierozpuszczalne w wodzie – żelazo, mangan, miedź czy cynk stają się niedostępne dla roślin. Im bardziej zasadowa jest gleba (pH powyżej 7,0), tym bardziej spada dostępność tych pierwiastków. Kolejną przyczyną niedoboru żelaza w roślinach może być brak światła lub niedotlenienie strefy korzeniowej. Ratunkiem może tu być zastosowanie nawozów chelatowych.
Chelaty to związki chemiczne o skomplikowanej budowie tworzące specyficzne wiązania z metalami. Bardzo dobrze rozpuszczają się w wodzie, z której roślina pobiera całą cząsteczkę kompleksu metal-chelat, i dopiero wewnątrz tkanek następuje oddzielenie jonu metalu od chelatora. Wodnym roztworem takiego nawozu można podlać rośliny albo zastosować opryskiwanie. Gdy opryskamy roślinę roztworem o stężeniu 0,1-0,2% (1-2 g na litr wody), skutki niedoboru pierwiastka powinny zaniknąć po siedmiu-dziesięciu dniach. Nawozy chelatowe zawierające żelazo: Librel Fe DP7 (7%), Tenso-Fe (6%), Chelat Żelazo Forte (8%). Serie nawozów Symfonia, Mikrovit, Ogrowit mają też chelaty innych metali.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE