Spis treści
- Gatunki zawilców polecane do uprawy w ogrodzie i na działce
- Zawilec japoński
- Zawilec mieszańcowy
- Zawilec pajęczynowaty
- Zawilec wielkokwiatowy
- Zawilec gajowy
- Zawilec wieńcowy
- Jakie stanowisko dla zawilców? Gdzie sadzić zawilce?
- Z jakimi roślinami sadzić zawilce w ogrodzie?
Należące do rodziny jaskrowatych zawilce, stanowią niezwykle bogatą grupę roślin. Wiele gatunków zawilców rośnie w lasach i na łąkach. Niektóre z nich można również uprawiać w ogrodach.
Gatunki zawilców polecane do uprawy w ogrodzie i na działce
Do najpopularniejszych zawilców uprawianych w ogrodach należą: zawilec japoński, zawilec mieszańcowy, zawilec pajęczynowaty, zawilec wielkokwiatowy.
Zawilec japoński
Jednym z najpiękniejszych zawilców, polecanych do ogrodów, jest zawilec japoński (Anemone hupehensis). Ta okazała bylina dorasta do około 1 m wysokości. Na przełomie lipca i sierpnia pojawiają się różowe, duże kwiaty, które pozostają na roślinie aż do jesieni.
Zawilec mieszańcowy
Innym dekoracyjnym gatunkiem zawilca jest zawilec mieszańcowy (Anemone xhybrida), który dorasta do 1,5 m wysokości i tworzy więcej kwiatów niż zawilec japoński. Kwiaty są różowe lub białe.
Zawilec pajęczynowaty
Podobnym gatunkiem jest zawilec pajęczynowaty (Anemone tomentosa), którego lilioworóżowe kwiaty pojawiają się pod koniec sierpnia. Liście tego zawilca są od spodu pokryte gęstym, wełnistym kutnerem. Wszystkie te trzy gatunki wymagają zimowego okrycia, gdyż nie są w pełni mrozoodporne. Najlepiej rosną w cieniu i półcieniu, na glebach lekkich, próchniczych i wilgotnych. Ponieważ źle znoszą suszę, latem wymagają nawadniania.
Zawilec wielkokwiatowy
Znacznie mniejszy od wyżej wspomnianych jest zawilec wielkokwiatowy (Anemone sylvestris). Na stanowiskach naturalnych objęty jest ścisłą ochroną, dlatego w ogrodach uprawia się wyłącznie odmiany hodowlane. Wiosną (od kwietnia do czerwca) zawilec wielkokwiatowy wytwarza pęd kwiatowy wysokości 40–50 cm, na szczycie którego rozwija się duży, biały kwiat. Zawilec wielkokwiatowy jest dość odporny na niską temperaturę i suszę, ale wymaga stanowiska słonecznego.
Zawilec gajowy
Kolejnym zawilcem często sadzonym w ogrodach jest zawilec gajowy (Anemone nemorosa). Ta niewielka roślina okrywowa (dorasta do około 20 cm wysokości) zakwita wczesną wiosną (od marca do maja). W zależności od odmiany może mieć kwiaty pojedyncze lub pełne, w kolorze białym, błękitnym lub różowym. Najlepiej rośnie w półcieniu, na próchniczych i wilgotnych glebach. Jest całkowicie mrozoodporny i nie wymaga zimowego okrycia.
Zawilec wieńcowy
Najmniej popularny i wyjątkowo ozdobny jest natomiast niewysoki (30–40 cm wysokości) zawilec wieńcowy (Anemone coronaria). Jego piękne, duże kwiaty w zależności od odmiany mogą mieć różne kolory. Zawilec wieńcowy zakwita wiosną (od kwietnia do czerwca), wymaga stanowisk słonecznych oraz żyznej, wilgotnej gleby. Niestety, słabo znosi niską temperaturę, dlatego przed zimą należy go wykopać i przechować w pomieszczeniu zabezpieczonym przed mrozem.
W ogrodach uprawiać można także zawilec grecki (Anemone blanda) oraz zawilec żółty (Anemone ranunculoides).
Przeczytaj też: Zimowanie zawilców - jakie gatunki zawilców trzeba okrywać przed nadejściem zimy?
Jakie stanowisko dla zawilców? Gdzie sadzić zawilce?
Prawie wszystkie gatunki zawilców lubią miejsca cieniste, dlatego są doskonałym elementem rabat w zacienionych fragmentach ogrodu. Zawilce: japoński, mieszańcowy i pajęczynowaty najlepiej rosną w miejscach stale wilgotnych i lekko zacienionych bądź półcienistych. Podobne stanowisko lubi zawilec galowy, ale ten może rosnąć zarówno w glebie wilgotnej, jak i suchej (nie może to być jednak gleba piaszczysta). Zawilec wieńcowy dobrze rośnie w miejscach półcienistych. Wyjątkiem wśród zawilców jest zawilec wielkokwiatowy, który preferuje miejsca słoneczne o wystawie południowej.
Z jakimi roślinami sadzić zawilce w ogrodzie?
Zawilce japońskie dobrze wyglądają posadzone na rabacie razem z języczkami, tawułkami, paprociami bądź funkiami (hostami). Wysokie gatunki zawilców można też wykorzystać jako wyższe piętro rabat bylinowych, szczególnie w połączeniu z roślinami okrywającymi, takimi jak dąbrówka, kopytnik, barwinek czy runianka japońska.Zawilec gajowy – jeden z najbardziej rozpoznawalnych zwiastunów wiosny – bardzo dekoracyjnie wygląda posadzony pod dużymi drzewami. Ten gatunek zawilca doskonale nadaje się do ogrodów naturalistycznych.Zawilec grecki doskonale sprawdza się na skalniakach i trawnikach. Zawilec wielkokwiatowy dobrze posadzić z innymi bylinami, które lubią stanowiska słoneczne, takimi jak dzwonek brzoskwiniolistny, dyptam czy bodziszek czerwony.
Przeczytaj też: Rośliny cieniolubne do ogrodu. Poznaj rośliny idealne na zacienione rabaty
