Zawilce ogrodowe - anemony: gatunki zawilców polecane do uprawy w ogrodzie i na działce

2019-03-10 18:23

Zawilce to duża grupa kwitnących roślin ogrodowych. Większość gatunków zawilców znakomicie nadaje się do cienistych zakątków. Poznaj gatunki zawilców polecane do uprawy w ogrodzie i na działce i dowiedz się, gdzie sadzić zawilce w ogrodzie i jakie stanowisko jest dobre dla zawilców. Z jakimi roślinami zawilce dobrze się prezentują.

Zawilec gajowy
Autor: photos.com Zawilec gajowy dobrze rośnie pod dużymi drzewami

Należące do rodziny jaskrowatych zawilce, stanowią niezwykle bogatą grupę roślin. Wiele gatunków zawilców rośnie w lasach i na łąkach. Niektóre z nich można również uprawiać w ogrodach.

Gatunki zawilców polecane do uprawy w ogrodzie i na działce

  • Jednym z najpiękniejszych zawilców, polecanych do ogrodów, jest zawilec japoński. Ta okazała bylina dorasta do około 1 m wysokości. Na przełomie lipca i sierpnia pojawiają się różowe, duże kwiaty, które pozostają na roślinie aż do jesieni.
  • Innym dekoracyjnym gatunkiem zawilca jest zawilec mieszańcowy, który dorasta do 1,5 m wysokości i tworzy więcej kwiatów niż zawilec japoński. Kwiaty są różowe lub białe.
  • Podobnym gatunkiem jest zawilec pajęczynowaty, którego lilioworóżowe kwiaty pojawiają się pod koniec sierpnia. Liście tego zawilca są od spodu pokryte gęstym, wełnistym kutnerem. Wszystkie te trzy gatunki wymagają zimowego okrycia, gdyż nie są w pełni mrozoodporne. Najlepiej rosną w cieniu i półcieniu, na glebach lekkich, próchniczych i wilgotnych. Ponieważ źle znoszą suszę, latem wymagają nawadniania.
  • Znacznie mniejszy od wyżej wspomnianych jest zawilec wielkokwiatowy. Na stanowiskach naturalnych objęty jest ścisłą ochroną, dlatego w ogrodach uprawia się wyłącznie odmiany hodowlane. Wiosną (od kwietnia do czerwca) zawilec wielkokwiatowy wytwarza pęd kwiatowy wysokości 40–50 cm, na szczycie którego rozwija się duży, biały kwiat. Zawilec wielkokwiatowy jest dość odporny na niską temperaturę i suszę, ale wymaga stanowiska słonecznego.
  • Kolejnym zawilcem często sadzonym w ogrodach jest zawilec gajowy. Ta niewielka roślina okrywowa (dorasta do około 20 cm wysokości) zakwita wczesną wiosną (od marca do maja). W zależności od odmiany może mieć kwiaty pojedyncze lub pełne, w kolorze białym, błękitnym lub różowym. Najlepiej rośnie w półcieniu, na próchniczych i wilgotnych glebach. Jest całkowicie mrozoodporny i nie wymaga zimowego okrycia.
  • Najmniej popularny i wyjątkowo ozdobny jest natomiast niewysoki (30–40 cm wysokości) zawilec wieńcowy. Jego piękne, duże kwiaty w zależności od odmiany mogą mieć różne kolory. Zawilec wieńcowy zakwita wiosną (od kwietnia do czerwca), wymaga stanowisk słonecznych oraz żyznej, wilgotnej gleby. Niestety, słabo znosi niską temperaturę, dlatego przed zimą należy go wykopać i przechować w pomieszczeniu zabezpieczonym przed mrozem.

>>Przeczytaj też: Zawilce – okrywanie przed nadejściem zimy

Zawilce ogrodowe - stanowisko dla zawilców

Prawie wszystkie gatunki zawilców lubią miejsca cieniste, dlatego są doskonałym elementem rabat w zacienionych fragmentach ogrodu. Zawilce: japoński, mieszańcowy i pajęczynowaty najlepiej rosną w miejscach stale wilgotnych i lekko zacienionych bądź półcienistych. Podobne stanowisko lubi zawilec galowy, ale ten może rosnąć zarówno w glebie wilgotnej, jak i suchej (nie może to być jednak gleba piaszczysta). Zawilec wieńcowy dobrze rośnie w miejscach półcienistych.Wyjątkiem wśród zawilców jest zawilec wielkokwiatowy, który preferuje miejsca słoneczne o wystawie południowej.

Zawilce - z jakimi roślinami je sadzić

Zawilce japońskie dobrze wyglądają posadzone na rabacie razem z języczkami, tawułkami, paprociami bądź funkiami (hostami). Wysokie gatunki zawilców można też wykorzystać jako wyższe piętro rabat bylinowych, szczególnie w połączeniu z roślinami okrywającymi, takimi jak dąbrówka, kopytnik, barwinek czy runianka japońska.Zawilec gajowy – jeden z najbardziej rozpoznawalnych zwiastunów wiosny – bardzo dekoracyjnie wygląda posadzony pod dużymi drzewami. Ten gatunek zawilca doskonale nadaje się do ogrodów naturalistycznych.Zawilec grecki doskonale sprawdza się na skalniakach i trawnikach. Zawilec wielkokwiatowy dobrze posadzić z innymi bylinami, które lubią stanowiska słoneczne, takimi jak dzwonek brzoskwiniolistny, dyptam czy bodziszek czerwony.

Rabata bylinowa pod koronami drzew