Spis treści
- Jak wygląda i kiedy kwitnie zawilec gajowy?
- Jakie wymagania ma zawilec gajowy?
- Jak uprawiać zawilce gajowe w ogrodzie?
- Gdzie sadzić i z czym łączyć zawilce gajowe?
- Rozmnażanie zawilca gajowego
- Zawilec gajowy to roślina trująca!
Gdy po zimie w lasach zauważyć można rozległe, białe kobierce kwitnącego zawilca gajowego, to sygnał, że wiosna jest tuż, tuż.
Jak wygląda i kiedy kwitnie zawilec gajowy?
Zawilec gajowy (łac. Anemone nemorosa) jest niewielką byliną okrywową z rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae), rozrastającą się silnie za pomocą długich podziemnych kłączy. Roślina dorasta zaledwie do 10-20 cm wysokości, jej pierzaste liście złożone są z 3-5 ząbkowanych listków.
Zawilec gajowy kwitnie od marca do maja (im cieplej, tym zakwita wcześniej). Kwiaty osadzone są na pędach razem z okółkami trzech liści. Kwiat ma 2-6 cm średnicy, składa się z 6 białych płatków oraz licznych, żółtych pręcików i słupków. Kwiaty są otwarte jedynie w pogodne dni, natomiast wieczorem i w pochmurną pogodę zamykają się i zwisają. Kwiaty dostarczają pszczołom pokarmu szczególnie poszukiwanego w okresie wiosennym. U wyhodowanych odmian zawilca gajowego kwiaty mogą być półpełne i pełne, w odcieniach różu, fioletu oraz bieli.
Po przekwitnięciu (zazwyczaj na przełomie czerwca i lipca) część nadziemna rośliny zamiera i zawilec przechodzi w stan spoczynku.
Przeczytaj też: Zwiastuny wiosny: jakie są zwiastuny wiosny w ogrodzie? Jak wyglądają pierwsze oznaki wiosny?
Jakie wymagania ma zawilec gajowy?
Zawilec gajowy w naturalnych warunkach rośnie w lasach pod koronami drzew, gdzie dostęp światła słonecznego jest ograniczony. Podobnych warunków roślina oczekuje w uprawie w ogrodzie. Najlepiej rośnie na stanowiskach półcienistych i zacienionych, na glebach żyznych, próchnicznych, stale wilgotnych wiosną i nieco bardziej suchych latem.Lepiej nie sadzić zawilca na stanowiskach słonecznych. Nie powinno się go także sadzić w miejscach narażonych na silne wiatry.
Jakie rośliny posadzić pod drzewami? Tak zagospodarujesz miejsca pod koronami drzew!

i
Jak uprawiać zawilce gajowe w ogrodzie?
Zawilce gajowe to rośliny łatwe w uprawie, świetnie radzące sobie w naszym klimacie, doskonale zimujące. Nie potrzebują żadnych szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych – to rośliny praktycznie bezobsługowe. Wystarczy posadzić je w na odpowiednim stanowisku i w odpowiedniej glebie, chronić przed suszą (trzeba podlewać, gdy jest za sucho), a wiosną zasilić kompostem.
Najlepszym terminem sadzenia zawilca gajowego jest maj-czerwiec (po zakończeniu kwitnienia). Sadzonki umieszcza się na głębokości około 3 cm i obsypuje żyznym podłożem. Zawilec gajowy jest odporny na choroby i szkodniki.
Gdzie sadzić i z czym łączyć zawilce gajowe?
Zawilce gajowe najlepiej sadzić w dużych grupach (po 10-20 sztuk). Świetnie prezentują się pod drzewami i wyższymi krzewami, gdzie wiosną tworzą kwitnące dywany. Doskonale sprawdzą się na zacienionych rabatach i skalniakach. Ładnie wygląda w towarzystwie przylaszczek, pierwiosnków i fiołków.
Trzeba wziąć pod uwagę to, że zawilec gajowy szybko zanika po kwitnieniu, więc dobrze posadzić go wśród cieniolubnych gatunków, które wyróżniają się latem bujnym ulistnieniem, takich jak paprocie, funkie czy brunnery – ich liście zasłonią puste miejsca po zawilcu. Zawilec gajowy idealnie nadaje się do ogrodów naturalistycznych i leśnych.
Przeczytaj też: Jak urządzić ogród na leśnej działce?
Rozmnażanie zawilca gajowego
Zawilec gajowy można rozmnażać w dwojaki sposób: generatywnie – przez nasiona oraz wegetatywnie – przez podział roślin.
- Rozmnażanie zawilca przez nasiona wymaga więcej czasu. Nasiona należy wysiewać do gruntu jesienią – by skiełkowały potrzebują okresu przechłodzenia. Jeśli chcemy do siewu wykorzystać samodzielnie zebrane nasiona, to musimy pamiętać, że uzyskane z nich rośliny mogą różnić się od egzemplarza matecznego. Dlatego odmiany ogrodowe lepiej rozmnażać przez podział roślin.
- Rozmnażanie przez podział kęp jest dużo łatwiejszym sposobem. Polega na podzieleniu kępy zawilca na kilka mniejszych fragmentów, z których – to ważne! - każdy musi posiadać własny system korzeniowy, umożliwiający przyjęcie się na nowym miejscu. Oddzielone kępki sadzimy wprost do gruntu. Podział kęp najlepiej przeprowadzić po kwitnieniu (można też latem, ale ponieważ wtedy nie widać roślin, trzeba wcześniej zaznaczyć ich stanowisko, by móc wykopać kępy).

Autor: GettyImages, Archiwum prywatne
zawilec gajowy
Zawilec gajowy to roślina trująca!
Zawilec gajowy, podobnie jak wszystkie gatunki z rodziny jaskrowatych, zawiera we wszystkich organach trującą ranunkulinę (najwięcej jej jest w kłączach). Kontakt skóry z sokiem zawilca może powodować zaczerwienienie, stany zapalne, obrzęk, piekący ból, pęcherze. Dlatego przy wszelkich pracach należy używać rękawic ochronnych.
