Zwiastuny wiosny – jakie rośliny kwitną najwcześniej w ogrodzie

2018-01-25 11:42 Katarzyna Józefowicz

Zwiastuny wiosny sprawiają, że ogród zaczyna nowe życie po zimowym spoczynku. Nawet, gdy w ogrodzie leży jeszcze śnieg, niektóre rośliny rozpoczynają kwitnienie. Dowiedz się, jakie rośliny kwitną najwcześniej. Poznaj zwiastuny wiosny!

Kiedy zima powoli dobiega końca, w ogrodzie zaczynają budzić się pierwsze rośliny. Ich kwiaty pojawiające się na śniegu lub na nagich pędach, wyglądają zachwycająco i zapowiadają szybkie nadejście wiosny, dlatego wypatrujemy tych zwiastunów wiosny z niecierpliwością. Wśród najwcześniej kwitnących roślin znajdują się zarówno krzewy, jak i byliny (także cebulowe), dlatego warto tak zaplanować nasadzenia, aby w ogrodzie znalazło się ich jak najwięcej. Gatunków, którym nie straszny jest śnieg i chłód jest całkiem sporo, dlatego każdy może wśród nich znaleźć coś interesującego.

>>Przeczytaj też: Pory roku: przedwiośnie, pierwiośnie, wiosna

Zwiastuny wiosny: oczary, ciemierniki, wrzośce

Długą listę wcześnie kwitnących roślin otwierają oczary, ciemierniki i wrzośce, które podczas łagodnej zimy mogą zakwitać nawet już w grudniu. Należą do nich głównie takie gatunki, jakL:

  • ciemiernik biały - długowieczna, niewielka bylina o białych kwiatach i zielonych liściach, dorastająca do około 40 cm wysokości,
  • wrzosiec krwisty - niewielka krzewinka o różowych lub czerwonych kwiatach,a
  • oczar pośredni - wysoki krzew lub małe drzewo, osiągające 2-3 m wysokości, o charakterystycznych, pierzastych, żółtych, pomarańczowych lub czerwonych kwiatach.

Wszystkie gatunki mają dodatkowo sporo ciekawych odmian, jak np. 'Maximus' i 'Christmas Carol' u ciemiernika białego, 'Snow Queen', 'Praecox Rubra', 'Winter Beauty', 'Foxhollow', 'Golden Starlet', 'Vivellii' u wrzośca czy 'Diane', 'Feuerzauber', 'Jelena', 'Rubin', 'Ruby Glow', 'Westerstede', 'Orange Beauty' i 'Arnold Promise' w przypadku oczaru.

Zaraz po nich swoje kwiaty rozwija oczar omszony (zakwita w styczniu-lutymI), a także niezbyt wytrzymały na mrozy, ale bardzo atrakcyjny jaśmin nagokwiatowy, przypominający żółtą forsycję (kwitnie w styczniu-lutym) i kalina wonna, będąca niedużym krzewem o białych, drobnych, ale cudownie pachnących kwiatach (kwitnie w lutym-marcu).

>>Przeczytaj też: Pierwsze oznaki wiosny w ogrodzie: jakie drzewa i krzewy najwcześniej wypuszczają liście

Zwiastuny wiosny: wawrzynek, rannik, śnieżnik, śnieżyca, śnieżyczka

Luty i marzec to czas na kolejne, wczesne kwiaty. Pod koniec lutego i w marcu rozkwita cała gama atrakcyjnych odmian wrzośców, ale też:

Rośliny kwitnące w ogrodzie w marcu

Do tego znamienitego grona w marcu dołączają kolejne piękne rośliny, których o tej porze roku jest już całkiem sporo. Wśród nich jedno z pierwszych miejsc zajmuje niezwykle atrakcyjny i posiadający całe mnóstwo pięknych odmian ciemiernik mieszańcowy (ogrodowy). Jego kwiaty, w odróżnieniu od ciemiernika białego, mogą przybierać wiele kolorów (różowy, czerwony, bordowy, biały, różowo nakrapiany, koralowy) i kształtów (kwiaty pojedyncze lub pełne). Zwykle na ich płatkach pojawiają się też liczne, drobne cętki, które dodają roślinom uroku.

Marzec to również pora kwitnienia bardzo nietypowej, ale niezwykle pięknej magnolii gwiaździstej, której urocze, pełne, białe kwiaty, złożone z wąskich płatków, pojawiające się na bezlistnych pędach, wyglądają bardzo atrakcyjnie. Magnolia jest dużym krzewem, dorastającym nawet do 5 -6 m., ale posiada też odmiany znacznie niższe, jak choćby karłowa, osiągająca ok. 2 m. wys. odmiana „Kikuzaki”.

>>Przeczytaj też: Magnolie w ogrodzie: gatunki i odmiany magnolii polecane do ogrodu

Marzec to także pora kwitnienia innych krzewów ogrodowych, takich jak np. leszczyna pospolita, czarująca swoimi żółtymi, długimi, zwisającymi baziami, nieco podobny do niej, ale bardziej wrażliwy na mrozy i posiadający zupełnie inne kwiaty leszczynowiec skąpokwiatowy, rozwijający drobne, żółte, niewielkie kwiaty dereń właściwy (inaczej jadalny) czy zachwycająca licznymi, żółtymi kwiatami forsycja pośrednia.

>>Przeczytaj też: Posadź w ogrodzie kwitnące krzewy

Oprócz krzewów ozdobnych, w marcu na wiosenną scenę wkracza też kilka znacznie mniej okazałych, ale niezwykle uroczych gatunków, do których należą przede wszystkim rośliny cebulowe, np. intensywnie niebieska cebulica syberyjska i barwny krokus wiosenny oraz byliny, np. rannik wiosenny o jaskrawo żółtych kwiatach, obficie kwitnący ciemiernik wschodni, pierwiosnek ząbkowany o pięknych, kulistych, liliowych kwiatostanach, żółty miłek amurski, malutka, ale urocza gęsiówka kaukaska o białych kwiatach czy popularny zawilec gajowy. Pod koniec marca dołączają do nich także pierwsze różaneczniki, jak np. różanecznik wczesny.

Rośliny kwitnące w ogrodzie w kwietniu

Kwiecień to już niemal eksplozja kwitnących roślin, gdyż właściwie jest to początek prawdziwej wiosny. Wtedy zakwita większość wiosennych roślin cebulowych i bylin, takich jak sasanka, bergenia sercowata, brunnera wielkolistna, szafirek armeński, przylaszczka pospolita, miłek wiosenny, floks szydlasty, tulipany botaniczne i najwcześniejsze odmiany tulipanów innych grup, narcyzy, hiacynty oraz liczne krzewy, np. pigwowiec okazały i pigwowiec pośredni, forsycje, magnolia wielkokwiatowa i magnolia pośrednia, mahonia pospolita, tawuła wczesna, pieris japoński, porzeczka krwista, kalina koreańska, żylistek szorstki.
W kwietniu na ogrodową arenę wkraczają też kolejne odmiany różaneczników, będących jednymi z najpiękniej kwitnących krzewów wiosennych.

>>Przeczytaj też: Kwitnąca leszczyna zwiastuje wiosnę. Jak wykorzystać leszczynę w ogrodzie

Zobacz film: Wiosna w ogrodzie

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE