Kopytnik pospolity - uprawa, pielęgnacja, wymagania

2021-10-07 9:41

Kopytnik pospolity bywa niedoceniany jako roślina okrywowa miejsc zacienionych i często przegrywa rywalizację z barwinkiem, runianką czy dąbrówką. Tymczasem jest to równie wartościowy gatunek, który wprowadza do ogrodu naturalistyczny, leśny akcent. W dodatku nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jak uprawiać kopytnik w ogrodzie?

Kopytnik pospolity
Autor: GettyImages Kopytnik pospolity

Kopytnik pospolity (łac. Asarum europaeum) jest w Polsce gatunkiem rodzimym, spotyka się go m.in. w lasach i zaroślach. Jest uprawiany także w ogrodach oraz parkach. To roślina ozdobna z liści. Przed kilkoma dekadami był pod ochroną, gdyż populacja malała ze względu na wykorzystywanie w ziołolecznictwie. Dziś występuje adekwatnie do swojej nazwy – pospolicie.

Kopytnik pospolity to łatwa w uprawie roślina znakomita do sadzenia pod koronami drzew oraz w miejscach zacienionych. Nadaje ogrodowi uroczy, naturalistyczny charakter.

Spis treści

  1. Kopytnik pospolity - krótka charakterystyka
  2. kopytnik pospolity - wymagania
  3. Kopytnik pospolity - uprawa i pielęgnacja
  4. Kopytnik pospolity - zastosowanie kopytnika pospolitego w ogrodzie

Kopytnik pospolity - krótka charakterystyka

Kopytnik pospolity to niska roślina wieloletnia, zwykle nie przekraczająca 10 cm wysokości. Głównie rozrasta się wszerz, tworząc gęste kobierce złożone z błyszczących, grubych liści o nietypowym kształcie kojarzącym się z kopytami. Po uszkodzeniu wydzielają ostry, pieprzny zapach.

Drobne, zielono-purpurowe kwiaty kopytnika nie mają dużych walorów dekoracyjnych. W środowisku naturalnym kopytnik łatwo rozmnaża się z samosiewu. Pomagają w tym mrówki, które przenoszą nasiona (a czasem je gubią). Wzrost kopytnika jest raczej wolny – nie więcej niż kilkanaście centymetrów szerokości w ciągu roku.

kopytnik pospolity - wymagania

  • Stanowisko dla kopytnika. Kopytnik należy uprawiać w miejscach częściowo zacienionych lub zacienionych. Radzi sobie w warunkach słabego oświetlenia i przy świetle rozproszonym. Nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia, może wtedy dochodzić do poparzenia liści oraz zamierania rośliny (przy niedoborze wody).
  • Podłoże dla kopytnika. Roślina preferuje gleby żyzne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne o odczynie zasadowym do obojętnego. Nie lubi podłoży kwaśnych oraz lekkich (np. piaszczystych).

Kopytnik jest rośliną mrozoodporną.

Przeczytaj też: Ogród w cieniu: jak urządzić ogród w zacienionych miejscach >>>

Kopytnik pospolity - uprawa i pielęgnacja

  • Rozmnażanie i sadzenie kopytnika

W warunkach uprawy amatorskiej, tzn. na potrzeby przydomowego ogrodu roślinę najlepiej rozmnażać przez podział. Rozmnażanie generatywne, czyli przez wysiew nasion, nie jest wydajne. Optymalne terminy sadzenia to jesień lub wiosna. Jeśli chce się osiągnąć szybki efekt zazielenienia danego obszaru sadzonki umieszcza się co 20-25 cm. W przeciwnym wypadku rozstawa wynosi 35-40 cm.

  • Podlewanie kopytnika

Kopytnik źle reaguje na suszę, w przypadku długo utrzymującej się bezdeszczowej pogody zaleca się po podlewać. Zabieg wykonuje się rano (najlepiej) lub wieczorem.

  • Nawożenie kopytnika

W przypadku żyznych, próchniczych podłoży nawożenie nie jest konieczne. Ewentualnie w przypadku, gdy odczyn gleby jest lekko zaniżony można zastosować dolomit. Działa wolno, ale długotrwale. Na mało zasobnych glebach zaleca się zastosować przed sadzeniem przefermentowany obornik oraz kompost.

Dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne z reguły nie są potrzebne, a roślina jest prawie bezobsługowa. Gatunek jest mało podatny na choroby i szkodniki. Jedynie powinno się walczyć z zachwaszczeniem. Sporadycznie zachodzi konieczność kontrolowania wzrostu kopytnika. Roślina nie wymaga okrywania przed nadejściem zimy.

Kopytnik pospolity - zastosowanie kopytnika pospolitego w ogrodzie

Kopytnik jest głównie znany jako roślina okrywowa. Uprawia się go w „trudnych” miejscach, tj. pod koroną drzew i krzewów. Dzięki temu takie obszary są ładne i ogranicza się wzrost chwastów. Ze względu na preferencje glebowe (odczyn zasadowy) należy unikać sadzenia pod iglakami, które lekko zakwaszają podłoże. Kopytnik najlepiej rośnie pod drzewami liściastymi.

Kopytnik doskonale nadaje się na rabaty zakładane w miejscach cienistych. Umieszcza się go na obrzeżach. Efektownie komponuje się z funkiami i żurawkami. Nadaje się do uprawy w przedogródkach, czyli miejscach pomiędzy ogrodzeniem a ulicą. Warto go sadzić na działkach letniskowych i ogrodach ROD ze względu na łatwość uprawy. Poradzi sobie nawet bez pielęgnacji.

Rośliny okrywowe do cienia - najpopularniejsze gatunki i odmiany >>>

warto wiedzieć

Dawniej kopytnik był szeroko wykorzystywany w ziołolecznictwie. Kłącze kopytnika działa wykrztuśnie i moczopędnie. Obecnie kopytnik pospolity nie należy do roślin, które poleca się stosować samodzielnie. Jest wiele innych, bardziej znanych i bezpiecznych ziół. Spożycie rośliny natomiast może powodować skutki uboczne, np. wymioty. Kłącze znajduje natomiast zastosowanie w produkcji leków (wyekstrahowane związki).

Rabata bylinowa pod koronami drzew
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.