Świecznica - pluskwica groniasta - wysoka bylina o wyjątkowych kwiatostanach! Jak uprawiać świecznicę w ogrodzie?

2024-08-27 14:52

Świecznica groniasta, znana też jako pluskwica groniasta, to wysoka bylina o ozdobnych kwiatach i liściach, która może być urozmaiceniem lekko zacienionych zakątków ogrodu. Ceniona jest za niewielkie wymagania i walory ozdobne. Podpowiadamy jak uprawiać pluskwicę groniastą w ogrodzie.

Spis treści

  1. Pluskwica groniasta, czyli świecznica groniasta
  2. Jak wygląda świecznica?
  3. Jakie stanowisko lubi świecznica groniasta?
  4. Jakie podłoże dla świecznicy?
  5. Kiedy sadzić świecznicę?
  6. Odmiany pluskwicy
  7. Gdzie sadzić pluskwicę groniastą?

Pluskwica groniasta, czyli świecznica groniasta

Niemal wszystkie części, należącej do botanicznej rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae), pluskwicy groniastej (obecna nazwa łac. Actaea racemosa, a do niedawna - Cimicifuga racemosa) po roztarciu wydają intensywny, ale nieprzyjemny zapach, przyciągając różne, nie zawsze lubiane owady (stąd prawdopodobnie wzięła się tradycyjna nazwa rośliny). W uprawach i ofertach szkółkarskich można spotkać inne synonimy łacińskiej nazwy rośliny - Cimicifuga ramosa oraz Cimicifuga simplex. Częściej jednak zaczyna być nazywana świecznicą groniastą, co odnosi się już do walorów ozdobnych, a konkretnie do charakterystycznego sposobu kwitnienia.

Jak wygląda świecznica?

Świecznica groniasta to efektowna bylina o dekoracyjnych kwiatach i liściach. Należy do wysokich bylin - pędy z kwiatostanami dorastają do 2 m wysokości. Jest obficie ulistniona – liście są duże, klapowane i powcinane, w zarysie dłoniaste, osadzone na sztywnych ogonkach, wyglądem przypominają liście tawułek. Roślina rozrasta się za pomocą podziemnego silnego kłącza.

Drobne, silnie pachnące, białe kwiaty o cienkich płatkach zebrane są w podłużne kwiatostany-grona o długości przekraczającej nawet 50 cm. Kwiaty nie rozwijają się jednocześnie, ale stopniowo, począwszy od dołu ku górze, co stwarza wrażenie „płonącej świecy”. Pluskwica groniasta kwitnie od lipca do sierpnia, a czasem nawet do września.

Zobacz świecznicę w galerii zdjęć.

Jakie stanowisko lubi świecznica groniasta?

Pluskwica groniasta może rosnąć zarówno na stanowiskach umiarkowanie słonecznych, jak i lekko zacienionych - na tych drugich czuje się lepiej. Odmiany o barwnych liściach korzystniej posadzić w miejscu, które nie jest narażone na silne nasłonecznienie (ze względu na możliwość poparzenia). Przy wyborze miejsca dla pluskwicy warto wziąć pod uwagę jej sporą wysokość i zadbać o stanowisko osłonięte od bardzo silnych wiatrów, aby uniknąć łamania się pędów.

Jakie podłoże dla świecznicy?

Roślina ta lubi warunki leśne i w związku z tym optymalne podłoże do jej uprawy powinno być żyzne, próchnicze, przepuszczalne i stale umiarkowanie wilgotne. Toleruje przeciętne gleby ogrodowe, ale nie znosi suszy i przesuszania podłoża, a także gleb jałowych lub ciężkich i gliniastych.

Poznaj rodzaje gleb ogrodowych: gleba piaszczysta, gliniasta, piaszczysto-gliniasta

Świecznica należy do roślin mrozoodpornych, ale by uniknąć uszkodzeń w czasie zimowej, zmiennej pogody, zaleca się wyściółkowanie powierzchni gleby pod roślinami późną jesienią. Jej zaletą jest także mała podatność na ataki chorób i szkodników (nawet ślimaków).

Kiedy sadzić świecznicę?

Optymalnym terminem sadzenia pluskwicy groniastej jest jesień lub wczesna wiosna. Osłonięcie gleby (np. ściółką) od bezpośredniego promieniowania słonecznego i silnego nagrzewania się jest jednym z podstawowych zabiegów w jej uprawie.

Zbyt mała wilgotność podłoża lub niedobór wody może prowadzić nawet do zamierania młodych roślin i bardzo słabego kwitnienia starszych roślin. Aby ograniczać ubytek wilgoci z gleby, warto także systematycznie odchwaszczać uprawiane w ogrodzie pluskwice, aby nie tworzyły się zarośla, konkurujące z nimi o wodę i składniki pokarmowe. W celu uzyskania nowych okazów, najlepiej rozmnażać świecznicę przez podział kłącza starszych roślin (wiosną lub jesienią).

Odmiany pluskwicy

Popularne, typowe odmiany pluskwicy o białych kwiatach i ciemnozielonych liściach, to:

  • 'Armleuchter' - kwitnie później (we wrześniu i październiku),
  • 'BS Blickfang' - wyróżnia się czysto białymi kwiatami, kwitnie we wrześniu.

Do ciekawych odmian pluskwicy groniastej o barwnych liściach należą między innymi:

  • 'Black Negligee' - dorasta do 150 cm wysokości, ma oryginalne, brunatnobordowe liście; kwiaty są kremowo-białe, zebrane w długie kwiatostany; preferuje miejsca półcieniste lub słoneczne; dobrze znosi niskie temperatury.
  • 'Atropurpurea' - tworzy efektowną, gęstą kępę ciemnobrunatnobordowych, dłoniastych, powcinanych liści; dorasta nawet do dwóch metrów wysokości, a latem tworzy groniaste kwiatostany, z licznymi, drobnymi białymi kwiatami.

Gdzie sadzić pluskwicę groniastą?

Główne walory pluskwicy groniastej to ciekawy, wysoki (strukturalny) pokrój oraz ozdobne kwiaty i liście. Dzięki nim może być urozmaiceniem cienistych rabat w przydomowych ogrodach oraz kompozycji przy brzegach stawów, oczek wodnych i innych zbiorników wodnych. Ponadto, można sadzić ją na rabatach bylinowych, w ogrodach skalnych, w kontrastowych zestawieniach z innymi bylinami, a także w pojemnikach. Znajduje zastosowanie również w grupowych nasadzeniach miejskich - przy drzewach i krzewach w parkach oraz w większych ogrodach.

Nie przegap: Co to są rośliny strukturalne. Najpopularniejsze byliny strukturalne

#Muratorogroduje: Ogrodzenie, czyli piękna granica Twojego ogrodu!
Materiał sponsorowany

Czy potrafisz rozpoznać jaka to bylina?

Pytanie 1 z 7
Jaka to bylina?
Aster nowoangielski
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają