Patyczak - Rhipsalis - ciekawy kwiat doniczkowy. Jak dbać o patyczaka w domowej uprawie?

2023-07-28 12:57

Patyczak – Rhipsalis cassutha – to oryginalna i niewymagająca roślina doniczkowa, znakomita dla osób zapracowanych, którzy nie mają czasu na pielęgnację kwiatów domowych. Podpowiadamy jak wygląda uprawa patyczaka w doniczce oraz jak rozmnożyć Rhipsalis w domu.

Spis treści

  1. Jak wygląda patyczak roślina?
  2. Jak pielęgnować roślinę patyczak?
  3. Rozmnażanie patyczaka

Rhipsalis (łac. Rhipsalis cassutha), zwany potocznie patyczakiem (ze względu na swój wygląd), to sukulent z rodziny kaktusowatych. W stanie naturalnym występuje w Ameryce Północnej i Południowej oraz na części Wysp Karaibskich, gdzie porasta rozwidlenia gałęzi drzew (epifit). Może też porastać fragmenty skalne nadmorskich klifów (litofit).

Jak wygląda patyczak roślina?

Pędy patyczaka zwisają w dużych kiściach, osiągając nawet do 9 m długości, są nagie, wałeczkowate, o średnicy około 3 mm, pokryte miejscami okółkowo ułożonymi korzeniami powietrznymi. Młode pędy Rhipsalis cassutha wyrastają z wierzchołków pędów starszych w parach lub całymi pękami.

W swej ojczyźnie patyczak wytwarza pojedyncze, nieliczne, kremowe kwiaty gwiazdkowatego kształtu, o licznych wąskich płatkach długości około 2 mm, które wyrastają z zielonkawych pąków kwiatowych. Patyczak uprawiany w mieszkaniach zakwita rzadko, a jeszcze rzadziej zawiązuje drobne, niemal okrągłe owoce o cielistej barwie i średnicy około 5 mm.

Zobacz Rhipsalis cassutha w galerii zdjęć

Jak pielęgnować roślinę patyczak?

Patyczak to kwiat doniczkowy niewymagający w uprawie.

  • Stanowisko i temperatura dla rhipsalisa. Roślina najlepiej rośnie w rozproszonym świetle słonecznym. Nie znosi pełnego nasłonecznienia. Temperatura uprawy nie powinna spadać poniżej 16 st. C.
  • Podłoże dla Rhipsalisa powinno być przepuszczalne, najlepiej kwaśne (pH 4,5), bogate w próchnicę. Można użyć gotowego podłoża do kaktusów.
  • Podlewanie Rhipsalisa. Roślina wymaga regularnego podlewania, ale niezbyt obfitego. Nadmierne nawadnianie powoduje gnicie korzeni oraz zamieranie pędów. Najlepiej podlewać patyczaka raz w tygodniu, sprawdzając przedtem czy wierzchnia warstwa podłoża przeschła. Używać należy wody odstałej o temperaturze pokojowej. W okresie letnim roślinę warto zraszać i utrzymywać wysoką wilgotność powietrza. Można też na lato wystawić patyczaka do ogrodu, pamiętając by ustawić go w miejscu lekko zacienionym (np. pod drzewem).
  • Nawożenie Rhipsalisa. Nawozić roślinę należy od kwietnia do lipca, co dwa tygodnie. Do zasilania patyczaka stosujemy nawozy do kaktusów w dawce o połowie niższej niż podana na opakowaniu.
Rhipsalis
Autor: GettyImages Rhipsalis ze względu na swój charakterystyczny wygląd nazywany jest patyczakiem

Rozmnażanie patyczaka

Patyczak rozmnaża się bardzo łatwo. Wystarczy oderwać pędy, posiadające korzenie powietrzne i posadzić w wilgotnym, podłożu. Po kilku tygodniach są już dość dobrze ukorzenione i mogą zacząć wypuszczać młode pędy ze swych wierzchołków.

Poznaj ciekawe sukulenty:

Rośliny doniczkowe o najmniejszych wymaganiach

Czy rozpoznajesz te sukulenty? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 7
Jaki to sukulent?
Aloes barbadoski