Spis treści
- Serduszka - gatunki uprawiane w polskich ogrodach
- Serduszka - warunki uprawy
- Jak rozmnażać serduszka?
- Serduszka - zastosowanie w ogrodzie
Serduszka - gatunki uprawiane w polskich ogrodach
- Serduszka okazałe (łac. Dicentra spectabilis) – to najpopularniejszy, powszechnie spotykany gatunek. Bylina osiąga 60-90 cm wysokości. Posiada pokrój wzniesiony. Liście są pierzastodzielne. Kwitnie od maja do czerwca. Kwiaty mają oryginalny, sercowaty kształt. Najbardziej cenione są odmiany o kwiatach różowych. Roślina może także kwitnąć na biało.
- Serduszka kapturkowate (Dicentra cucullaria) – to niska bylina osiągająca do 30 cm wysokości. Posiada kępiasty pokrój i pierzaste liście. Kwiaty – jak sama nazwa wskazuje – mają kapturkowaty kształt. Ich barwa jest biało-żółta. Serduszka kwitnie od kwietnia do maja.
- Serduszka wspaniałe (Dicentra eximia) – to bylina osiągająca do 30 cm wysokości. Posiada kępiasty pokrój i ciemnozielone, pierzaste liście. Przed kwitnieniem przypomina nieco paproć. Kwitnie od maja do czerwca. Białe lub różowe, niewielkie kwiaty zebrane są w grona. Serduszkę wykorzystuje się czasem jako roślinę okrywową.
Serduszka - warunki uprawy
Serduszka (łac. Dicentra) to rośliny, które w większości dobrze rosną w miejscach lekko osłoniętych, wolnych od bezpośredniego nasłonecznienia. Dlatego z powodzeniem można uprawiać je blisko korony drzew. Serduszka tolerują także pełne zacienienie, ale wtedy kwitną mniej obficie.
Preferują podłoża przepuszczalne, żyzne, zasobne w składniki pokarmowe, umiarkowanie wilgotne. Najlepiej przenosić je do gruntu w okresie jesiennym. Optymalna rozstawa wynosi 40-60 cm.
Wiosną – w czasie kwitnienia – zaleca się je podlewać i nawozić (nawozy ze zwiększoną dawką fosforu i potasu).
Jak rozmnażać serduszka?
Serduszka można rozmnażać przez podział kęp lub przez wysiew nasion.
Serduszka - zastosowanie w ogrodzie
W szczególności nadają się do tworzenia barwnych rabat, dekoracji miejsc pod koroną drzew i tworzenia nasadzeń na trawniku. Najczęściej jednak serduszka sadzi się pojedynczo w kompozycji z innymi gatunkami. Nie można ich uprawiać przy roślinach ekspansywnych – szybko mogą zostać zagłuszone.

i