Serduszka – popularne gatunki, uprawa i zastosowanie

2016-05-23 13:16 Michał Mazik

Serduszka to byliny znane z obfitego kwitnienia, atrakcyjnych pierzastodzielnych liści i charakterystycznego kształtu kwiatów. Serduszka były obowiązkową „pozycją” w ogrodach naszych babć. Teraz moda na nie powraca. Poznaj gatunki serduszek do uprawy w ogrodach i dowiedz się, jakie warunki należy im zapewnić.

Serduszka (łac. Dicentra) to rośliny, które w większości dobrze rosną w miejscach lekko osłoniętych, wolnych od bezpośredniego nasłonecznienia. Dlatego z powodzeniem można uprawiać je blisko korony drzew.

>>Przeczytaj też: Zakładamy rabatę bylinową. Poradnik

Serduszka - warunki uprawy

Serduszka Tolerują także pełne zacienienie, ale wtedy kwitną mniej obficie. Preferują podłoża przepuszczalne, żyzne, zasobne w składniki pokarmowe, umiarkowanie wilgotne. Najlepiej przenosić je do gruntu w okresie jesiennym. Optymalna rozstawa wynosi 40-60 cm. Najczęściej jednak serduszka sadzi się pojedynczo w kompozycji z innymi gatunkami. Nie można ich uprawiać przy roślinach ekspansywnych – szybko mogą zostać zagłuszone. Rośliny można rozmnażać przez podział kęp lub przez wysiew nasion. Wiosną – w czasie kwitnienia – zaleca się je podlewać i nawozić (nawozy ze zwiększoną dawką fosforu i potasu). W szczególności nadają się do tworzenia barwnych rabat, dekoracji miejsc pod koroną drzew i tworzenia nasadzeń na trawniku.

>>Przeczytaj też: Byliny cieniolubne w ogrodzie. Rośliny, które dobrze rosną w cieniu

Serduszka - gatunki uprawiane w polskich ogrodach

  • Serduszka okazałe (łac. Dicentra spectabilis) – to najpopularniejszy, powszechnie spotykany gatunek. Bylina osiąga 60-90 cm wysokości. Posiada pokrój wzniesiony. Liście są pierzastodzielne. Kwitnie od maja do czerwca. Kwiaty mają oryginalny, sercowaty kształt. Najbardziej cenione są odmiany o kwiatach różowych. Roślina może także kwitnąć na biało.
  • Serduszka kapturkowate (Dicentra cucullaria) – to niska bylina osiągająca do 30 cm wysokości. Posiada kępiasty pokrój i pierzaste liście. Kwiaty – jak sama nazwa wskazuje – mają kapturkowaty kształt. Ich barwa jest biało-żółta. Serduszka kwitnie od kwietnia do maja.
  • Serduszka wspaniałe (Dicentra eximia) – to bylina osiągająca do 30 cm wysokości. Posiada kępiasty pokrój i ciemnozielone, pierzaste liście. Przed kwitnieniem przypomina nieco paproć. Kwitnie od maja do czerwca. Białe lub różowe, niewielkie kwiaty zebrane są w grona. Serduszkę wykorzystuje się czasem jako roślinę okrywową.
serduszka
Autor: www.thinkstockphotos.com Serduszka nadają się do tworzenia barwnych rabat, dekoracji miejsc pod koroną drzew i tworzenia nasadzeń na trawniku
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE