Kiścień wawrzynowy – roślina wrzosowata o skórzastych liściach i ozdobnych kwiatach

2024-08-09 12:20

Kiścień wawrzynowy – to ciekawa roślina wrzosowata o wyjątkowo dekoracyjnych liściach. Dowiedz się, jakie wymagania ma kiścień wawrzynowy i jak go pielęgnować. Poznaj najpiękniejsze odmiany kiścienia wawrzynowego.

Spis treści

  1. Kiścień wawrzynowy - jak wygląda?
  2. Ciekawe odmiany kiścienia wawrzynowego
  3. Kiścień wawrzynowy - wymagania uprawy
  4. Jak dbać o kiścień wawrzynowy?
  5. Kiścień wawrzynowy - rozmnażanie
  6. Kiścień wawrzynowy - zastosowanie w ogrodzie

W ostatnich latach rośliny wrzosowate cieszą się rosnącą popularnością, dlatego można je już spotkać niemal w każdym przydomowym ogrodzie. Obok wspaniałych różaneczników i urokliwych wrzosów, na rabatach coraz częściej pojawiają się też inne gatunki roślin wrzosowatych, spośród których na szczególną uwagę zasługuje kiścień wawrzynowy (łac. Leucothoe fontanesiana).

Poznaj też mniej znane rośliny wrzosowate

Kiścień wawrzynowy - jak wygląda?

Kiścień wawrzynowy to nieduży, atrakcyjny, wolno rosnący krzew o gęstych, lancetowatych, skórzastych liściach, który zachwyca swoją urodą i zaskakuje oryginalnymi kwiatami. Roślina dorasta do 0,5-1 m wysokości i dzięki łukowato wygiętym pędom, posiada gęsty, rozłożysty, kępiasty pokrój. Kiścień jest krzewem zimozielonym, ale w czasie surowej zimy, może zrzucać część swoich liści, o czym należy pamiętać, wybierając dla niego stanowisko uprawy.

Największą ozdobą kiścienia są piękne, skórzaste, lancetowate, błyszczące liście, które w zależności od odmiany mogą być zielone lub pstre. Jesienią i zimą liście zmieniają kolor, przybierając różne odcienie czerwieni, dzięki czemu na tle białego śniegu wyglądają wyjątkowo atrakcyjnie.

U kiścienia wawrzynowatego bardzo ciekawe są jednak nie tylko liście, ale też pojawiające się wiosną (maj-czerwiec) kwiaty. U większości odmian są małe, dzwonkowate i białe, ale mogą być też zabarwione na czerwono lub zielono. Pojedyncze kwiaty nie są szczególnie dekoracyjne, ale kiedy zwieszają się z pędów w postaci gęstych gron i kiści (stąd nazwa), wyglądają bardzo atrakcyjnie. Nie zawsze można jednak podziwiać je w pełnej okazałości, gdyż tworzą się w kątach liści na szczytowych partiach pędów i mogą być częściowo ukryte między liśćmi.

Ciekawe odmiany kiścienia wawrzynowego

Ze względu na rosnącą popularność i atrakcyjny wygląd, kiścień wawrzynowy doczekał się kilku ciekawych odmian, spośród których na uwagę zasługują m.in.:

  • 'Makijaż' - odmiana o zielonych liściach ozdobionych licznymi, jasnymi smugami i cętkami oraz pędach zmieniających barwę w zależności od pory roku, dorasta do ok. 0,5 m. wys.,
  • 'Rainbow' – jedna z piękniejszych odmian o pstrych, zielono-biało-kremowo-różowych liściach, dorastająca do ok. 1 m. wys.,
  • 'Zeblid ('Scarletta') – odmiana o kompaktowym, gęstym pokroju, której liście wiosną, jesienią i zimą mają czerwony odcień, latem natomiast są ciemnozielone, dorasta do ok. 0,5 m. wys.,
  • 'Nana' – odmiana o gęstym, rozłożystym pokroju i delikatnych, zielonych liściach, dorasta do 0,6-1 m. wys.

Kiścień wawrzynowy - wymagania uprawy

Zanim jednak zdecydujemy się na uprawę tego pięknego i atrakcyjnego krzewu, powinniśmy bliżej poznać jego wymagania, gdyż podobnie jak u innych roślin wrzosowatych, są one dość szczególne.

  • Kiścień wawrzynowaty oczekuje próchniczych, żyznych, przepuszczalnych i wilgotnych (ale nie mokrych) gleb, zasobnych w substancje organiczne i posiadających dostatecznie kwaśny odczyn pH (4,5 – 5,5).
  • Powinien być też uprawiany w miejscu ciepłym i osłoniętym od wiatru, na stanowisku półcienistym lub słonecznym.
  • Kiścień zwykle dość dobrze znosi zimę (do ok. -20 st. C), jednak w chłodniejszych rejonach kraju może przemarzać, dlatego po pierwszych przymrozkach warto okryć go włókniną i obsypać u podstawy kopczykiem ziemi.
  • Roślina dobrze radzi sobie natomiast z zanieczyszczonym, miejskim powietrzem i doskonale znosi cięcie, dlatego można ją z powodzeniem uprawiać w miastach, a w razie potrzeby dowolnie formować.
  • Kiścień nie jest też szczególnie podatny na choroby i rzadko pada ofiarą szkodników, ponieważ jednak jest wrażliwy na błędy uprawowe, może cierpieć z powodu chorób fizjologicznych (np. chloroz).

Jak dbać o kiścień wawrzynowy?

Aby kiścień prezentował się w naszym ogrodzie naprawdę dobrze, od wiosny do końca lipca powinien być systematycznie zasilany nawozami przeznaczonymi dla roślin kwasolubnych. Specjalistyczne nawozy nie tylko zapewnią mu odpowiednią dawkę składników pokarmowych, ale też pomogą utrzymać dostatecznie niskie pH gleby. Krzewy warto też solidnie ściółkować (np. korą sosnową), gdyż  gruba warstwa ściółki pozwoli ograniczyć rozwój chwastów, pomoże utrzymać odpowiednią wilgotność gleby i zabezpieczy korzenie przed wysychaniem i chłodem.

Kiścień wawrzynowy - rozmnażanie

Jeśli mamy już w ogrodzie kiścienie, możemy spróbować samodzielnie je rozmnożyć, gdyż nie jest to zadanie zbyt trudne. Młode rośliny uzyskamy z nasion, przez podział dorosłego krzewu, za pomocą odkładów lub przez pobranie odrośli korzeniowych. Podejmując się rozmnażania krzewu, warto jednak pamiętać, że jeśli zależy nam na zachowaniu cech odmianowych rośliny matecznej, musimy zdecydować się na jedną z metod rozmnażania wegetatywnego (np. przez podział, za pomocą odkładów), gdyż rośliny pozyskane z nasion, mogą różnić się wyglądem od egzemplarza matecznego.

Kiścień wawrzynowy - zastosowanie w ogrodzie

W ogrodzie kiścień wawrzynowy może mieć wiele zastosowań. Najpiękniej prezentuje się na rabatach wrzosowych w towarzystwie wrzosów, wrzośców, golterii, pierisów, kalmii, azalii i różaneczników, ale może być też sadzony w niewielkich grupach na tle ogrodzenia lub trawnika bądź wykorzystany do tworzenia niskich żywopłotów i obwódek. Znakomicie wygląda też w ogrodach w stylu japońskim lub wschodnim.

Niektóre odmiany kiścienia doskonale sprawdzają się też jako rośliny okrywowe (np. 'Nana') lub pojemnikowe (np. 'Makijaż').

Nie przegap: Wrzosowisko w ogrodzie - jak założyć?

Kiścień wawrzynowy
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk) Kiścień w pojemniku
#MuratorOgroduje: Jak stworzyć letni salon? Renowacja mebli ogrodowych
Materiał sponsorowany

Krzewy kwitnące w Twoim ogrodzie. Czy rozpoznasz ich kwiaty?

Pytanie 1 z 8
Jaki to krzew?
kolkwicja chińska
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają