Fuksja - czy fuksja może być w domu? Jak pielęgnować fuksję w doniczce?

2024-05-20 14:23

Fuksja o dekoracyjnych kwiatach znakomicie nadaje się na balkon i taras. Czy fuksja może być w domu? Jak pielęgnować fuksje w doniczce? Czy lubi słońce, czy może powinna stać w cieniu? Jak przechować fuksję na drugi rok?

Spis treści

  1. Jakie kolory ma fuksja?
  2. Jakie są odmiany fuksji?
  3. Czy fuksja może stać na słońcu?
  4. Jakie wymagania ma fuksja?
  5. Czy fuksja może być w domu?
  6. Jak zimować fuksje w doniczce?
  7. Jak zrobić sadzonki fuksji
#MuratorOgroduje: Kwiaty na balkon - 3 gatunki kwiatów, które odmienią Twój balkon!
Materiał sponsorowany

Fuksje to atrakcyjne rośliny ozdobne zachwycające niezwykłymi kwiatami, znane są miłośnikom roślin od dawna i wciąż cieszą się dużą popularnością. Ponieważ fuksja nie przezimuje na dworze (na zimę trzeba ją przenieść do pomieszczenia zabezpieczonego przed mrozem), najlepiej uprawiać ją w pojemnikach. Mnogość odmian fuksji sprawia, że możemy stworzyć z nich niesamowite kompozycje. Fuksje doskonale też wyglądają w połączeniu z innymi roślinami balkonowymi.

Jakie kolory ma fuksja?

Urodę swoją fuksje zawdzięczają oryginalnym i niezwykle dekoracyjnym kwiatom o różnej budowie (pojedyncze, pełne), w wielu ciekawych kolorach. Fuksje mogą być jednobarwne lub wielobarwne, w odcieniach koloru różowego, czerwonego, fioletowego, purpurowego, niekiedy z dodatkiem białego.

Fuksje kwitną od kwietnia do października. Fuksje uprawia się jako rośliny doniczkowe zdobiąc nimi w okresie letnim balkony, tarasy, ogrody i wnętrza. Można je także sadzić na rabatach. Fuksje idealnie nadają się do kompozycji z innymi roślinami.

Jakie są odmiany fuksji?

Fuksja ma wszechstronne zastosowanie. Wśród kilkunastu tysięcy mieszańców i odmian fuksji znaleźć można zarówno pnące, o delikatnych pędach wymagających podpór, jak i fuksje o pędach wzniesionych, silnie rosnące, które można prowadzić także w formie piennej i kształtować jako miniaturowe drzewka.

Może zainteresuje cię: 3 gatunki kwiatów, które odmienią Twój balkon! Pelargonie, petunie, fuksje! Wideo #MuratorOgroduje!

Czy fuksja może stać na słońcu?

Fuksja potrzebuje rozproszonego światła (przy nadmiarze słońca pąki kwiatowe więdną, zanim się rozwiną) i żyznego, wilgotnego podłoża.

Jakie wymagania ma fuksja?

Fuksja kwitnie obficie aż do jesieni, pod warunkiem że jest dostatecznie często podlewana i regularnie zasilana nawozem wieloskładnikowym przeznaczonym dla roślin kwitnących (nawozić należy od kwietnia do sierpnia co 2 tygodnie).

Fuksje najlepiej rosną w podłożu torfowym, próchniczym, o pH 6,0–6,5. Stanowisko powinno być półcieniste lub cieniste, osłonięte od wiatru.

Fuksje wymagają obfitego podlewania, dobrze też zapewnić im dużą wilgotność powietrza. Niedostatek wody powoduje u fuksji więdnięcie najmłodszych liści, kwiatów oraz pąków. Przesuszanie bryły korzeniowej powoduje też ogólne osłabienie rośliny, przez co fuksje są podatne na choroby i inwazje szkodników (mączliki, przędziorki, mszyce). Jeżeli zauważymy szkodniki lub objawy ich żerowania na fuksji, możemy opryskać te kwiaty balkonowe wyciągiem z ząbka czosnku zalanego 1 litrem ciepłej wody (preparat jest gotowy już po godzinie).

Przeczytaj też: Fuksja (ułanka) – piękne odmiany

Czy fuksja może być w domu?

Fuksję można uprawiać w domu - wtedy może kwitnąć nawet przez cały rok. Warto zapewnić jej jednak dostęp świeżego powietrza, choć kwiat nie lubi przeciągów. 

Jak zimować fuksje w doniczce?

Fuksja nie jest odporna na mróz i dlatego pod koniec sezonu wegetacyjnego, zanim nadejdą przymrozki, trzeba zabrać roślinę z balkonu czy tarasu do jasnego pomieszczenia o temperaturze 8-10 st. C. Przed przeniesieniem fuksji na zimę należy skrócić jej pędy o 1/3. Podczas zimowania należy znacznie ograniczyć podlewanie fuksji. Nie należy przejmować się, że liście fuksji opadną - to naturalne zjawisko (wiosną wypuszczą nowe). Wiosną (w marcu) należy przenieść roślinę do pomieszczenia cieplejszego (o temperaturze pokojowej), dobrze oświetlonego i zacząć obficiej podlewać. Do ogrodu wynosimy fuksję dopiero pod koniec maja.

Jak zrobić sadzonki fuksji

Fuksję można rozmnażać przez sadzonki pędowe. Gdy pojawią się młode pędy fuksji, przygotowujemy z nich sadzonki około 10 cm długości (każda powinna mieć 5 par liści; dolną trzeba usunąć). Sadzonki pobrane z fuksji umieszczamy w podłożu (wcześniej można użyć ukorzeniacza - preparatu, który przyspieszy tworzenie korzeni) albo w naczyniu z wodą. Pojemniki z sadzonkami fuksji stawiamy w jasnym miejscu i zapewniamy im temperaturę 20-22 st. C (warto przykryć je folią, aby zmniejszyć parowanie). Wkrótce fuksje się ukorzenią, pojawią się młode liście i pędy. Warto uszczknąć im wierzchołki, bo to spowoduje wyrastanie nowych pędów bocznych i sprawi, że fuksja będzie ładniejsza.

Jeżeli sadzonki fuksji wykonamy w maju, młode rośliny zakwitną prawdopodobnie dopiero w sierpniu lub we wrześniu.

Poznaj też inne piękne kwiaty balkonowe:

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa