Komarzyca - kiedy sadzić? Czy komarzyca faktycznie odstrasza komary?

2023-04-12 15:23
komarzyca
Autor: GettyImages Komarzyca - kiedy sadzić na balkonie czy tarasie? Jakie ma wymagania?

Komarzyca, a właściwie plektrantus koleusowaty, to jedna z najpopularniejszych ozdobnych z liści roślin balkonowych. Wydziela przyjemny zapach, znakomicie nadaje się do tworzenia aranżacji roślinnych na balkonie i tarasie. Kiedy sadzić komarzycę? Czy to prawda, że komarzyca odstrasza komary? Jak uprawiać komarzycę?

Spis treści

  1. Czy komarzyca działa na komary?
  2. Komarzyca - wymagania i uprawa na balkonie
  3. Przechowywanie komarzycy przez zimę
  4. Komarzyca w balkonowych aranżacjach
  5. Ciekawe odmiany komarzycy

Czy komarzyca działa na komary?

Komarzyca (Plectranthus forsteri) to jedna z najbardziej znanych roślin balkonowych. W powszechnej opinii roślina zabezpiecza balkon (a przy okazji także przestrzeń przy oknach) przed inwazją komarów. Niestety, jej właściwości są mocno przecenione. Roślina działa odstraszająco na komary, jednak stworzenie z niej nieprzepuszczalnej ściany przeciw insektom jest niemożliwe (trzeba by uprawiać co najmniej kilkadziesiąt egzemplarzy).

Dzięki zawartości olejków lotnych komarzyca wydziela intensywny aromat, dlatego warto traktować ją jako środek pomocniczy w walce z uciążliwymi komarami, ale nie jako rozwiązanie dające 100% gwarancji. Można natomiast korzystać z innych zalet komarzycy – uniwersalności (można uprawiać w różnych zakątkach balkonu) oraz elastyczności (dobrze wygląda uprawiana samodzielnie, w kompozycjach wielogatunkowych w skrzyniach lub koszach tworzy efekt „przejścia” lub „uspokojenia” barw). Podpowiadamy, jak uprawiać komarzycę?

Komarzyca - wymagania i uprawa na balkonie

Komarzyca preferuje stanowiska półcieniste, a nawet zacienione. Nadaje się do aranżacji balkonów północnych – mało przychylnych dla większości gatunków. Wytwarza delikatne liście, które pod wpływem bezpośrednich promieni słonecznych łatwo ulegają oparzeniu. Roślina intensywnie nawadniana poradzi sobie na słońcu, ale może odbarwiać się, wytwarza długie pędy z małą ilością liści (lub drobnymi blaszkami) i nie wygląda szczególnie atrakcyjnie.

Najlepsze dla komarzycy jest podłoże żyzne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne. Roślina nie znosi nawet krótkotrwałego przesuszenia – dlatego należy ją regularnie podlewać, latem nawet dwa razy dziennie. Dobrym sposobem na ułatwienie pielęgnacji jest zastosowanie hydrożelu już na etapie sadzenia/przesadzania. Roślinę można dokarmiać nawozami, które stosuje się u roślin pokojowych (najlepiej te ze zwiększoną zawartością potasu przeznaczone dla gatunków ozdobnych z liści). Nawozić można do końca sierpnia.

Warto uszczykiwać wierzchołki pędów, aby plektrantus miał bardziej zagęszczony pokrój. Ze szkodników mogą zagrażać mu przędziorki oraz mszyce. Komarzyca łatwo rozmnaża się przez ukorzenianie sadzonek pędowych i wierzchołkowych.

Przechowywanie komarzycy przez zimę

Komarzyca jest wrażliwa nie tylko na mróz, ale także na niewielkie przymrozki. Ginie już przy wystąpieniu pierwszych ujemnych temperatur. Dlatego jesienią należy przenieść go do chłodnego, ale jasnego pomieszczenia. Optymalna temperatura przechowywania oscyluje w granicach 10-16ºC.

Jedynym zabiegiem, który trzeba wtedy wykonywać jest podlewanie (rzadziej niż w sezonie, ale wciąż nie można doprowadzić do przesuszenia bryły korzeniowej). Wiosną plektrantus może wymagać mocnego przycięcia. Zimowanie niestety nie zawsze udaje się. Rośliny wynosi się na balkon dopiero w drugiej dekadzie maja – po „zimnej Zośce”.

Komarzyca w balkonowych aranżacjach

Komarzyca ze względu na pnący lub pokładający się pokrój często jest uprawiany w skrzyniach mocowanych przy barierkach lub w wiszących koszach. Nadaje się do tworzenia wielogatunkowych kompozycji w roślinami kwitnącymi wzbogacając aranżację o delikatną zieleń. Dobrze łączy się z pelargoniami bluszczolistnymi, begonią bulwiastą, niecierpkiem nowogwinejskim, tytoniem oskrzydlonym i bluszczykiem kurdybankiem. Interesująco prezentuje się także w kompozycji z barwnymi: koleusem Blumego oraz żurawkami.

Komarzycę można sadzić w w dużych donicach, w których rosną już drzewa lub krzewy. Tworzy wtedy gęste kobierce u podstawy pędów (dobre uzupełnienie dla gatunków szczepionych na pniu). W tym wypadku jednak będzie traktowany jako roślina jednoroczna.

Ciekawe odmiany komarzycy

Do ciekawych odmian plektrantusa należą:

  • 'Two Tone' – odmiana o pędach i dolnych stronach blaszek liściowych zabarwionych na purpurowo;
  • 'Green Mountain' – o atrakcyjnych, trójkolorowych, biało-żółto-zielonych liściach;
  • 'Nico'- o okrągłych liściach z unerwieniem i dolną stroną blaszki liściowej o barwie purpurowej.
Jak urządzić ogród na balkonie. Rośliny balkonowe [WIDEO]
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE