Urządzanie ogrodu: ciekawe byliny o ozdobnych liściach

2014-04-16 14:11 Katarzyna Józefowicz

W każdym ogrodzie byliny stanowią wartościowy element kompozycji rabatowych. Warto wykorzystać je przy urządzaniu ogrodu. Poznaj ciekawe byliny ozdobne z liści. Byliny o ozdobnych liściach: ZDJĘCIA.

Byliny rosnące w ogrodzie z wiekiem stają się coraz piękniejsze, a do tego nie wymagają tak wiele pracy jak gatunki jednoroczne. Wśród różnych gatunków bylin wyjątkowo ciekawe są te, których liście mają oryginalną barwę lub ciekawą formę. Dlatego warto poznać najpopularniejsze byliny o ozdobnych liściach.

Ciekawe byliny ozdobne z liści

  • Funkia (łac. Hosta) to jedna z najatrakcyjniejszych roślin z grupy bylin o ozdobnych liściach. Jest to bylina z pewnością niezwykle modna i bardzo popularna. Ta piękna roślina, o wszechstronnym zastosowaniu w ogrodzie, doczekała się mnóstwa ciekawych odmian, różniących się wielkością liści o rozmaitym zabarwieniu (zestawienia kolorów zielonego, białego i żółtego). Funkia nie ma szczególnych wymagań i rośnie w każdej typowej ziemi ogrodowej. Jest też mrozoodporna i nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Nie lubi natomiast suszy, na którą reaguje więdnięciem liści i niezbyt dobrze czuje się w słońcu, gdyż jest typową rośliną preferującą stanowiska półcieniste lub cieniste.
  • Żurawka (łac. Heuchera) to kolejna popularna bylina o ozdobnych liściach, która tylko nieznacznie ustępuje urodą funkii. Jej liczne odmiany często mają oryginalne, pofalowane liście o ciekawej kolorystyce. Liście mogą być bordowe, zielone, żółte, czerwone, różowe, pomarańczowe lub pstre. Podobnie jak funkie, żurawki preferują stanowiska cieniste lub półcieniste i są mało wytrzymałe na suszę. Ponieważ jednak są to byliny krótkowieczne, po kilku wymagają odnawiania, gdyż tracą ładną formę.
  • Trzmielina Fortune’a (łac. Euonymus fortunei) to bylina mogąca pochwalić się pięknymi, barwnymi liśćmi. W sprzedaży jest wiele odmian. Trzmieliny Fortune’a w przeciwieństwie do poprzednich gatunków są niskimi krzewami, ich niezwykle atrakcyjnie ubarwione liście z pewnością zasługują na szczególną uwagę. Niestety, trzmielina niezbyt dobrze radzi sobie z mrozem, dlatego po zimie cześć jej pędów może być uszkodzona.
  • Brunera wielkolistna (łac. Brunnera macrophylla) to urocza i niewielka bylina, która znacznie lepiej poradzi sobie z chłodem. Jej ciekawe, biało-zielone, zwykle marmurkowe liście uatrakcyjnią każdy cienisty zakątek ogrodu
  • Miodunka plamista (łac. Pulmonaria officinalis) charakteryzuje się biało nakrapianymi liśćmi.
  • Języczka pomarańczowa (łac. Ligularia dentata) to atrakcyjna bylina, która zachwyca bardzo dużymi i atrakcyjnymi liśćmi w zielonym lub bordowym kolorze. Dobrze znosi niską temperaturę, ale nie lubi bezpośredniego słońca i źle znosi suszę.

Innymi bylinami o atrakcyjnym ulistnieniu są gatunki z reguły niepozorne, których odmiany mogą zaskoczyć oryginalnością, np.:

Zobacz film: Najlepsze kwitnące byliny do ogrodu

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE