Najciekawsze krzewy o kolorowych liściach polecane na żywopłoty

2018-06-01 10:35 Katarzyna Józefowicz

Żywopłoty często tworzy się z krzewów liściastych, wśród których na uwagę zasługują gatunki i odmiany o barwnych liściach. Poznaj najciekawsze krzewy o kolorowych liściach polecane na żywopłoty. Żywopłoty z roślin o barwnych liściach.

W każdym ogrodzie żywopłot spełnia ważne zadanie. Pozwala chronić prywatność, pomaga zamaskować niezbyt atrakcyjne fragmenty ogrodu i stanowi osłonę przed kurzem. Przez wiele lat do tworzenia żywopłotów wykorzystywany był ligustr pospolity, o gęstych pędach i drobnych, zielonych liściach. Obecnie wybór roślin żywopłotowych jest znacznie bogatszy, dzięki czemu żywopłot może być już nie tylko zielonym parawanem, ale też niezwykle atrakcyjną ozdobą ogrodu. Żywopłot można na przykład stworzyć z krzewów o kolorowych - nie tylko zielonych - liściach.

Krzewy o kolorowych liściach na żywopłot: berberysy

Wśród najciekawszych roślin ozdobnych, nadających się na żywopłoty, największą grupę stanowią berberysy. Szczególnie dużo odmian posiada berberys Thunberga, którego liście mogą mieć kolor czerwony (‘Atropurpurea’, ‘Red Chief’), bordowy z jasnymi przebarwieniami (‘Rose Glow’), czerwono-bordowy z jasnym obrzeżem (‘Golden Ring’) lub mogą być pstre (‘Kelleris’, który ma zielone liście z białymi przebarwieniami). Wśród berberysów znajdziemy też rośliny na niskie, metrowe żywopłoty, np. ‘Golden Rocket’ i ‘Aurea’ o złotożółtych liściach czy ‘Coronita’ o czerwonych liściach z jasnym obrzeżem.
Na uwagę zasługuje także berberys Ottawski, którego wysokie odmiany ozdobne znakomicie nadają się na żywopłot, np. ‘Silver Miles’ – o czerwonych liściach z jasnymi przebarwieniami, ‘Auricoma’ – o czerwonych liściach i jasnych cierniach czy ‘Superba’ o czerwono-bordowych liściach. Większość berberysów dobrze znosi cięcie, ale najlepiej prezentują się w postaci nieformowanej, gdyż ich naturalny pokrój jest bardzo atrakcyjny.

>>Przeczytaj też: Berberysy – zastosowanie berberysów w ogrodach, polecane gatunki i odmiany berberysów

Inne krzewy o kolorowych liściach na żywopłot

Poza berberysami na ozdobne żywopłoty znakomicie nadają się również kolorowe odmiany:

  • buka pospolitego (np. ‘Purpurea’ – wymaga przycinania),
  • forsycji (‘Kumson’ o zielonych liściach i biało-kremowym unerwieniu),
  • ligustra (np. ligustr jajolistny ‘Aureum’ o zielonych liściach z żółtym obrzeżem),
  • krzewuszki cudownej (‘Brigela’ i ‘Suzanne’ – o zielonych liściach z żółtym obrzeżem, ‘Foliis Purpureis’ – o czerwonych liściach)
  • śliwy wiśniowej (‘Atropurpurea’, ‘Nigra’ oraz ‘Hessei’ o czerwonych, jasno obrzeżonych i pofalowanych na brzegach liściach).

Piękne zestawienia barwne można uzyskać również z odmian pęcherznicy kalinolistnej, np. żółtej ‘Luteus’ i czerwonobordowej ‘Diabolo’. Niezwykle ozdobny żywopłot utworzą także barwne odmiany derenia białego, np. ‘Aurea’ o żółtych liściach, ‘Cream Cracker’ i ‘Hedgerow’s Gold’ o zielonych, żółto obrzeżonych liściach, ‘Elegantissima’ i ‘Argenteomarginata’ o zielonych, biało obrzeżonych liściach, ‘Sibirica Variegata’ o zielonych, biało obrzeżonych, jesienią różowo obrzeżonych liściach czy ‘Siberian Pearls’ o zielonych liściach, przebarwiających się jesienią na intensywny, bordowy kolor.

Zobacz film: Żywopłot w ogrodzie

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE