Języczka pomarańczowa, Przewalskiego i inne gatunki - uprawa, pielęgnacja i zastosowanie języczek w ogrodzie

2019-11-28 10:14

Języczki poznaj ich gatunki i odmiany. Języczka w ogrodzie: uprawa pielęgnacja, sadzenie. Czy trezba ją zabezpieczenie na zimę? Wyjaśniamy.

Języczki
Autor: GettyImages Języczka Hessego

Języczki (łac. Ligularia) należą do jednych z najpiękniejszych bylin ogrodowych. Znanych jest ponad 150 gatunków języczek, ale w uprawie znaczenie ma zaledwie kilka nich, w tym głównie języczka pomarańczowa, języczka Przewalskiego, języczka Hessego, języczka wąskogłówkowa i języczka japońska. Wszystkie języczki są bardzo okazałe i w zależności od gatunku oraz odmiany, mogą osiągać od 60-70 cm do ponad 2 m wysokości. Rośliny mocno rozrastają się też na boki, tworząc nad ziemią efektowne, rozłożyste rozety dużych, okrągławych liści, osadzonych na sztywnych, wzniesionych ogonkach. Latem na roślinach rozwijają dekoracyjne żółte lub pomarańczowe kwiatostany.

Rabata bylinowa pod koronami drzew

Języczka pomarańczowa

Najpopularniejszym gatunkiem jest języczka pomarańczowa (łac. Ligularia dentata). Roślina tworzy duże, okrągłe lub szerokosercowate, zielone z wierzchu i lekko brązowawe od spodu, ząbkowane na brzegach liście, osadzone na wzniesionych, sztywnych ogonkach. Może dorastać do 100-150 cm wysokości. Jej duże, żółte lub pomarańczowe koszyczki kwiiatowe pojawiają się latem (od lipca do września) i tworzą na szczycie wysokiego, sztywnego pędu baldachowate kwiatostany. Języczka pomarańczowa ma kilka atrakcyjnych odmian, do których należą m.in.:

  • 'Britt Marie Crawford' - bardzo ciemne, brązowe lub brązowozielone liście, ciemne pędy i pomarańczowe kwiaty, wys. około 1 m,
  • 'Desdemona' i podobna do niej 'Othello' - ciemnozielone z wierzchu i purpurowe od spodu liście oraz pomarańczowe kwiaty, wys. 1-1,5 m,
  • 'Midnight Lady' - bordowe, lekko zieleniejące z czasem liście i pomarańczowe kwiaty, 60/80-100 cm wysokości.

>> Przeczytaj też: Długowieczne byliny kwitnące – gwarancja ładnej dekoracji w ogrodzie

Języczka Przewalskiego

Nie mniej popularnym gatunkiem języczki jest języczka Przewalskiego (łac. Ligularia przewalskii). Gatunek tworzy duże, okrągłe w zarysie, dłoniaste, mocno klapowane i powcinane (klapy zaostrzone na końcach), zielone liście oraz strzeliste, wysokie kwiatostany. W przeciwieństwie do poprzedniego gatunku, jej żółte kwiaty są małe, ale zebrane na szczycie pędu w okazały, gęsty, kłosowaty kwiatostan.

Języczki
Autor: GettyImages Języczka Przewalskiego

Inne gatunki języczki

Znacznie mniej popularne i dużo rzadziej spotykane w ogrodach są gatunki:

  • języczka Hessego (Ligularia hessei) - okazała bylina, dorastająca do 150-200 cm wysokości. Tworzy rozety bardzo dużych, szerokosercowatych, zielonych, ząbkowanych na brzegach liści. Ciemnożółte, koszyczkowate kwiaty zebrane są na szczycie wzniesionych pędów w baldachowate kwiatostany,
  • języczka wąskogłówkowa (Ligularia stenocephala) odmiany 'The Rocket', dorastająca do 150-180 cm wysokości. Roślina tworzy okazałe rozety dużych, zielonych, okrągłych w zarysie i mocno ząbkowanych na brzegach liści oraz rozwija małe, żółte, koszyczkowe kwiaty zebrane na szczycie wysokiego, sztywnego pędu w strzeliste, kłosowe kwiatostany,
  • języczka japońska (Ligularia japonica) dorównuje poprzednim gatunkom wielkością, gdyż może dorastać do 150-180 cm wysokości. Tworzy rozety dużych, zielonych, okrągłych w zarysie i mocno powcinanych oraz ząbkowanych na brzegach liści. Niewielkie, żółte, koszyczkowe kwiaty zebrane na szczycie pędu w baldachowate kwiatostany.

Języczki w ogrodzie - warunki uprawy

Wszystkie języczki są bylinami wyjątkowo dekoracyjnymi, dlatego warto znaleźć dla nich miejsce w każdym ogrodzie. Wprawdzie zwykle osiągają spore rozmiary i polecane są do dużych ogrodów, ale można wśród nich znaleźć też odmiany o niższym wzroście, nadające się do uprawy w mniejszych ogrodach, a nawet w pojemnikach. Jeśli jednak rośliny mają być prawdziwą ozdobą ogrodu, muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki, inaczej będą sprawiać kłopoty.

  • Stanowisko. Języczki oczekują przede wszystkim półcienistego lub cienistego stanowiska (np. w ażurowym cieniu pod drzewami) oraz zawsze wilgotnego, żyznego, gliniasto-piaszczystego podłoża. Nie znoszą suszy i pełnego słońca, gdyż wtedy niemal natychmiast więdną. W bardzo gorące dni ich liście mogą zwiędnąć nawet wtedy, gdy rośliny mają zapewnione odpowiednie stanowisko, ale gdy robi się chłodnej, zwykle się podnoszą.

Ochrona przed ślimakami. Języczki to przysmak ślimaków, dlatego latem ich liście mogą przypominać powygryzaną koronkę. Z tego względu należy na różne sposoby ochronić rośliny przed apetytem szkodników, wykładając podłoże wokół nich ostrym żwirkiem lub stosując pułapki na ślimaki.

Zwalczanie ślimaków w ogrodzie. Sprawdzone sposoby na ślimaki >>>

  • Zabezpieczenie na zimę. Języczki są natomiast dostatecznie mrozoodporne i zwykle nie wymagają zimowego okrycia. Wyjątkiem są jedynie rośliny uprawiane w najchłodniejszych rejonach kraju oraz w pojemnikach. Wtedy dobrze jest zabezpieczyć je przed zimą grubą warstwą ściółki, a pojemniki owinąć dodatkowo słomianą matą lub grubą zimową włókniną.
  • Rozmnażanie. Języczki łatwo się też rozmnażają. Na dobrym stanowisku mogą dawać samosiew, ale uzyskane tą droga potomstwo może różnić się od egzemplarza matecznego, dlatego jeśli zależy nam na konkretnych cechach odmianowych, lepiej rozmnażajmy języczki przez wiosenny podział dorosłych egzemplarzy.

Zastosowanie języczek w ogrodzie

Zadbane języczki, mogą być wspaniałą ozdobą każdego ogrodu. Najlepiej prezentują się w grupach nad brzegiem oczka wodnego lub stawu, ale będą też znakomitą ozdobą wilgotnych i cienistych zakątków ogrodu, gdzie bardzo dobrze będą się prezentować w towarzystwie funkii, paproci, bodziszków, tawułek czy hakonechloi smukłej. Niższe odmiany można też uprawiać w dużych donicach ustawionych na cienistych balkonach lub tarasach.

>> Przeczytaj też: Rośliny do oczka wodnego - czym obsadzić ogrodowe oczko wodne

Najpopularniejsze rośliny na skalniak. Czy potrafisz je rozpoznać?
Pytanie 1 z 6
Co to za roślina?
Gęsiówka kaukaska