Krzewy jagodowe: porzeczki, maliny. Pielęgnacja po zbiorze owoców. Cięcie krzewów jagodowych

2013-09-05 12:41 Opracowanie: redakcja serwisu

Jeśli chcemy, aby krzewy jagodowe – porzeczki i maliny – obficie owocowały w następnym roku, po zbiorze owoców trzeba odpowiednio zadbać o krzewy owocowe. Jakie prace pielęgnacyjne trzeba wykonać po zbiorze owoców krzewów jagodowych.

Porzeczki i maliny to popularne krzewy jagodowe, sadzone w wielu ogrodach przydomowych i na działkach. Po zbiorze owoców z krzewów malin i porzeczek, trzeba wykonać pewne prace pielęgnacyjne, które mają na celu utrzymanie roślin w dobrej zdrowotności i poprawienie wyglądu krzewu. Zabiegi te wpływają również na dobry wzrost krzewów jagodowych ich plonowanie w przyszłym roku.

Krzewy jagodowe po zbiorze owoców: cięcie

Po zakończonych zbiorach przeprowadza się cięcie krzewów jagodowych.

  • Cięcie porzeczki czarnej – ma na celu poprawienie formy krzewu. Usuwa się pędy (lub fragmenty pędów) uszkodzone, leżące na ziemi albo mocno wyginające się w jej kierunku, usuwa się także pędy najstarsze (zazwyczaj pięcioletnie), pędy które najbardziej się rozgałęziły oraz te gałęzie, które zbytnio zagęszczają wnętrze krzewu.
  • Cięcie porzeczki białej i czerwonej – po zbiorze owoców wykonuje się cięcie przerzedzające, usuwając pędy najbardziej rozgałęzione i te, które zbytnio zagęszczają wnętrze krzewu. Wycina się także młode pędy wyrastające z nasady krzewu, a także przerzedza lub skraca pędy boczne.
  • Cięcie maliny – u odmian owocujących późnym latem i jesienią na pędach tegorocznych, po zbiorze owoców nie wykonuje się żadnych prac pielęgnacyjnych – prace te wykonuje się wiosną. U odmian owocujących na pędach dwuletnich, po zbiorze owoców usuwa się wszystkie owocujące pędy. Usunąć też należy pędy młode porażone przez choroby bądź szkodniki.

Krzewy jagodowe po zbiorze owoców: ściółkowanie

Czas po zbiorze owoców jest właściwy do ściółkowania ziemi wokół krzewów bądź uzupełnienia wcześniej położonej ściółki. Dzięki temu zabiegowi wzrost chwastów pod krzewami będzie utrudniony.

Krzewy jagodowe po zbiorze owoców: ochrona roślin

Po zbiorze owoców, jeśli to konieczne, przeprowadza się zabiegi ochrony roślin, które mają na celu zwalczanie chorób i szkodników atakujących krzewy jagodowe.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE