Czy można okryć rośliny na zimę mokrymi liśćmi? Odpowiada ekspert
Jestem początkująca ogrodniczką. Mam dylemat co do możliwości okrycia roślin liśćmi na zimę. Liści mam pełno, natomiast są one wilgotne. Czy mogę nimi obsypać rośliny na zimę (magnolia, hibiskus, rododendrony, barwinek, rośliny cebulowe)? Pyta nasza czytelniczka.
Spis treści
- Skąd trzeba zgrabić liście?
- Czy można okryć rośliny na zimę mokrymi liśćmi?
- Czym sprzątać liście w ogrodzie?
Skąd trzeba zgrabić liście?
Grabienie liści z trawnika jest konieczne. Liście pozostawione na zimę na trawniku utrudniają dostęp światła słonecznego, powietrza i wody, których murawa potrzebuje. Zalegająca warstwa mokrych liści może dodatkowo powodować gnicie źdźbeł traw i stać się przyczyną ich chorób (na przykład pleśni śniegowej). Szczególnie szkodliwe są liście z drzew i krzewów porażonych chorobami roślin. Do grabienia liści z trawnika najlepiej użyć grabi wachlarzowych.
Mokre i rozkładające się liście zalegające na ogrodowych nawierzchniach: ścieżkach, chodnikach czy podjazdach, a także na podłodze tarasu sprawiają, że powierzchnie te stają się śliskie i niebezpieczne - można się na nich poślizgnąć i przyczynić się do groźnych w skutkach wypadków. Z tych powodów z ogrodowych nawierzchni należy pozbyć się liści. Ze ścieżek, podjazdu czy tarasu liście najlepiej zmieść. Najłatwiej zrobić to, gdy liście są suche. Wybierzmy więc na te prace dni pogodne, bez opadów i wiatru (utrudniającego zgromadzenie liści w jednym miejsce).
Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.
Czy można okryć rośliny na zimę mokrymi liśćmi?
Najlepiej byłoby okryć rośliny jednak suchymi liśćmi, aby nadmiar wilgoci nie zaszkodził roślinom okrywanym. Ponadto należałoby zwrócić uwagę na to, aby liście nie były porażone przez choroby, gdyż zgromadzenie ich w szczelnej pryzmie będzie sprzyjało zimowaniu zarodników grzybów i rozwojowi chorób w kolejnym sezonie.
Oczywiście najlepiej utworzyć z liści kopczyki, którymi obsypuje się nasadę (do 20-30 cm) wspomnianych przez Panią krzewów. Jeśli liście nie mają oznak chorób można użyć ich jako osłony przed zimą - nawet jeśli są nieco wilgotne. Można też włożyć liście do worków raszlowych (np. po cebuli) i w takiej formie okryć nasady krzewów.
Jak skutecznie ochronić rośliny przed mrozem? Jakie rośliny trzeba osłonić i jak to zrobić?
Autor: photos.com
Zebranymi liśćmi można wyściółkować rabaty bylinowe
Czym sprzątać liście w ogrodzie?
Najczęściej opadłe liście sprząta się ręcznie za pomocą grabi, miotłograbi ogrodniczych bądź szczotki. Te prace wymagają jednak sporego wysiłku i są czasochłonne. Bardzo pomocna w pracach porządkowych jest dmuchawa do liści, która umożliwia nie tylko sprzątanie liści, ale także śmieci, skoszonej trawy czy ściętych fragmentów gałęzi krzewów i drzew. Do zbierania liści na większych powierzchniach trawnikowych można także użyć aeratora, który poza tym, że napowietrza murawę, także dobrze zbiera liście. Sprzątanie ułatwi również odkurzacz do liści – urządzenie to zasysa z trawnika bądź innych porządkowanych powierzchni liście, drobne gałązki, ściętą trawę czy szyszki.
Inne porady tego eksperta