Aksamitka rozpierzchła w ogrodzie i na balkonie. Jak uprawiać aksamitkę rozpierzchłą?
Aksamitka rozpierzchła (Tagetes patula) to jeden z najpopularniejszych gatunków aksamitek. Roślina ma niewielkie wymagania, obicie kwitnie, a swoim zapachem odstrasza szkodniki roślin. Można ją uprawiać zarówno w gruncie, jak i w pojemnikach na balkonach czy tarasach. Dowiedz się więcej o uprawie aksamitki rozpierzchłej.
Autor: GettyImages
Aksamitka rozpierzchła
Spis treści
- Jak wyglada aksamitka rozpierzchła?
- Aksamitka rozpierzchła zdjęcia
- Aksamitki naturalną ochroną przed szkodnikami
- Aksamitka rozpierzchła - uprawa i pielęgnacja
- Dekoracyjne odmiany aksamitki rozpierzchłej
Do rodzaju aksamitka (Tagetes), należącego do botanicznej rodziny astrowatych (Asteraceae) zalicza się kilkadziesiąt gatunków roślin. W naszych ogrodach uprawiane są przede wszystkim jako kwitnące rośliny jednoroczne.
Gatunki aksamitek mogą różnić się wielkością oraz barwą kwiatów. Te uprawiane w naszym kraju osiągają zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu centymetrów wysokości i kwitną w czerwcu oraz lipcu. Kwitną często aż do pierwszych przymrozków (nawet do listopada lub grudnia). Jednym z najpopularniejszych gatunków jest aksamitka rozpierzchła.
Jak wyglada aksamitka rozpierzchła?
Aksamitka rozpierzchła (łac. Tagetes patula) w zależności od odmiany może dorastać do wysokości nawet ponad 50 cm (zwykle do 30 cm) i ma silnie rozgałęzione pędy z pierzastodzielnymi liśćmi.
Kwiaty aksamitki rozpierzchłej mogą mieć różne kolory: żółte, pomarańczowe, miodowe, czerwono-brązowe oraz z różnymi przebarwieniami. Główny i poszukiwany walor dekoracyjny aksamitki rozpierzchłej to zwykle pełne kwiaty, często o łagodnie fryzowanych płatkach w połączeniu z powcinanymi liśćmi. Najczęściej wyróżnia się dwa rodzaje kwiatów - zewnętrzne języczkowe oraz wewnętrzne rurkowate. Są one zebrane pojedynczo, osadzone na szypułkach i mają charakterystyczne, dość duże koszyczki kwiatowe o średnicy 4–6 cm.
Aksamitka rozpierzchła zdjęcia
Autor: GettyImages
Aksamitka rozpierzchła
Aksamitki naturalną ochroną przed szkodnikami
Zapach aksamitek nie zachęca do ich wąchania, ale odstrasza groźne szkodniki roślin ogrodowych. Wydzielają do gleby substancje działające odstraszająco na nicienie glebowe i mszyce, czy ślimaki. Z tego powodu są one naturalnym orężem w ochronie roślin i często sadzone są w towarzystwie warzyw i innych roślin, by chronić je przed ich atakiem.
Aksamitka rozpierzchła - uprawa i pielęgnacja
- Sadzenie aksamitki. Najprościej wybrać gotowe sadzonki oferowane w sprzedaży w małych doniczkach późną wiosną. Bardzo łatwo również uprawiać aksamitki z nasion, które można wysiewać bezpośrednio do gruntu po ostatnich wiosennych przymrozkach. W miejscu wysiewu przygotujemy wcześniej rowki o głębokości około 1 cm, oddalone od siebie o około 2 cm. Kiedy pojawią się młode rośliny, przy ich rozsadzaniu i sadzeniu na miejsce stałe należy pamiętać o zachowaniu minimum 10 cm odległości między poszczególnymi roślinami, a najlepiej zaplanować je w większej rozstawie, np. 20 na 30cm.
- Stanowisko dla aksamitki. Aksamitki najlepiej rosną na słonecznych stanowiskach, w przeciętnej, ale w przepuszczalnej glebie. Dają sobie także radę również na stanowisku ubogim i suchym – dobrze znoszą okresowe susze latem.
- Nawożenie aksamitki. W przypadku sadzenia w donicach lub skrzynkach balkonowych, warto pamiętać, aby raz w miesiącu zasilić je rozpuszczalnymi w wodzie nawozami dla roślin kwitnących (z niewielką ilością azotu - nawożenie azotowe powoduje bujny wzrost, ale słabe kwitnie).
- Usuwanie przekwitłych kwiatów aksamitki. Obok nawadniania i zasilania, istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym aksamitek jest usuwanie uschniętych kwiatów, a także przycinanie pędów - pobudzi to wzrost i kwitnienie roślin.
Przeczytaj też:
Dekoracyjne odmiany aksamitki rozpierzchłej
Wybór odmian aksamitki rozpierzchłej jest bardzo bogaty i możemy wybierać wśród roślin o zróżnicowanej barwie płatków kwiatów (żółte, pomarańczowe, karminowe, miodowe i dwubarwne). Wszystkie one są świetnym rozwiązaniem do obsadzania wolnych przestrzeni w ogrodzie, ale także miejskich kwietników, dekoracji grobów oraz na obwódki rabat, czy do uprawy w pojemnikach.
Spośród wielu odmian warto polecić szczególnie te o pełnych kwiatach, np.:
- 'Bolero' – dorasta do wysokości 25-30 cm, ma zwarty kulisty pokrój i pełne dwubarwne, miodowo-pomarańczowe kwiaty, które kwitną od późnej wiosny do przymrozków.
- 'Harvest Moon' – osiąga do 30 cm wysokości, ma pomarańczowe, pełne kwiaty o łagodnie fryzowanych płatkach; gęste liście są silnie powcinane i błyszczące; kwitnie od czerwca do jesiennych przymrozków.
- 'Gypsy Sunshine' – ma intensywnie cytrynowo-żółte, pełne kwiaty o łagodnie fryzowanych płatkach; kwitnie od czerwca do przymrozków; dorasta do 25-30 cm.
- 'Champion Flame' – odmiana karłowa (dorasta do 20 cm), wcześnie i długo kwitnąca; ma zwarty, kulisty pokrój i pełne dwubarwne kwiaty - zewnętrzne płatki obrzeżone w kolorze bordowo-żółtym, środek kwiatu żółty; kwitnie od wiosny do przymrozków.
Nie mniej atrakcyjnie mogą prezentować się odmiany o kwiatach pojedynczych, np.:
- 'Marietta' – o wysokości 20-30 cm i pojedynczych kwiatach średnicy 3-5 cm mahoniowych z żółtym obrzeżem; kwitnie obficie od czerwca do października.
- 'Dainty Marietta' – odmiana o pokroju rozkrzewionym i pojedynczych, żółtych kwiatach.