Aksamitki to nie tylko śliczne kwiaty! Sprawdź, dlaczego warto sadzić aksamitki w ogrodzie
Aksamitki to jedne z najpopularniejszych kwitnących roślin jednorocznych. Z aksamitek możemy tworzyć ciekawe rabaty, są także znakomitym uzupełnieniem kompozycji roślinnych. Do czego jeszcze można wykorzystać aksamitki? Będziesz zaskoczony! Poznaj zastosowanie aksamitek w ogrodzie.
Autor: www.thinkstockphotos.com
Aksamitki to jedne z najpopularniejszych roślin jednorocznych na ogrodowe rabaty
Spis treści
- Najpopularniejsze gatunki aksamitek do ogrodu
- Jak uprawiać aksamitki?
- Zastosowanie aksamitek w ogrodzie
- Aksamitki w galerii zdjęć
Kwiaty sezonowe to rośliny niezwykle atrakcyjne, gdyż z reguły długo i obficie kwitną oraz pozwalają w łatwy sposób odmienić wygląd ogrodu. Jednymi z najpopularniejszych kwiatów jednorocznych są aksamitki, których kwiaty mogą zdobić ogrody od wiosny do późnej jesieni.
Najpopularniejsze gatunki aksamitek do ogrodu
W Polsce uprawia się głównie trzy ich gatunki:
- aksamitkę rozpierzchłą,
- aksamitkę wyniosłą,
- aksamitkę wąskolistną.
Wszystkie te gatunki aksamitki dostępne są w licznych odmianach ozdobnych, różniących się wysokością, pokrojem i barwą kwiatów.
Jak uprawiać aksamitki?
Aksamitki to rośliny mało wymagające i łatwe w uprawie. Aby bujnie kwitły i ładnie się rozrastały, powinny być sadzone na stanowiskach słonecznych oraz na żyznych, przepuszczalnych i lekko wilgotnych glebach, ale poradzą sobie także w półcieniu i na słabszych, bardziej suchych podłożach.
Aksamitki uprawia się zwykle z rozsady (przygotowanej w marcu-kwietniu pod osłonami), ale po przejściu wiosennych przymrozków, można też wysiewać ich nasiona wprost do gruntu (po 15. maja).
Aksamitki na ogół nie wymagają żadnych szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, poza usuwaniem przekwitłych kwiatostanów i podlewaniem w okresach długotrwałej suszy. W wyjątkowo suche lata rośliny mogą być atakowane przez przędziorki, natomiast podczas okresów wilgotnych, bywają przysmakiem ślimaków.
Zastosowanie aksamitek w ogrodzie
Aksamitki to jednak nie tylko atrakcyjne kwiaty rabatowe, ale też rośliny niezwykle uniwersalne, mające wiele różnych zastosowań.
- Aksamitki doskonale sprawdzają się jako obwódki trawników i rabat.
- Aksamitki równie dobrze jak w gruncie, mogą być uprawiane w pojemnikach, jako rośliny balkonowe lub tarasowe.
- W ogrodzie aksamitki mogą też służyć do ochrony innych roślin przed chorobami i szkodami - sadzone w pobliżu zagonów z warzywami korzeniowymi odstrasza nicienie, a w sąsiedztwie róż i pomidorów, ograniczają występowanie mszyc (przywabiają bzygi, będące naturalnym wrogiem mszycy).
- W okresie kwitnienia aksamitki mogą być też wykorzystywane do przygotowywania preparatów ekologicznych, przeznaczonych do ochrony roślin, takich jak wyciągi służące do zwalczania mszyc (0,5 kg kwitnących roślin zalać 5 l wody i odstawić na dobę, stosować bez rozcieńczania, ewentualnie z dodatkiem szarego mydła) lub wywary stosowane jako zaprawa przeciwgrzybowa przed sadzeniem cebul (0,5 kg suszonych roślin zalać 3 l wody i gotować przez pół godziny, po ostygnięciu stosować bez rozcieńczenia).
- Świeże lub suszone liście aksamitek wykorzystuje się także w kuchni, traktując roślinę jako rodzaj aromatycznej przyprawy (np. do zup, sosów sałatek oraz dań rybnych), a jej kwiaty jako dekorację sałatek oraz deserów.
- Rośliny jednoroczne do ogrodu - jednoroczne kwiaty uprawa i pielęgnacja
- Rabaty kwiatowe w ogrodzie – ciekawe pomysły kwietnych wzorów z roślin sezonowych
Aksamitki w galerii zdjęć
Autor: www.thinkstockphotos.com
Aksamitka rozpierzchła