Celozja - gatunki, uprawa w ogrodzie i na balkonie, zastosowanie
Autor: GettyImages
Celozje (łac. Celosia) to rośliny pochodzące z Afryki, Ameryki Środkowej i Południowej. W Polsce są uprawiane w cyklu sezonowym w ogrodach, na balkonach oraz tarasach. Jakie warunki uprawy zapewnić celozjom i jak je pielęgnować?
Łacińska nazwa celozji - Celosia - pochodzi z greckiego „kileos” i oznacza „płomienny”. Odnosi się do intensywnie czerwonej barwy kwiatów. W rzeczywistości przez lata selekcji u poniżej opisanych gatunków celozji wyprowadzono odmiany o różnokolorowych kwiatach, także białych, żółtych, różowych i purpurowych.
Spis treści
- Gatunki celozji do uprawy w ogrodzie i na balkonie
- Wymagania uprawowe celozji
- Celozja - przygotowanie rozsady
- Pielęgnacja celozji
- Zastosowanie dekoracyjne celozji
Gatunki celozji do uprawy w ogrodzie i na balkonie
Celozja srebrzysta (Celosia argentea var. argentea) to jeden z najpopularniejszych gatunków celozji uprawianych w Polsce. W tropikalnych rejonach jest traktowana jako...chwast, u nas to cenna roślina ozdobna. Wyprowadzono od niej dwa podgatunki:
- Celozja grzebieniasta (Celosia argentea cristata) osiąga 20-50 cm wysokości. Liście są duże, owalnolancetowate, gęsto porastają łodygę. Tworzą atrakcyjne rozety. Roślina kwitnie od lipca aż do przymrozków. Kwiaty wyrastają na szczytach pędów i zebrane są w zwarte kłosy. Z kształtu przypominają grzebień koguta (stąd drugi człon nazwy). Kwiaty mają m.in. barwę żółtą, łososiową, różową, pomarańczową i intensywnie czerwoną.
Rośliny na obwódki i obrzeża rabat - top 15 polecanych gatunków >>>

- Celozja pierzasta (Celosia argentea var. plumosa) jest nieco niższa, zwykle dorasta do 30 cm wysokości. Na rynku dostępne są także wyższe odmiany. Łodygi są nierozgałęzione, liście duże, lancetowate, zebrane w rozety. Kwitnie od końca czerwca aż do późnej jesieni. Kwiaty są zebrane w pióropuszowate kwiatostany – kłosy o piramidoidalnym kształcie, osadzone na szczytach pędów.
Pomarańczowe kwiaty w ogrodzie – jakie rośliny kwitną w ogrodzie na pomarańczowo >>>

Do ogrodu warto wprowadzić także celozję kłosową (Celosia spicata). Roślina może dorastać do 70 cm wysokości. Wytwarza jasnozielone, wydłużone liście z jaśniejszym unerwieniem. Kwitnie od czerwca aż do późnej jesieni. Drobne kwiaty zebrane są w podłużne kłosy. Mają barwę różową, fioletową lub czerwoną.
Kwiaty balkonowe: TOP 10 – kwiaty do skrzynek balkonowych. ZDJĘCIA >>>

Wymagania uprawowe celozji
Celozje srebrzyste (gatunek podstawowy i oba podgatunki) zaleca się uprawiać w miejscu słonecznym, ciepłym i zacisznym. W cieniu słabo kwitną. Celozji kłosowej najlepiej zapewnić stanowisko jasne, o dużej ilości światła rozproszonego.
Celozje preferują podłoża żyzne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne. Są wrażliwe na przymrozki, dlatego powinno się je wystawiać na zewnątrz dopiero od drugiej połowy maja.
W większości przypadków celozje uprawia się w cyklu sezonowym. Można jednak je przezimować w jasnym, chłodnym pomieszczeniu.
Celozja - przygotowanie rozsady
Do ogrodu można zakupić sadzonki celozji (są dostępne w centrach ogrodniczych) lub samodzielnie przygotować rozsadę (z nasion). Nasiona wysiewa się na przedwiośniu lub wczesną wiosną do skrzyń znajdujących się w pomieszczeniu. Można używać specjalistycznego podłoża do siewu lub uniwersalną ziemię wymieszać z piaskiem w proporcji 3:1. Nasiona są bardzo drobne, dlatego dla równomiernego siewu warto dosypać odrobinie piachu także do nich, wymieszać i siać. Przykrywa się je bardzo cienką warstwą podłoża. Zwykle kiełkują w ciągu 1-3 tygodni. Przez cały czas należy utrzymywać umiarkowaną wilgotność podłoża, nie wolno dopuszczać do przesuszenia. Przy gęstym siewie powinno się przeprowadzić pikowanie.
Gdy sadzonki mają około 5 cm można je wysadzić do finalnych pojemników lub do ogrodu (jeśli minął już okres występowania przymrozków).
Pielęgnacja celozji
Egzemplarze uprawiane w pojemnikach wymagają regularnego, latem nawet codziennego podlewania. Celozje rosnące w gruncie podlewa się w czasie susz. Nawożenie powinno być umiarkowane – można stosować nawozy humusowe lub mineralne dla roślin kwitnących (więcej fosforu i potasu, mniej azotu). Nadmiar azotu jest niewskazany.
Usuwanie przekwitłych kwiatostanów wydłuży okres kwitnienia. Zbiór nasion nie ma większego sensu. Po ich wysiewie może okazać się, że potomstwo nie odziedziczyło cech (np. barwy kwiatów) rośliny macierzystej.
Rośliny do ogrodu wiejskiego - najpopularniejsze kwiaty, pielęgnacja, ochrona >>>

Zastosowanie dekoracyjne celozji
Celozje to rośliny chętnie uprawiane w pojemnikach jako dekoracje balkonów, tarasów, drzwi wejściowych do domu i elementów małej architektury. Ich zaletą jest długość, obfitość kwitnienia i wyrazistość barw kwiatów. Dlatego są cennym wsparciem także na rabatach kwiatowych. Z niższych odmian można tworzyć obrzeża, na przykład wzdłuż nawierzchni, przy trawniku.
Celozje nadają poszczególnym zakątkom ogrodu kolorytu i egzotycznego charakteru. Są dość wrażliwe na zanieczyszczenia powietrza, dlatego lepiej unikać uprawy w dużych aglomeracjach miejskich.
Celozje wykorzystuje się do tworzenia bukietów oraz suchych kompozycji. Ich zaletą jest to, że nie tracą koloru po zasuszeniu.
Przeczytaj też:
