Łyszczec wiechowaty (gipsówka) - wymagania, uprawa, zastosowanie

2020-06-10 10:03 Michał Mazik

Gipsówka wiechowata (łyszczec wiechowaty) ze względu na efektowny wygląd i obfite kwitnienie znajduje szerokie zastosowanie, nie tylko w ogrodzie. Jest też łatwa w uprawie. Poznaj warunki i zasady uprawy gipsówki.

Gipsówka wiechowata, czyli łyszczec wiechowaty (łac. Gypsophila paniculata) to bylina uprawiana z dwóch zasadniczych powodów: po pierwsze na rabatach pełni rolę „wypełniacza”, a po drugie jest jedną z roślin najchętniej wykorzystywanych w kompozycjach florystycznych. W uprawie również nie sprawia problemów, należy do roślin mało wymagających i polecanych nawet osobom początkującym.

Gipsówka wiechowata występuje naturalnie w Europie (w tym w Polsce) oraz w Azji. W naszym kraju objęta jest częściową ochroną gatunkową. Czasem spotyka się zdziczałe formy. Poza tym jest szeroko rozpowszechniona w uprawie, np. w ogrodach i parkach. Należy do rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae). Ma charakterystyczny wygląd, dzięki czemu jest łatwa do rozpoznania.

Spis treści

  1. Gipsówka wiechowata - charakterystyka rośliny
  2. Podstawowe wymagania i uprawa gipsówki
  3. Zastosowanie gipsówki w ogrodzie
Gipsówka wiechowata
Autor: GettyImages Kwiaty gopsówki mogą być pojedyncze lub pełne

Gipsówka wiechowata - charakterystyka rośliny

Łyszczec wiechowaty to roślina osiągająca średnio 60 cm wysokości (maksymalnie 100 cm). Ma wzniesiony pokrój i cienkie, nagie i mocno rozgałęzione pędy, które pokrywają równowąskie, prawie igiełkowate liście.

Zaletą gipsówki jest długie i obfite kwitnienie. Roślina kwitnie od czerwca aż do września. Kwiaty są drobne, promieniste, ale wyjątkowo liczne. Na jednej gipsówce w ciągu sezonu może pojawić się nawet 1000 kwiatów. Kwiaty gipsówki mają barwę białą, różową lub liliową. Tworzą luźne, wiechowate kwiatostany. Owocem jest torebka.

Do ciekawych odmian łyszczca należą:

  • 'White Festival' – odmiana o kwiatach białych;
  • 'Pink Festival' – odmiana o kwiatach różowych;
  • 'Flamingo' – odmiana o pełnych, różowych kwiatach.

Pielęgnacja rabat bylinowych wiosną, latem, jesienią i zimą - najważniejsze prace >>>

Podstawowe wymagania i uprawa gipsówki

Gipsówkę powinno się uprawiać w miejscach słonecznych, wtedy jej kwitnienie jest obfite. Znosi nawet prażące słońce. W lekkim zacienieniu roślina kwitnie słabiej, ale okres kwitnienia jest dłuższy. Nie powinno się sadzić gipsówki w zacienieniu. Można ją sadzić jesienią lub wiosną.

Gipsówka jest mrozoodporna. W najchłodniejszych rejonach Polski 1-2-letnie sadzonki na wszelki wypadek okrywa się przed nadejściem zimy.

Gipsówkę rozmnaża się wegetatywnie przez oddzielanie sadzonek korzeniowych i generatywnie przez wysiew nasion wiosną. Nasiona zaleca się najpierw wysiewać w inspekcie, sadzonki wysadza się na miejsce stałe pod koniec lata. Bylina mocno rozrasta się wszerz, dlatego wymaga przestrzeni. Prawidłowa odległość sadzenia wynosi 50-70 cm.

Gipsówka wiechowata jest tolerancyjna względem podłoży, toleruje słabsze typy gleb - można ją uprawiać w lekkich, piaszczystych, a nawet kamienistych glebach. Preferuje podłoża o odczynie lekko zasadowym. Na terenach z kwaśną ziemią zaleca się przeprowadzić wcześniej zabieg wapnowania.

Podłoże dla gipsówki powinno być umiarkowanie suche lub suche. Nie wolno uprawiać rośliny w miejscach wilgotnych, bagiennych, w takich warunkach szybko jest porażana przez choroby grzybowe i zamiera. Gatunek głęboko korzeni się i wytrzymuje nawet długotrwałe susze.

Nawożenie gipsówki nie jest konieczne. Rabaty z gipsówką można ściółkować, ale głównie dla ograniczenia zachwaszczenia. Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest cięcie. Nadziemne części powinno się przycinać po kwitnieniu – kilka centymetrów nad ziemią. Roślina szybo regeneruje się i odrasta od korzenia. Jest mało podatna na choroby i szkodniki. Wyjątkiem są ślimaki, na nie trzeba uważać.

Gipsówka wiechowata
Autor: GettyImages

Zastosowanie gipsówki w ogrodzie

Gipsówka to jedna z najatrakcyjniejszych propozycji roślinnych wykorzystywanych do dekoracji słonecznych rabat i ogrodów skalnych. Pełni rolę „wypełniacza” - umieszcza się ją między roślinami o bardziej wyrazistym wyglądzie, np. intensywnej barwie kwiatów lub dużych liściach. Białe odmiany powodują optyczny efekt oddalenia (cenione w małym ogrodzie).

Gipsówka kwitnie długo, co zwiększa możliwości aranżacyjne. Efektownie prezentuje się sadzona przy kamieniach, murkach i ścianach. Optymalnie uprawia się ją w grupach (po kilkanaście do kilkudziesięciu egzemplarzy). Warto ją sadzić przy trawniku (kontrast barw) i w pojemnikach jako dekoracje ogrodów oraz tarasów. Pasuje do ogrodów naturalistycznych, ogrodów angielskich, ogrodów wiejskich, a nawet ogrodów nowoczesnych.

Bezobsługowość i duża wytrzymałość na suszę sprawia, że jest cennym gatunkiem stosowanych do ozdoby rzadziej odwiedzanych miejsc, np. ogrodów ROD i działek letniskowych.

Gipsówka jest również cenioną dekoracją w domu. Należy do najpopularniejszych gatunków wykorzystywanych na kwiat cięty oraz do tworzenia suchych kompozycji florystycznych.

Pomysł na rabatę bylinową na stanowisko słoneczne >>>

Gipsówka jest również cenioną dekoracją w domu. Należy do najpopularniejszych gatunków wykorzystywanych na kwiat cięty oraz do tworzenia suchych kompozycji florystycznych.

Gipsówka wiechowata
Autor: GettyImages Gipsówka od dawna jest stosowana jako dodatek do bukietów i kompozycji florystycznych - często nazywana jest "kaszką"
Rośliny na balkon. Pomysły na kompozycje z kwiatów balkonowych

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Michał Mazik
Michał Mazik
Michał Mazik - absolwent ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Autor kilkunastu książek o tematyce ogrodniczej i zielarskiej, w tym „Ogród z pasją”, „Zioła w ogrodzie i w domu", „Dary pszczół", „Przyroda Lublina". Współpracuje z mediami, producentami, zajmuje się zakładaniem ogrodów, prowadzi szkolenia branżowe, działa w marketingu. Praktykę zdobywał w Polsce (zakładanie i pielęgnacja ogrodów), Stanach Zjednoczonych (produkcja zieleni ozdobnej), Anglii (pielęgnacja farm malinowych i jeżynowych), Włoszech (sady jabłoniowe). Współpracował z holenderskimi firmami (tworzenie baz danych roślin, ogrodnicze technologie mobilne, konferencje branżowe). Należy do lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE