Uczep rózgowaty czyli bidens - modne żółte kwiaty na balkon

2019-06-14 8:51
Bidens, czyli uczep rózgowaty stał się modną rośliną balkonową
Autor: GettyImages

Uczep rózgowaty – inaczej bidens lub złoty deszcz - to coraz częściej sadzona na balkonach i tarasach roślina balkonowa o dekoracyjnych intensywnie żółtych kwiatach. Podpowiadamy jak pielęgnować uczep - żółte kwiaty balkonowe.

Uczep rózgowaty w ostatnich latach stał się niezwykle popularną rośliną balkonową. Uczep na balkon wybieramy głównie ze względu na ładne, żółte kwiaty, które są jego największą ozdobą. Uczep ma silnie rozgałęzione pędy, które u jednych odmian przewieszają się, u innych odmian pokrój rośliny jest bardziej zwarty i kępiasty. Są to doskonałe i bardzo dekoracyjne kwiaty balkonowe.

Liczne kwiaty uczepu są zebrane w koszyczki kwiatowe. Zewnętrzne kwiaty języczkowe są złocistożółte, błyszczące, eliptyczne, jest ich 5–8 w jednym okółku (są też odmiany o kwiatach półpełnych, złożonych z dwóch okółków). Wewnątrz koszyczków kwiatowych w kilku okółkach ułożone są kwiaty rurkowe, zazwyczaj żółte. Uczep kwitnie obficie cały sezon, aż do pierwszych przymrozków.

Przeczytaj też: Najpopularniejsze kwiaty na słoneczny balkon

Uczep na balkonie - sadzenie w donicach

W Polsce uczep jest uprawiany jako roślina jednoroczna. Na balkon czy taras te rośliny balkonowe wystawia się go po 15 maja, gdy minie niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków.

Bidens najlepiej posadzić w skrzynkach balkonowych lub donicach w specjalistycznym podłożu dla roślin balkonowych. Uczep najlepiej rośnie i najobficiej kwitnie na żółto w pełnym słońcu. Znakomicie znosi letnie upały i ostre słońce, ale nie wolno zapominać o systematycznym podlewaniu (w upalne dni uczep trzeba podlewać nawet dwa razy dziennie: wczesnym rankiem i wieczorem).

Uczep (bidens) nawożenie

Bidens trzeba też regularnie nawozić, najlepiej specjalistycznymi nawozami dla kwitnących roślin balkonowych. Można też przy sadzeniu rośliny wymieszać z podłożem długo działające nawozy otoczkowane – to zapewni nawożenie cały sezon. Jeśli bidens silnie się rozrośnie, a kwitnienie słabnie, można go przyciąć skracając pędy o około 1/3 długości. Po około dwóch tygodniach od przycięcia rośliny powinny zagęścić się i ponownie zakwitnąć. Uczep doskonale znosi ulewne deszcze i silne wiatry. Trzeba pamiętać, że uczep jest rośliną dość ekspansywną i posadzony z innymi roślinami w jednej skrzynce, może je zagłuszyć.

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa
Kwiaty balkonowe: ciekawe pomysły na obsadzenie skrzynek balkonowych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE