Kwiaty balkonowe: uczep rózgowaty czyli bidens. Żółte kwiaty na balkon

2019-06-14 8:51 Opracowanie: redakcja serwisu

Uczep rózgowaty – inaczej bidens lub złoty deszcz to coraz częściej sadzona na balkonach i tarasach roślina balkonowa o dekoracyjnych intensywnie żółtych kwiatach. Podpowiadamy jak pielęgnować uczep - żółte kwiaty balkonowe.

Uczep w ostatnich latach stał się niezwykle popularną rośliną balkonową. Uczep na balkon wybieramy głównie ze względu na ładne, żółte kwiaty, które są jego największą ozdobą. Uczep ma silnie rozgałęzione pędy, które u jednych odmian przewieszają się, u innych odmian pokrój rośliny jest bardziej zwarty i kępiasty. Są to doskonałe i bardzo dekoracyjne kwiaty balkonowe.
Liczne kwiaty uczepu są zebrane w koszyczki kwiatowe. Zewnętrzne kwiaty języczkowe są złocistożółte, błyszczące, eliptyczne, jest ich 5–8 w jednym okółku (są też odmiany o kwiatach półpełnych, złożonych z dwóch okółków). Wewnątrz koszyczków kwiatowych w kilku okółkach ułożone są kwiaty rurkowe, zazwyczaj żółte. Uczep kwitnie obficie cały sezon, aż do pierwszych przymrozków.

>>Przeczytaj też:

Jak pielęgnować uczep na balkonie?

W Polsce uczep jest uprawiany jako roślina jednoroczna. Na balkon czy taras te rośliny balkonowe wystawia się go po 15 maja, gdy minie niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków.
Bidens najlepiej posadzić w skrzynkach balkonowych lub donicach w specjalistycznym podłożu dla roślin balkonowych. Uczep najlepiej rośnie i najobficiej kwitnie w pełnym słońcu. Znakomicie znosi letnie upały i ostre słońce, ale nie wolno zapominać o systematycznym podlewaniu (w upalne dni uczep trzeba podlewać nawet dwa razy dziennie: wczesnym rankiem i wieczorem).
Bidens trzeba też regularnie nawozić, najlepiej specjalistycznymi nawozami dla kwitnących roślin balkonowych. Można też przy sadzeniu rośliny wymieszać z podłożem długodziałające nawozy otoczkowane – to zapewni nawożenie cały sezon.
Jeśli rośliny silnie się rozrosną, a kwitnienie słabnie, można je przyciąć skracając pędy o około 1/3 długości. Po około dwóch tygodniach od przycięcia rośliny powinny zagęścić się i ponownie zakwitnąć. Uczep doskonale znosi ulewne deszcze i silne wiatry.
Trzeba pamiętać, że uczep jest rośliną dość ekspansywną i posadzony z innymi roślinami w jednej skrzynce, może je zagłuszyć.

UCZEP - zobacz więcej informacji na temat tej rośliny

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE