Begonia dragon zimowanie - co trzeba wiedzieć, żeby przezimować begonię dragon?
Niezwykle efektowna begonia dragon swoją urodą przyćmiewa wszystkie inne. Do tego rośnie wyjątkowo szybko. Jej największą ozdobą są gęste, liczne, zwieszające się kaskadowo w dół kwiatostany, które pojawiają się na pędach przez całe lato. Jak zapewnić odpowiednie warunki do uprawy begonii dragon? Jak przezimować begonię dragon?
Autor: gettyimages
Begonia bulwiasta
Spis treści
- Begonia dragon - wyjątkowy mieszaniec
- Jak wygląda begonia dragon?
- Uprawa begonii dragon
- Czym nawozić begonię dragon?
- Czego nie lubi begonia dragon?
- Czy begonia dragon jest wieloletnia?
- Zimowanie begonii dragon
Begonia dragon - wyjątkowy mieszaniec
Niezwykle efektowna begonia dragon, a właściwie Dragon Wing, jest wyjątkowym mieszańcem, uzyskanym ze skrzyżowania begonii stale kwitnącej i bulwiastej.
Po pierwszym z rodziców odziedziczyła niewielkie kwiaty z żółtym, wypukłym środkiem, natomiast po drugim duże, skórzaste, ukośne, błyszczące liście. Mimo cech wspólnych begonia dragon zdecydowanie przewyższa atrakcyjnością oba gatunki rodzicielskie i to pod wieloma względami.
Rośnie wyjątkowo szybko, osiągając w sezonie nawet 60-70/80 cm wysokości.
Czy znasz wszystkie gatunki begonii? Begonie - kwiaty do donic i na rabaty
Jak wygląda begonia dragon?
Za sprawą mięsistych, grubych, ulistnionych pędów tworzy rozłożystą kępę. Jej największą ozdobą są jednak niezwykle efektowne, liczne, zwieszające się kaskadowo w dół kwiatostany, które pojawiają się na pędach przez całe lato. Kwiaty mają żółty wypukły środek.
Do niedawna begonia dragon była dostępna tylko w jednym, czerwonym kolorze (Dragon Wing Red), jednak obecnie pojawiły się też nowe odmiany o kwiatach różowych (Dragon Wing Pink) i białych (Dragon Wing White).
Uprawa begonii dragon
Chcąc cieszyć się niezwykłą urodą tej pięknej rośliny musimy zapewnić jej odpowiednie warunki. Begonia dragon jest bardzo tolerancyjna i potrafi dostosować się do różnych warunków, ale pewnych błędów uprawowych nam nie wybaczy.
W przeciwieństwie do swoich rodziców, może rosnąć na różnych stanowiskach zarówno w cieniu jak i w słońcu. Doskonale znosi upał i suszę, choć na słonecznej rabacie oczekuje bardziej wilgotnej gleby.
Szczególnie dobrze rośnie na podłożach próchniczych, żyznych, przepuszczalnych i lekko kwaśnych, ale poradzi sobie też na każdej typowej glebie ogrodowej.
Czym nawozić begonię dragon?
Begonia dragon jest też stosunkowo odporna na choroby i szkodniki, a wiec zwykle nie wymaga zabiegów ochronnych. Warto natomiast zasilać ją w sezonie odpowiednimi, wieloskładnikowymi nawozami dla begonii, gdyż ze względu na szybki wzrost i obfite kwitnienie, zużywa sporo składników odżywczych.
Czego nie lubi begonia dragon?
Mimo tak licznych zalet, begonia dragon nie jest jednak rośliną idealną i niezniszczalną. Źle znosi dużą wilgotność podłoża i nie lubi długotrwałych opadów, dlatego podczas mokrego, chłodnego lata gorzej rośnie i słabiej kwitnie, a jej uroda gaśnie.
Zagraża jej również wiatr. Mięsiste grube pędy są jednocześnie dość kruche i mogą łamać się lub pękać pod wpływem silniejszego wiatru. Z tego względu dla rośliny należy przeznaczyć miejsce osłonięte i zaciszne, a jeśli latem opady są częste, warto rozważyć uprawę rośliny w donicy na zadaszonym tarasie lub balkonie.
Czy begonia dragon jest wieloletnia?
Begonia dragon jest rośliną trwałą, ale też wrażliwą na chłody i już niewielki przymrozek. Temperatury 4-5°C mogą całkowicie ją zniszczyć. Jeśli mamy więc możliwość spróbujmy przechować ją do następnego roku w pomieszczeniu. Wprawdzie nie jest o łatwe, ale jeśli roślina przetrwa, w kolejnym sezonie znów będziemy mogli cieszyć się jej urodą.
Zimowanie begonii dragon
Begonię dragon można przechować przez zimę na dwa sposoby.
- Prostsza metoda, dająca też większą szansę powodzenia, polega na wykopaniu rośliny z całą bryłą korzeniową wczesną jesienią i posadzeniu jej do donicy. Następnie roślinę umieszczamy w jasnym, chłodnym pomieszczeniu, zabezpieczonym przed mrozem (optymalna temp. to ok. 10-14°C). Za zimowisko może posłużyć begonii oszklona weranda lub widna klatka schodowa. W czasie zimowania rośliny nie nawozimy, a jej podlewanie ograniczamy do absolutnego minimum (tyle tylko, aby ziemia w doniczce całkiem nie wyschła).
- Trochę trudniej będzie przechować roślinę w postaci bulw. Ryzyko takiego rozwiązania polega głównie na większej podatności bulw na wysychanie i choroby grzybowe, przez co w kolejnym sezonie mogą już nie wznowić wegetacji. W tym przypadku musimy wykopać begonię jeszcze przed pierwszymi przymrozkami, oczyścić jej bulwy z pędów i ziemi, ułożyć je pojedynczymi warstwami w ażurowych skrzynkach, zasypać suchym torfem i umieścić w chłodnym, ciemnym pomieszczeniu (5-10°C).
Pod koniec zimy (luty-marzec) bulwy wyjmujemy ze skrzynek, dokładnie je oglądamy i tylko najdorodniejsze sadzimy płytko w donicy wypełnionej lekkim, wilgotnym podłożem. Oczka śpiące widoczne na bulwach muszą być skierowane do góry. Następnie umieszczamy w jasnym, ciepłym pomieszczeniu (temp. 16-18°C).
Po posadzeniu bulwy podlewamy systematycznie, ale umiarkowanie, bo nadmiar wody może doprowadzić do ich zgnicia. Jeśli bulwom udało się przetrwać zimę i w wyniku naszych zabiegów wznowią wegetację, po minięciu wiosennych przymrozków (koło maja), rośliny można wystawić je na balkon lub taras bądź posadzić na rabacie w ogrodzie.
Może zainteresuje Cię także:
- Begonia stale kwitnąca: wdzięczna ozdoba ogrodu
- Begonia bulwiasta - sadzenie bulw, uprawa, pielęgnacja
- Begonia koralowa (Begonia maculata) - modna roślina doniczkowa. Wymagania, uprawa, zastosowanie
Autor: gettyimages
Begonia bulwiasta