Wyżlin większy, czyli lwia paszcza - świetny wybór do ogrodu i na balkon. Jak wygląda i kiedy kwitnie?
Wyżlin większy, znany potocznie jako „lwia paszcza”, to roślina jednoroczna, bardzo często spotykana w polskich ogrodach oraz na balkonach. Znajdziemy ją na wielobarwnych rabatach w towarzystwie innych letnich kwiatów oraz w pojemnikach - w kompozycjach oraz pojedynczo. Jak wygląda wyżlin większy? Jak wysiać lwią paszczę?
Autor: GettyImages
Lwia paszcza tworzy wzniesione dekoracyjne kwiatostany
Spis treści
- Jak wygląda wyżlin większy?
- Jak uprawiać lwią paszczę, by przez całe lato wyglądała efektownie?
- Jak wysiać lwią paszczę?
- Lwia paszcza w galerii zdjęć
- Wyżlin większy - odmiany
- Lwia paszcza - zastosowanie w ogrodzie i na balkonie
Jak wygląda wyżlin większy?
Kwiaty wyżlinu większego (łac. Antirrhinum majus) przypominają, jak sama nazwa wskazuje, małe lwie paszcze i to chyba właśnie z tego powodu roślina ta jest od lat tak popularna i modna.
Lwia paszcza jest jednoroczną rośliną o krzaczastym pokroju i lancetowatych liściach. Tworzy wzniesione kwiatostany, w zależności od odmiany osiągające od 20 do 90 cm wysokości. Roślina kwitnie od lipca do pierwszych przymrozków.
Jak uprawiać lwią paszczę, by przez całe lato wyglądała efektownie?
Lwia paszcza najlepiej rośnie na podłożu świeżym i przepuszczalnym, piaszczysto-próchnicznym, w miejscu słonecznym, choć dobrze radzi sobie właściwie na każdym stanowisku. Roślina wymaga częstego podlewania podczas kwitnienia, powinna być nawożona nawozami wieloskładnikowymi.
Lwią paszczę z powodzeniem można uprawiać nie tylko w gruncie, ale także pod osłonami, w pojemnikach, na tarasach i balkonach oraz na kwiat cięty.
Jak wysiać lwią paszczę?
Jeśli chcemy uprawiać lwią paszczę w gruncie, musimy pamiętać by pod koniec lutego wysiać nasiona pod osłonami. W przypadku uprawy na kwiat cięty, nasiona wysiewamy do połowy stycznia w szklarni.
Najlepiej wysiewać nasiona w podłożu składającym się z torfu i piasku (w stosunku 2:1), pH podłoża powinno wynosić 5,5-6,6. Po upływie około miesiąca od wysiewu rozsadę należy przepikować do pojemników (rozstawa 4x4 cm).
Gdy rozsada osiągnie około 10 cm (przełom kwietnia i maja) możemy przesadzić ją na miejsce stałe. W przypadku uprawy na kwiat cięty rozsadę sadzimy w szklarni do końca lutego w rozstawie 10x15 cm.
- Przeczytaj też: Kwiaty lata - jakie popularne byliny kwitną latem
Lwia paszcza w galerii zdjęć
Autor: GettyImages
Lwia paszcza tworzy wzniesione dekoracyjne kwiatostany
Wyżlin większy - odmiany
- Do najpiękniejszych odmian lwiej paszczy zaliczymy z pewnością okazy z grupy Grandiflorum, np. odmiany ‘Jan’, ‘Samuraj’, ‘Sułtan’, ‘Wedding Bells’, ‘Rembrandt’, ‘Madame Butterfly’. Rośliny te mogą dorastać nawet do ponad metra wysokości. Ich pełne, długie kwiatostany zachwycają kolorami i sprawiają, że są to najbardziej popularne odmiany w polskich ogrodach. Najlepiej nadają się do uprawy w gruncie.
- Niższe odmiany lwiej paszczy, dorastające do około 50 cm wysokości, osiągają egzemplarze z grupy Nanum - seria Nina, odmiany ‘Penelopa’, ‘Trumpet Serenade’. Ich kwiatostany są o wiele mniejsze, drobniejsze oraz mniej skupione i bardziej ażurowe.
- Na balkonach i tarasach doskonale sprawdzą się odmiany z grupy Pumilum, osiągające do około 30 cm wysokości.
- Jeśli planujemy uprawiać lwią paszczę w pojemniku, powinniśmy zwrócić uwagę na odmiany pod osłony, jak np. ‘Domina’, ‘Irmina’, ‘Romina’, ‘Torina’, ‘Salmina’, ‘Marina’, ‘Sabrina’, ‘Adriana’.
Lwia paszcza - zastosowanie w ogrodzie i na balkonie
Lwia paszcza wspaniale komponuje się z wieloma kwiatami jednorocznymi, zwłaszcza tymi o mniej intensywnym zabarwieniu, które mogą stanowić dla niej tło. Zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie wyżlin może wpisać się w rolę głównego bohatera, który nadaje charakter i formę całej kompozycji.
Lwia paszcza najlepiej komponuje się m.in. z nagietkami, chabrami, kosmosami, lobulariami, lewkoniami, ostróżkami, nasturcjami, aksamitkami, begoniami, astrami, szałwią, lobelią, starcem popielatym, groszkiem pachnącym czy łubinem.
- Czerwone kwiaty w ogrodzie - najpopularniejsze rośliny ogrodowe kwitnące na czerwono
- Najlepsze rośliny ogrodowe na kwiat cięty