Lwia paszcza, czyli wyżlin większy - uprawa w ogrodzie i na balkonie, odmiany, pielęgnacja, zastosowanie

2020-01-03 17:05 Katarzyna Augustyniak

Wyżlin większy, znany potocznie jako „lwia paszcza”, to roślina jednoroczna, bardzo często spotykana w polskich ogrodach oraz na balkonach. Znajdziemy ją na wielobarwnych rabatach w towarzystwie innych letnich kwiatów oraz w pojemnikach - w kompozycjach oraz pojedynczo.

Kwiaty wyżlinu większego (łac. Antirrhinum majus) przypominają, jak sama nazwa wskazuje, małe lwie paszcze i to chyba właśnie z tego powodu roślina ta jest od lat tak popularna i modna.
Lwia paszcza jest jednoroczną rośliną o krzaczastym pokroju i lancetowatych liściach. Tworzy wzniesione kwiatostany, w zależności od odmiany osiągające od 20 do 90 cm wysokości. Roślina kwitnie od lipca do pierwszych przymrozków.

Jak uprawiać lwią paszczę, by przez całe lato wyglądała efektownie?

Lwia paszcza
Autor: GettyImages Wyhodowano liczne odmiany wyżlinu większego, różniące się m.in. kolorem kwiatów i siłą wzrostu

Lwia paszcza - uprawa i pielęgnacja

Lwia paszcza najlepiej rośnie na podłożu świeżym i przepuszczalnym, piaszczysto-próchnicznym, w miejscu słonecznym, choć dobrze radzi sobie właściwie na każdym stanowisku. Roślina wymaga częstego podlewania podczas kwitnienia, powinna być nawożona nawozami wieloskładnikowymi. Lwią paszczę z powodzeniem można uprawiać nie tylko w gruncie, ale także pod osłonami, w pojemnikach, na tarasach i balkonach oraz na kwiat cięty.

Jeśli chcemy uprawiać lwią paszczę w gruncie, musimy pamiętać by pod koniec lutego wysiać nasiona pod osłonami. W przypadku uprawy na kwiat cięty, nasiona wysiewamy do połowy stycznia w szklarni. Najlepiej wysiewać nasiona w podłożu składającym się z torfu i piasku (w stosunku 2:1), pH podłoża powinno wynosić 5,5-6,6. Po upływie około miesiąca od wysiewu rozsadę należy przepikować do pojemników (rozstawa 4x4 cm). Gdy rozsada osiągnie około 10 cm (przełom kwietnia i maja) możemy przesadzić ją na miejsce stałe. W przypadku uprawy na kwiat cięty rozsadę sadzimy w szklarni do końca lutego w rozstawie 10x15 cm.

>> Przeczytaj też: Kwiaty lata - jakie popularne byliny kwitną latem

Lwia paszcza
Autor: GettyImages Lwia paszcza doskonale nadaje się do ogródków urządzonych w stylu wiejskim

Odmiany lwiej paszczy

  • Do najpiękniejszych odmian lwiej paszczy zaliczymy z pewnością okazy z grupy Grandiflorum, np. odmiany ‘Jan’, ‘Samuraj’, ‘Sułtan’, ‘Wedding Bells’, ‘Rembrandt’, ‘Madame Butterfly’. Rośliny te mogą dorastać nawet do ponad metra wysokości. Ich pełne, długie kwiatostany zachwycają kolorami i sprawiają, że są to najbardziej popularne odmiany w polskich ogrodach. Najlepiej nadają się do uprawy w gruncie.
  • Niższe odmiany lwiej paszczy, dorastające do około 50 cm wysokości, osiągają egzemplarze z grupy Nanum - seria Nina, odmiany ‘Penelopa’, ‘Trumpet Serenade’. Ich kwiatostany są o wiele mniejsze, drobniejsze oraz mniej skupione i bardziej ażurowe.
  • Na balkonach i tarasach doskonale sprawdzą się odmiany z grupy Pumilum, osiągające do około 30 cm wysokości.
  • Jeśli planujemy uprawiać lwią paszczę w pojemniku, powinniśmy zwrócić uwagę na odmiany pod osłony, jak np. ‘Domina’, ‘Irmina’, ‘Romina’, ‘Torina’, ‘Salmina’, ‘Marina’, ‘Sabrina’, ‘Adriana’.
Lwia paszcza
Autor: GettyImages Kwiatostany lwiej paszczy można ścinać na bukiety

Lwia paszcza - zastosowanie w ogrodzie i na balkonie

Lwia paszcza wspaniale komponuje się z wieloma kwiatami jednorocznymi, zwłaszcza tymi o mniej intensywnym zabarwieniu, które mogą stanowić dla niej tło. Zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie wyżlin może wpisać się w rolę głównego bohatera, który nadaje charakter i formę całej kompozycji.

Lwia paszcza najlepiej komponuje się m.in. z nagietkami, chabrami, kosmosami, lobulariami, lewkoniami, ostróżkami, nasturcjami, aksamitkami, begoniami, astrami, szałwią, lobelią, starcem popielatym, groszkiem pachnącym czy łubinem.

Czerwone kwiaty w ogrodzie - najpopularniejsze rośliny ogrodowe kwitnące na czerwono >>>

Najlepsze rośliny ogrodowe na kwiat cięty >>>

Zobacz wideo: Kwiaty balkonowe: ciekawe pomysły na obsadzenie skrzynek balkonowych

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE