Kocanki – jakie gatunki uprawiać w ogrodzie? Uprawa i zastosowanie kocanek

2019-09-13 15:17

Kocanki to ciekawa grupa roślin, które - w zależności od gatunku - uprawia się dla dekoracyjnych kwiatów bądź liści, albo dla ich właściwości smakowych i leczniczych. Poznaj popularne gatunki kocanek i ich zastosowanie. Uprawa kocanek w ogrodzie i na balkonie.

Kocanki to rośliny jednoroczne oraz byliny należące do rodziny astrowatych (Asteraceae). Najbardziej znane są kocanki ogrodowe popularnie wykorzystywane do tworzenia bukietów i suchych kompozycji.

Gatunki kocanek do uprawy w ogrodzie

  • Kocanki ogrodowe (łac. Xerochrysum bracteatum) to rośliny jednoroczne znane także jako nieśmiertelniki, suszki i suchołuski. Osiągają od 40 do 100 cm wysokości. Tworzą proste, wzniesione, puste w środku łodygi, porośnięte podługowato-lancetowatymi liśćmi. Kocanki ogrodowe kwitną od połowy lipca aż do przymrozków. Kwiatostany składają się z żółtych kwiatów rurkowych otoczonych barwnymi (białe, żółte, pomarańczowe, różowe, herbaciane) listkami okrywy koszyczka. Średnica koszyczków może dochodzić nawet do 8 cm. Hodowlę botanicznych odmian w dużej mierze rozpropagowali Niemcy (w XIX wieku). Kwiaty zostały po raz pierwszy opisane w 1803 roku przez francuskiego botanika Étienne'a Pierre'a Ventenata. Na bukiety ścina się kocanki w fazie, gdy żółte środkowe kwiaty rurkowe są niewidoczne (lub słabo widoczne). Nasiona są sprzedawane najczęściej jako mieszanki, nie jest to jednak regułą. W sprzedaży dostępne są także jednorodne kocanki, np. o kwiatach łososiowych.
Kocanki ogrodowe
Autor: GettyImages Kocanki ogrodowe są uprawiane w ogrodach dla ich dekoracyjnych kwiatów, które znakomicie nadają się na suche bukiety
  • Kocanki piaskowe (Helichrysum arenarium), zwana też również kocanką żółtą, suchołuską, kocią łapką, słomianką i radostką, to niska bylina dorastająca do 30 cm wysokości. Pędy i podługowate liście pokryte są włoskami i kutnerem, co nadaje im srebrzystozieloną barwę. Roślina kwitnie od lipca do października. Tworzy liczne, drobne, żółte koszyczki złożone jedynie z rurkowatych kwiatów (brak kwiatów języczkowatych). Kocanki piaskowe wykorzystuje się w celach leczniczych. Roślina rośnie  w Polsce na stanowiskach naturalnych. Spotyka się ją także w uprawie, chociaż nie jest tak rozpowszechniona jak kocanki ogrodowe.

Rośliny lecznicze i zioła rosnące dziko w ogrodach >>>

Kocanki piaskowe
Autor: GettyImages Kocanki piaskowe wykorzystywane są w ziołolecznictwie
  • Kocanki włochate (Helichrysum petiolare) – to pochodząca z Afryki roślina, w Polsce najczęściej jest uprawiana w pojemnikach. Wytwarza płożące pędy o długości do 1 m. Liście są okrągławe, gęste srebrnozielone. To gatunek ozdobny z liści. Kwiaty są niepozorne i nie mają wartości dekoracyjnej.

Rośliny balkonowe o ozdobnych liściach wypełniające kompozycje w pojemnikach >>>

  • Kocanka włoska (Helichrysum italicum) – gatunek jest cenioną przyprawą. Tworzy wzniesione pędy pokryte szarozielonymi, lancetowatymi, zimozielonymi liśćmi. Osiąga 30-40 cm wysokości.
Kocanki włochate
Autor: GettyImages Kocanki włochate chętnie wykorzystuje się do obsadzania skrzynek balkonowych - w tym przypadku połączono je z chryzantemami

Wymagania i uprawa kocanek

  • Kocanki powinno się uprawiać w miejscach słonecznych, ciepłych, osłoniętych od wiatru. Kocanka włoska radzi sobie także na stanowiskach częściowo zacienionych. Kocanki piaskowe są mrozoodporne, pomimo tego zaleca się je okrywać (zwłaszcza na terenie otwartym).
  • Kocanki ogrodowe uprawia się w cyklu jednorocznym. Kocanki włochate i kocanka włoska nie przetrwają polskich zim dlatego najlepiej uprawiać je w pojemnikach, a przed nadejściem mrozów zaleca się je przenieść do chłodnego, jasnego pomieszczenia.
  • Kocanki preferują żyzne, przepuszczalne podłoża. Nasiona zaleca się wysiewać w kwietniu do inspektu. Przez cały sezon wegetacyjny należy zwalczać zachwaszczenie.
  • Kocanki są wytrzymałe na suszę, podlewanie wykonuje się jedynie podczas długotrwałych okresów bezdeszczowej pogody. Zasada nie dotyczy uprawy pojemnikowej – tutaj zabiegi powinny być regularne. Nawożenie kocanek powinno być umiarkowane. Warto stosować nawozy organiczne.
  • Odmiany wysokie (dotyczy kocanek ogrodowych) czasem wymagają podpór. Nadmiar wilgoci może powodować wystąpienie chorób grzybowych.
  • Kocanki włochate, włoskie i piaskowe można rozmnażać przez sadzonki wierzchołkowe. Kocanki ogrodowe rozmnaża się generatywnie - przez wysiew nasion.
Kocanka włoska
Autor: GettyImages Kocanka włoska to roślina przyprawowa

Zastosowanie kocanek w ogrodzie

Każdy z wymienionych gatunków kocanek znajduje zastosowanie na rabatach. Kocanki ogrodowe (jednolite lub mieszane) są traktowane jako rośliny drugiego planu. Kocanki włochate, włoskie czy piaskowe mogą tworzyć obrzeża. Ponadto nadają się do dekoracji ogrodów skalnych.

Ze względu na niewystarczającą mrozoodporność kocanki włochate i kocankę włoską uprawia się w pojemnikach jako dekorację balkonów, tarasów, drzwi wejściowych, a także ścieżek.

Kocanka ogrodowa to obowiązkowa pozycja w ogrodzie wiejskim. Kocanka piaskowa znajdzie dodatkowo zastosowanie w ogrodach naturalistycznych. Kocankę włoską czasem uprawia się w warzywniku lub ogrodzie ziołowym. Kocanki włochate są niekiedy dekoracją wnętrz – jako doniczkowe rośliny pokojowe.

Co to za kwiaty?

Pytanie 1 z 10
Co to za kwiaty?
aster chiński
Michał Mazik
Michał Mazik
Michał Mazik - absolwent ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Autor kilkunastu książek o tematyce ogrodniczej i zielarskiej, w tym „Ogród z pasją”, „Zioła w ogrodzie i w domu", „Dary pszczół", „Przyroda Lublina". Współpracuje z mediami, producentami, zajmuje się zakładaniem ogrodów, prowadzi szkolenia branżowe, działa w marketingu. Praktykę zdobywał w Polsce (zakładanie i pielęgnacja ogrodów), Stanach Zjednoczonych (produkcja zieleni ozdobnej), Anglii (pielęgnacja farm malinowych i jeżynowych), Włoszech (sady jabłoniowe). Współpracował z holenderskimi firmami (tworzenie baz danych roślin, ogrodnicze technologie mobilne, konferencje branżowe). Należy do lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.