Rośliny lecznicze i zioła rosnące dziko w ogrodach

2016-04-02 21:47 Anna Skórkowska

W ogrodach jest wiele roślin, które mogą nam pomóc w zwalczaniu rozmaitych dolegliwości. Poznaj najpopularniejsze rośliny lecznicze i zioła, które można spotkać w naszych ogrodach i na działkach.

W ogrodach rośnie wiele roślin, które zawierają substancje lecznicze. Poznaj rośliny lecznicze i zioła, które rosną w naszych ogrodach.

Rośliny lecznicze: popularne chwasty

Zazwyczaj toczymy z nimi walkę w naszych ogrodach, ale możemy też wykorzystać je w inny sposób. Świeże, suszone lub w potrawach przynoszą korzyść naszemu zdrowiu.

  • Mniszek lekarski. Stosowany bywa przy dolegliwościach wątroby i woreczka żółciowego oraz jako lek moczopędny. Ma też zdolność obniżania poziomu cukru we krwi. Do sporządzania naparów przygotowuje się susz ze zbieranych w początkowej fazie kwitnienia koszyczków kwiatowych (bez szypułek), ziela, czyli rozet liściowych, lub korzeni. Wiosną z jego świeżych liści można przygotować smaczne sałatki.
  • Babka szerokolistna. Napar z suszonych liści ma właściwości wykrztuśne i przeciwzapalne, wiruso- i bakteriobójcze. Zbiera się je przez cały sezon wegetacyjny. Sok tej rośliny ma właściwości gojące, co warto wykorzystywać podczas pobytu w ogrodzie. Zależnie od powierzchni urazu świeży liść lub kilka liści babki płytko nacinamy i przykładamy w miejscu uderzenia, skaleczenia, ugryzienia przez kleszcze, komary czy inne owady.
  • Jasnota biała. Napar z kwiatów może być stosowany przy leczeniu biegunek, schorzeń górnych dróg oddechowych oraz do okładów na rany. Roślina kwitnie od wiosny do jesieni. Kwiaty przeznaczone do suszenia wyskubuje się, pozostawiając nienaruszone pędy. Młode liście i kwiaty można wykorzystywać jako dodatek do sałatek.

Rośliny lecznicze: kwiaty i owoce

Są krzewy, które nie tylko cieszą nas swym wyglądem, ale mają też kwiaty i smaczne owoce o szczególnych właściwościach leczniczych.

  • Aronia czarna. Jej świeże owoce i przygotowane z nich przetwory są skutecznym lekarstwem na nadciśnienie (nie obniżają prawidłowego). Ponieważ zawierają wiele witamin, cukrów prostych i złożonych oraz kwasy organiczne, są polecane osobom osłabionym i łatwo ulegającym infekcjom (zwłaszcza górnych dróg oddechowych).
  • Bez czarny. Z jego kwiatów przyrządza się napary i syropy działające moczopędnie i napotnie, a także wzmacniająco na ścianki naczyń krwionośnych. Stosuje się je również jako leki przeciwgorączkowe w przeziębieniu i grypie. Podobne właściwości mają też owoce, które oprócz tego wykazują działanie przeciwbólowe – używa się ich przy rwie kulszowej, zapaleniu nerwu trójdzielnego i migrenie.
  • Róża pomarszczona. Owoce (obok róży dzikiej) są w europejskiej florze najbogatszym źródłem dobrze przyswajalnej witaminy C, która nie ulega rozkładowi pod wpływem wysokiej temperatury. Działają napotnie, przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i rozkurczowo. Płatki są pomocne w leczeniu chorób zakaźnych, zaburzeń krążenia i przemiany materii oraz alergii.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE