Komary w ogrodzie, na balkonie i tarasie – jak się ich pozbyć?
Autor: www.thinkstockphotos.com
Największe skupiska komarów występują latem, szczególnie w mocno zarośniętych ogrodach
Komary to jedne z najbardziej znienawidzonych i uciążliwych owadów. Obecność komarów w ogrodzie, na balkonie i tarasie może być szczególnie uciążliwa w letnie, ciepłe wieczory. Jak urządzić ogród nieprzyjazny komarom? Jak pozbyć się komarów z ogrodu - naturalne sposoby na komary.
Komary lubią ciepłe, wilgotne powietrze i duże zacienienie. Dlatego największe skupiska tych owadów występują latem, szczególnie w mocno zarośniętych ogrodach. Susza i bezpośrednie nasłonecznienie im nie sprzyjają – unikają takich warunków. Komary potrafią wyczuć pot, kwas mlekowy i zwiększone stężenie dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu. Z komarami można walczyć na różne sposoby – przede wszystkim jest to zniechęcanie ich do „odwiedzin” w ogrodzie i likwidacja miejsc przyjaznych do rozwoju tych uciążliwych owadów. Trzeba jednocześnie zdać sobie sprawę, że nawet najskuteczniejsze rozwiązania nie rozwiążą problemu w całości, mogą co najwyżej ograniczyć populację komarów. Najlepiej korzystać więc jednocześnie z wszelkich dostępnych metod.
Jak urządzić ogród nieprzyjazny komarom?
- Ogród należy zaplanować tak, aby znajdowało się w nim jak najmniej dzikich, nieuporządkowanych zarośli i mocno zacienionych miejsc. Niestety, w taki sposób ogranicza się również liczbę organizmów pożytecznych (np. jeży). Trzeba umiejętnie to wyważyć.
- Krzewy i drzewa warto przycinać, aby nie tworzyły nieprzepuszczalnych barier. W miejscach o wystawie północnej zaleca się sadzić rośliny w większej rozstawie niż normalnie (pomimo tego, że będą wolniej rosły).
- Jeszcze ważniejsze z puntu ograniczenia liczby komarów jest zniwelowanie w ogrodzie „punktów” wody stojącej. Wszelkie duże kałuże czy sadzawki to wylęgarnia komarów. W takich miejscach powinno się wyrównać podłoże lub nawierzchnię i zniwelować zagłębienia.
- Komary mogą także składać jaja w pojemnikach, w których zebrała deszczówka (donice, garnki, stare wanny, itp.). Jeśli oszczędzamy wodę zbierając deszczówkę, pojemniki trzeba zakryć siatką o gęstych oczkach.
- Podobnie wygląda sprawa ze składaniem larw w oczku wodnym, w którym woda jest nieruchoma. Dlatego, jeśli w ogrodzie znajduje się zbiornik wodny, należy często uruchamiać w nim pompę wodną. Warto też zainstalować fontannę lub kaskadę i zarybić oczko wodne – ryby żywią się m.in. larwami owadów (podobnie jak żaby). To w dużej mierze rozwiąże problem. Niestety, rozmiary gotowych mini-oczek wkopanych w ziemię pozwala na uprawę maksymalnie kilku roślin i ciężko jest podłączyć w nim pompę czy inne urządzania - dlatego nie ma tutaj możliwości skutecznego ograniczenia rozmnażania komarów. To newralgiczny punkt na działce.

Natura sojusznikiem w walce z komarami
Największym wrogiem komarów są ptaki (zwłaszcza jaskółki i jeżyki) oraz nietoperze. Ten ostatni w ciągu jednego wieczoru potrafi spożyć nawet 2000 insektów. Dlatego na drzewach i ścianach budynków gospodarczych opłaca się zamontować budki lęgowe i domki. Przy zbiorniku wodnym podobną „funkcję” pełnią ważki.
Na mniejszym terenie (np. na balkonie i tarasie) warto uprawiać rośliny odstraszające komary. Wiele gatunków wydziela nieprzyjemny dla nich zapach. Przede wszystkich jest to komarzyca, czyli plektrantus koleusowaty. Roślina ma ozdobne liście, częściowo pnący pokrój i z powodzeniem można ją uprawiać w skrzynkach balkonowych lub wiszących pojemnikach. Jesienią – przed nadejściem przymrozków – należy przenieść ją do pomieszczenia. Dość skuteczne jako odstraszacze komarów są: lawenda (dobrze wygląda w pojemnikach), kocimiętka (odstraszy komary i meszki, ale może przyciągnąć... koty), koper włoski, pelargonia oraz bodziszek korzeniasty.
W pobliżu tarasu można posadzić sumaka octowca lub surmię bignoniową. Na balkonie i tarasie sprawdzi się uprawa aromatycznych ziół (bazylia, mięta, rozmaryn) i warzyw przyprawowych (cebula, czosnek). W taki sposób nie tylko zniechęci się insekty, ale przy okazji zaopatrzy kuchnię w świeże przyprawy.
>>Przeczytaj też: Sposób na komary w ogrodzie: rośliny odstraszające komary
Sposoby na komary
Miejsca wydzielone, takie jak namioty ogrodowe czy altany, warto osłonić moskitierą. Gęsta siatka ochroni przed komarami. Montując oświetlenie w ogrodzie czy na tarasie lepiej wykorzystać żółte żarówki, które odstraszają owady (białe światło działa odwrotnie).
Jako rozwiązania tymczasowe można wykorzystać zapachowe świece (np. o zapachu trawy cytrynowej), plastry odstraszające oraz lampy owadobójcze. Rośliny można ponadto spryskać preparatem z miodli indyjskiej lub drzewa herbacianego. Aby uchronić się przed ukąszeniami, skórę można posmarować olejkiem z lawendy i wanilii. Warto również spożyć witaminę B6 (oczywiście po konsultacji z lekarzem). Po jej przyjęciu organizm wydziela specyficzny, nieprzyjemny dla komara zapach.
Ekstremalnym zabiegiem jest chemiczne odkomarzanie. Powinno się go przeprowadzić na dużej powierzchni - wtedy można mówić o zadowalających, chociaż czasowym efekcie. Koszt odkomarzania oscyluje w granicach kilkuset złotych.
Przeczytaj też:
Rośliny odstraszające kleszcze. Sprawdź, co odstrasza kleszcze >>>