Oczko wodne krok po kroku. Jak zbudować oczko wodne

2013-08-27 11:39 Opracowanie: redakcja serwisu

Samodzielne wykonanie oczka wodnego to nie łatwe zadanie, dlatego warto wcześniej dowiedzieć się jak rozplanować prace. Poradnik: budowa oczka wodnego.

Budowę oczka wodnego zaczynamy od wyznaczenia granicy wykopu pod zbiornik. Wąż ogrodowy lub sznurek rozkładamy w miejscu planowanego stawu, nadając mu pożądany kształt. Zarys zbiornika wodnego możemy też wyznaczyć linią usypaną z piasku. Następnie wykopujemy nieckę stawu nieco głębszą niż jego planowana głębokość i poziomujemy ją. Na różnej głębokości modelujemy półki. Z dna usuwamy kamienie. Wokół gotowej niecki wykopujemy rowek, który po wypełnieniu żwirem zapobiegnie podsiąkaniu wody ze stawu do gruntu. Pozostawioną darń zdejmujemy.

Budowa oczka wodnego: dno

Dno stawu wysypujemy 10-centymetrową warstwą piasku i dokładnie ją ubijamy. Zabezpieczy ona przed uszkodzeniem folię, którą uszczelnimy dno. Zamiast piasku możemy położyć specjalną włókninę. Na tak przygotowane podłoże kładziemy folię i dokładnie ją rozprostowujemy. Na dnie ustawiamy pompę; jej przewód wodny i elektryczny ukrywamy w fałdzie folii. Dno maskujemy kamieniami i żwirem.

Zobacz wideo: Oczko wodne w ogrodzie

Budowa oczka wodnego: kaskada

Z ziemi wydobytej z wykopu pod zbiornik wodny możemy uformować zbocze kaskady. Wykładamy ją podobnie jak oczko wodne warstwą włókniny i folią. U podnóża kładziemy duży płaski kamień. Będzie on stabilizował kaskadę, poza tym utworzy próg wodny, na którym woda będzie się pięknie rozpryskiwała.
Z kamiennych łupków budujemy kaskadę. Kolejne warstwy kamieni łączymy zaprawą betonową, ale tylko od tyłu, tak żeby z frontu nie było jej widać. Za ścianą z kamieni ukrywamy przewód wodny zasilający kaskadę.

Budowa oczka wodnego: brzeg

Brzeg oczka wodnego wykańczamy płaskimi kamieniami i żwirem. Pod tą warstwą ukrywamy przewód wodny, którym woda popłynie na szczyt kaskady. Tuż przy brzegu zakopujemy w ziemi filtr. Wokół zbiornika układamy mniej więcej 20-centymetrową warstwę żyznego podłoża, w którym zostaną posadzone rośliny otaczające zbiornik.

Budowa oczka wodnego: strumień

Jeżeli pozwala na to wielkość ogrodu, zamiast kaskady możemy uformować z ziemi łagodne wzgórze i skierować na nie wodę ze stawu, tworząc strumień. Jego dno uszczelniamy podobnie jak zbiornik.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
topek
|

bardzo fajna sprawa z tym oczkiem wodnym, sam mam i cieszę się że się zdecydowałem bo cieszy oko zdecydowanie, o różnych sposobach wykonania czytałem ale ten na foli wydawał się najprostszy, dobrą folię bardzo kupiłem z izomar uszczelnianie, pomogli też w kwestii montażu i nie była to wcale jakaś ekstremalnie pracochłonna kwestia

OgrodowaNimfa
|

Cześć! Ja planuję zrobienie oczka w tym roku, jak już będzie ciepło.
Gdzie kupujecie ryby ozdobne? Ja mam zamiar kupić kilka rybek w Gospodarstwie Rybnym w Nowym Adamowie Wy? Jakie macie doświadczenia w tej dziedzinie? ;)
Ja zastanawiam się jeszcze czy na dno wsypać piasek czy użyć żwiru czy jeszcze czegoś innego.

retro7
|

ja tez robie oczko na dzialce karpie liny karasie itd.

madzik
|

za pomoca czego mocowane są żwir i kamienie do folii?

Laura
|

Bardzo łdne oczko właśnie też nie długo się zabiore juz od środy!