Oczko wodne krok po kroku. Jak zbudować oczko wodne

2013-08-27 11:39

Samodzielne wykonanie oczka wodnego to nie łatwe zadanie, dlatego warto wcześniej dowiedzieć się jak rozplanować prace. Poradnik: budowa oczka wodnego.

Budowę oczka wodnego zaczynamy od wyznaczenia granicy wykopu pod zbiornik. Wąż ogrodowy lub sznurek rozkładamy w miejscu planowanego stawu, nadając mu pożądany kształt. Zarys zbiornika wodnego możemy też wyznaczyć linią usypaną z piasku. Następnie wykopujemy nieckę stawu nieco głębszą niż jego planowana głębokość i poziomujemy ją. Na różnej głębokości modelujemy półki. Z dna usuwamy kamienie. Wokół gotowej niecki wykopujemy rowek, który po wypełnieniu żwirem zapobiegnie podsiąkaniu wody ze stawu do gruntu. Pozostawioną darń zdejmujemy.

Budowa oczka wodnego: dno

Dno stawu wysypujemy 10-centymetrową warstwą piasku i dokładnie ją ubijamy. Zabezpieczy ona przed uszkodzeniem folię, którą uszczelnimy dno. Zamiast piasku możemy położyć specjalną włókninę. Na tak przygotowane podłoże kładziemy folię i dokładnie ją rozprostowujemy. Na dnie ustawiamy pompę; jej przewód wodny i elektryczny ukrywamy w fałdzie folii. Dno maskujemy kamieniami i żwirem.

Oczko wodne w ogrodzie

Budowa oczka wodnego: kaskada

Z ziemi wydobytej z wykopu pod zbiornik wodny możemy uformować zbocze kaskady. Wykładamy ją podobnie jak oczko wodne warstwą włókniny i folią. U podnóża kładziemy duży płaski kamień. Będzie on stabilizował kaskadę, poza tym utworzy próg wodny, na którym woda będzie się pięknie rozpryskiwała.Z kamiennych łupków budujemy kaskadę. Kolejne warstwy kamieni łączymy zaprawą betonową, ale tylko od tyłu, tak żeby z frontu nie było jej widać. Za ścianą z kamieni ukrywamy przewód wodny zasilający kaskadę.

Budowa oczka wodnego: brzeg

Brzeg oczka wodnego wykańczamy płaskimi kamieniami i żwirem. Pod tą warstwą ukrywamy przewód wodny, którym woda popłynie na szczyt kaskady. Tuż przy brzegu zakopujemy w ziemi filtr. Wokół zbiornika układamy mniej więcej 20-centymetrową warstwę żyznego podłoża, w którym zostaną posadzone rośliny otaczające zbiornik.

Budowa oczka wodnego: strumień

Jeżeli pozwala na to wielkość ogrodu, zamiast kaskady możemy uformować z ziemi łagodne wzgórze i skierować na nie wodę ze stawu, tworząc strumień. Jego dno uszczelniamy podobnie jak zbiornik.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE