Sposób na komary w ogrodzie: rośliny odstraszające komary

2013-05-23 12:33 Opracowanie: redakcja serwisu

Odpoczynek w ogrodzie, a także prace pielęgnacyjne w ogrodzie potrafią skutecznie uprzykrzyć komary. Podpowiadamy, jakie rośliny odstraszają komary. Sposób na komary w ogrodzie.

Jakie rośliny odstraszają komary?

Komary nie lubią zapachu niektórych roślin, dlatego warto je posadzić w ogrodzie czy przy tarasie, aby odstraszały uciążliwe insekty. Komary nie lubią aromatu takich roślin, jak:

Przykładowe rośliny odstraszające komary

Plektrantus (komarzycą) – to roślina o długich zwisających pędach, w naszym klimacie uprawiana jako jednoroczna, jej ozdobą są liście: zielone z białymi brzegami. Plektrantus można sadzić w pojemnikach bądź bezpośrednio w gruncie. Zapach liście plektrantusa odstrasza komary.
Kocimiętka – jest byliną dorastającą do 30–50 cm wysokości, która tworzy gęste kępy z długimi pokładającymi się na ziemi pędami. Cała roślina jest bardzo aromatyczna – jej zapach odstrasza komary, ale przyciąga koty, które lubią podgryzać roślinę.
Surmia (catalpa) – szybko rosnące drzewo z rozłożystą koroną i krótkim pniem, o nieco egzotycznym wyglądzie. Ma duże, dekoracyjne liście i białe kwiaty, które pojawiają się na przełomie lipca i sierpnia. Surmia zawiera olejki eteryczne odstraszające komary.
Bazylia – aromatyczna roślina przyprawowa, której zapach skutecznie odstrasza komary. Bazylię można sadzić w gruncie albo w donicach ustawianych w ogrodzie czy na tarasie.
Koper włoski – warzywo i roślina przyprawowa. Osiąga 90–200 cm wysokości, ma wzniesiony pokrój, pędy są silnie rozgałęzione i ulistnione trzykrotnie pierzastymi liśćmi o pochwiastych nasadach, które wraz z łodygą tworzą u podnóża rośliny, jadalne, bulwiaste zgrubienie, zwane potocznie cebulą.
Lawenda – bylina uprawiana jako roślina ozdobna oraz zielarska. Tworzy sztywne, wzniesione pędy pokryte szarym kutnerem, z wiekiem drewniejące w dolnej części. Lancetowane liście, także pokryte srebrzystym kutnerem, są silnie aromatyczne. W Polsce lawenda dorasta do około 50 cm wysokości i około 70 cm szerokości. Fioletowe kwiaty, zebrane w kłosowate kwiatostany, są także silnie aromatyczne. Lawenda skutecznie odstrasza komary.
Bodziszek (geranium) – to rodzaj bylin o aromatycznych liściach, kwitnących – w zależności od gatunku – na fioletowo, niebiesko czy różowo. Bodziszki to rośliny trwałe i łatwe w pielęgnacji, mogą rosnąć zarówno w miejscach nasłonecznionych, jak i i półcienistych, dobrze znoszą suszę. Ich zapach odstrasza komary.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE