Sposób na komary w ogrodzie: rośliny odstraszające komary

2013-05-23 12:33

Odpoczynek w ogrodzie, a także prace pielęgnacyjne w ogrodzie potrafią skutecznie uprzykrzyć komary. Podpowiadamy, jakie rośliny odstraszają komary. Sposób na komary w ogrodzie.

Jakie rośliny odstraszają komary?

Komary nie lubią zapachu niektórych roślin, dlatego warto je posadzić w ogrodzie czy przy tarasie, aby odstraszały uciążliwe insekty. Komary nie lubią aromatu takich roślin, jak:

Przykładowe rośliny odstraszające komary

Plektrantus (komarzycą) – to roślina o długich zwisających pędach, w naszym klimacie uprawiana jako jednoroczna, jej ozdobą są liście: zielone z białymi brzegami. Plektrantus można sadzić w pojemnikach bądź bezpośrednio w gruncie. Zapach liście plektrantusa odstrasza komary.
Kocimiętka – jest byliną dorastającą do 30–50 cm wysokości, która tworzy gęste kępy z długimi pokładającymi się na ziemi pędami. Cała roślina jest bardzo aromatyczna – jej zapach odstrasza komary, ale przyciąga koty, które lubią podgryzać roślinę.
Surmia (catalpa) – szybko rosnące drzewo z rozłożystą koroną i krótkim pniem, o nieco egzotycznym wyglądzie. Ma duże, dekoracyjne liście i białe kwiaty, które pojawiają się na przełomie lipca i sierpnia. Surmia zawiera olejki eteryczne odstraszające komary.
Bazylia – aromatyczna roślina przyprawowa, której zapach skutecznie odstrasza komary. Bazylię można sadzić w gruncie albo w donicach ustawianych w ogrodzie czy na tarasie.
Koper włoski – warzywo i roślina przyprawowa. Osiąga 90–200 cm wysokości, ma wzniesiony pokrój, pędy są silnie rozgałęzione i ulistnione trzykrotnie pierzastymi liśćmi o pochwiastych nasadach, które wraz z łodygą tworzą u podnóża rośliny, jadalne, bulwiaste zgrubienie, zwane potocznie cebulą.
Lawenda – bylina uprawiana jako roślina ozdobna oraz zielarska. Tworzy sztywne, wzniesione pędy pokryte szarym kutnerem, z wiekiem drewniejące w dolnej części. Lancetowane liście, także pokryte srebrzystym kutnerem, są silnie aromatyczne. W Polsce lawenda dorasta do około 50 cm wysokości i około 70 cm szerokości. Fioletowe kwiaty, zebrane w kłosowate kwiatostany, są także silnie aromatyczne. Lawenda skutecznie odstrasza komary.
Bodziszek (geranium) – to rodzaj bylin o aromatycznych liściach, kwitnących – w zależności od gatunku – na fioletowo, niebiesko czy różowo. Bodziszki to rośliny trwałe i łatwe w pielęgnacji, mogą rosnąć zarówno w miejscach nasłonecznionych, jak i i półcienistych, dobrze znoszą suszę. Ich zapach odstrasza komary.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE