Kocimiętka - uprawa, zastosowanie i właściwości kocimiętki

Do niedawna mało znana kocimiętka, w ostatnich latach bardzo zyskała na popularności jako atrakcyjna bylina ogrodowa. Podpowiadamy jak uprawiać kocimiętkę i gdzie ją sadzić. Zastosowanie kocimiętki w ogrodzie. KOCIMIĘTKA uprawa i właściwości.

Kocimiętka to efektowna bylina ogrodowa. Warto posadzić ją w ogrodzie, bowiem jej duże, rozrośnięte kępy i urocze, białe, różowe lub niebieskofioletowe kwiaty mogą stać się jednym z najmocniejszych akcentów roślinnych w ogrodzie.

Gatunki kocimiętki do uprawy w ogrodzie

Do rodzaju kocimiętka należy ponad 200 gatunków roślin, ale w uprawie na ogół spotyka się jedynie kilka z nich:

  • kocimiętkę Faassena (łac. Nepeta x faassenii) – mieszańca tworzącego zwarte, gęste kępy, dorastające do 30–45 cm wysokości i wzniesione, kłosowate kwiatostany, w lawendowoniebieskim, różowym lub białym kolorze,
  • kocimiętkę żyłkowaną (łac. Nepeta nervosa) – tworzącą niskie, zwarte kępy, dorastające do około 30 cm wysokości i wzniesione, kłosowe kwiatostany, na ogół w błękitnoniebieskim kolorze,
  • kocimiętkę właściwą (łac. Nepeta cataria) – dorastającą do 45–120 cm wysokości.
  • Kocimiętka właściwa ma też jedną interesującą odmianę botaniczną, nazywaną kocimiętką cytrynową (łac. Nepeta cateria var.citrodora), o atrakcyjnym, cytrynowym aromacie.

>>>Przeczytaj też: Kocimiętka: gdzie kupić i jak stosować. Właściwości zdrowotne kocimiętki

Uprawa i pielęgnacja kocimiętki

Kocimiętki spotykane w ogrodach to byliny o bardzo małych wymaganiach uprawowych. Mogą rosnąć niemal na każdym rodzaju podłoża, o ile nie jest zbyt suche, zbyt ciężkie lub mokre. Nie oczekują też żadnych szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, rzadko chorują i są wytrzymałe na niskie temperatury. Mogą też niezawodnie kwitnąć przez całe lato (od czerwca do września). Do prawidłowego wzrostu i bujnego kwitnienia potrzebują jedynie słońca, gdyż posadzone w cieniu kwitną słabo i źle się rozkrzewiają. Rozmnażanie kocimiętki jest równie łatwe jak jej uprawa. Nowe rośliny można pozyskać przez podział dorosłych egzemplarzy lub przez wysiew nasion (niektóre gatunki dają nawet całkiem obfity samosiew).

Zastosowanie kocimiętki w ogrodzie

Kocimiętka to wspaniała bylina rabatowa, znakomicie komponująca się takimi roślinami, jak róże, kosaćce, lawenda, przywrotnik i roślinami skalnymi. Bylina ta doskonale nadaje się też na obwódki, które szczególnie malowniczo wyglądają wzdłuż ścieżek lub jako obramowanie trawnika.
Uprawiając kocimiętkę, należy jednak pamiętać, że roślina wymaga stałej kontroli, gdyż łatwo się rozrasta. Jej zapach (z wyjątkiem kocimiętki cytrynowej), który pochodzi z olejków eterycznych zawierający w składzie substancje feromonowe, przyciąga też koty, które w kępach kocimiętek mogą wyrządzić niemałe szkody.

Kocimiętka to w ostatnim czasie jedna z popularniejszych bylin ogrodowych. Jej urocze, kłosowate kwiatostany, z daleka przypominające kwitnącą lawendę, to wspaniała ozdoba rabat i doskonały materiał na obwódki. Kocimiętka nie ma dużych wymagań uprawowych, dobrze znosi mrozy i długo kwitnie. Dlatego trudno się dziwić, że jej popularność stale rośnie.

Gdzie kupić kocimiętkę do ogrodu

Sadzonki kocimiętki można bez trudu kupić w każdym większym centrum ogrodniczym, na giełdzie kwiatowej, u ogrodnika lub na targowisku. Rośliny można też samodzielnie wyprodukować z nasion, zakupionych w dobrym sklepie ogrodniczym.

Właściwości lecznicze kocimiętki

Kocimiętkę warto uprawiać w ogrodzie jednak nie tylko ze względu na urocze kwiaty i atrakcyjny pokrój, ale też z powodu jej właściwości leczniczych. Liście kocimiętki właściwej zawierają w swoim składzie liczne substancje chemiczne (m.in. olejki eteryczne, irydoid nepetalakton, garbniki, gorycze), dzięki którym ziele wykazuje działanie bakteriostatyczne, przeciwzapalne, moczopędne, żółciopędne i uspokajające. Ziele kocimiętki wykorzystuje się w leczeniu przewlekłych chorób układu pokarmowego, nawracających stanów zapalnych górnych dróg oddechowych oraz zaburzeń w funkcjonowaniu układu nerwowego.

Wykorzystanie kocimiętki w kuchni i nie tylko

Kocimiętkę można też wykorzystywać do celów kulinarnych. Jej młode liście doskonale zaostrzają smak sałatek i surówek, a suszone są cenioną przyprawą do mięsa i bardzo dobrym surowcem na ziołową herbatkę. Aromat kocimiętki jest tak intensywny, że często wykorzystuję się go do odstraszania niektórych owadów, np. komarów, much, karaluchów.
Kwiaty kocimiętki cenią też pszczelarze, gdyż są niezwykle miododajne i doskonale nadają się jako pożytek dla pszczół. Pędy kocimiętki właściwej można też sprezentować domowym kotom, które uwielbiają jej aromat, zawierający naturalny koci feromon.

kocimietka
Autor: www.thinkstockphotos.com Kocimiętka przyciąga koty
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE