Odkomarzanie ogrodu i działki – czy to skuteczny zabieg zwalczania komarów?

2014-06-17 14:00 Opracowanie: Na podstawie informacji z firmy INSEKT WARSZAWA
odkomarzanie
Autor: INSEKT WARSZAWA Zabieg odkomarzania coraz częściej stosuje się w przydomowych ogrodach

Komary mogą skutecznie zniechęcić do odpoczynku w przydomowym ogrodzie czy na działce. Sposobem na ograniczenie występowania komarów w ogrodzie jest ODKOMARZANIE. Na czym polega ten zabieg i czy jest skuteczny?

Metody i skuteczność odkomarzania

  1. Odkomarzanie metodą naziemną z opryskiwaczy spalinowych mgłą zimnokropelkową to zabieg podstawowy, najczęściej stosowany, o dobrej skuteczności.

  2. Odkomarzanie metodą zamgławiania polega na wytworzeniu drobnej mgły środka zwalczającego owady, która naniesiona na powierzchnię, wnika w najdrobniejsze nawet szczeliny i zakamarki, zabijając dorosłe komary. Dodana do preparatu specjalna substancja (tzw. nośnik olejowy) powoduje lepsze „przyklejenie się” rozpylanego roztworu do powierzchni zamgławianych, dzięki czemu zabieg jest skuteczniejszy, a jego trwałość dłuższa.

Rozpylony podczas zabiegu odkomarzania środek chemiczny pokrywa roślinność ogrodu: krzewy, gęstwiny, szuwary i zarośla, które są miejscem bytowania komarów i meszek. Skuteczność zabiegu jest tym lepsza, im więcej gęstych krzewów rośnie w ogrodzie.
Działanie rozpylonych podczas zabiegu odkomarzania środków utrzymuje się 3–4 tygodnie. Jeśli jednak padają zlewne deszcze, to preparat jest wcześniej wymywany z powierzchni roślin, a jego skuteczność maleje.

Aby skuteczność odkomarzania była jak największa, zleca się zastosowanie zabiegu na jak największym terenie. Najlepiej przeprowadzić zabieg odkomarzania na sąsiadujących ze sobą posesjach (warto porozumieć się w tej sprawie z sąsiadami), co zapewni dłuższą ochronę przed nawrotem owadów, obniży to koszt usługi, a cała operacja będzie o wiele skuteczniejsza. Koszt odkomarzania zależy od powierzchni, na której planowane jest przeprowadzenie zabiegu.

Komary to owady wyjątkowo uciążliwe, ich obecność w ogrodzie czy na działce może zniechęcić do spędzania czasu na świeżym powietrzu niejednego miłośnika przyrody. Co zrobić, aby komary nie zepsuły przyjemności wypoczynku w ogrodzie czy na działce? Coraz popularniejsze staje się odkomarzanie przydomowych ogrodów i działek rekreacyjnych.

Odkomarzanie ogrodu – sposób na zwalczanie komarów w ogrodzie

Odkomarzanie polega na ograniczeniu występowania komarów (i podobnych do nich owadów, np. meszek) na danym terenie. Środki chemiczne użyte podczas zabiegu odkomarzania zabijają postaci dorosłe owadów bądź powodują u nich niezdolność do rozmnażania albo wywołują zmiany w fizjologii, które upośledzają ich funkcje życiowe.
Wybór metody odkomarzania jest uzależniony jest od warunków środowiskowych oraz lokalizacji ogrodu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Paweł2019
|

Na jak długo taki zabieg wystarcza ? I ile kosztuje ? Czy można to jakoś zastąpić, lub wykonać samemu ? Znalazłem inny srodek i zastanawiam się czy można go zastosować tak samo, tylko zamiast zamgławiacz użyć opryskiwacz.

Agata38
|

ja tez wole skorzystac z profesjonalnej firmy .Zadowolona jestem z ich usług,raz a pożądnie na cały sezon. Nie chce mi się bawić samemu .Może i taniej ale dużo pracy.

Marek00
|

Niestety u mnie bez odkomarzania się nie obejdzie, co roku jest ich bardzo dużo ze względu na krzewy, które rosną wokół działki. Zawsze wybierałem jedną firmę która wykonywała zamgławianie i w ciągu sezonu był spokój. Nie narzekam na tą metodę, ale mimo wszystko szukam czegoś tańszego.

Bastik
|

Dla mnie wynajmowanie zewnetrznej firmy jest zbyt kosztowne i mysle nad samodzielnym odkomarzaniem. Mysle nad preparatem ultra brutal albo mega killer (w sumie to chyba działają podobnie tylko różnią sie ceną). Opryskiwacz mam wiec chyba powinienem sobie poradzic :) Chyba ze macie dobre rady to będę wdzieczny :D