Katalpa (surmia) – drzewo o ozdobnych liściach, kwiatach i owocach do małego ogrodu

2018-06-25 12:55 Opracowanie: redakcja serwisu

Katalpa, a właściwie surmia bignoniowa, to nieduże drzewo o parasolowatej koronie, ozdobnych liściach, kwiatach i owocach. Jej walory dekoracyjne spowodowały, że jest chętnie sadzona w ogrodach przydomowych, także tych o niewielkich powierzchniach.

Katalpa to spolszczona nazwa surmii bignoniowej (łac. Catalpa bignonioides). W języku angielskim określana jest potocznie jako „drzewo cygarowe” (cigar tree) oraz „indiańskie drzewo fasolowe” (Indian bean tree) – obie te nazwy pochodzą od kształtu owoców.

Przeczytaj też: Drzewa w ogrodzie: ispiracje. Jak drzewa zdobią ogród

Katalpa – dekoracyjne drzewo do ogrodu

Katalpa osiąga od 10 do 20 m wysokości. Tworzy krótki, ale gruby pień oraz gęsto ulistnioną koronę parasolowatego kształtu, która sprawia, że drzewo zachwyca wyjątkowym wyglądem. Na rynku dostępne są drzewka szczepione oraz karłowe odmiany niewielkich rozmiarów (np. 'Nana'), które z powodzeniem nadają się do małych ogrodów.
Dekoracyjne są liście katalpy: jasnozielone, duże (mają nawet 25 cm długości), sercowatego kształtu, ostro zakończone, od spodu pokryte delikatnymi włoskami. Ozdobą drzewa są również pojawiające się w lipcu i sierpniu miododajne kwiaty: białe lub kremowe, przypominające kwiaty storczyka, wewnątrz nakrapiane na fioletowo i żółto, zebrane w wiechowate kwiatostany (podobne do kwiatostanów kasztanowca). Po przekwitnięciu kwiaty przeobrażają się w oryginalne owoce: długie (do 40 cm) torebki, które przypominają kształtem strąki fasoli. Owoce pozostają na drzewie do wiosny i stanowią wyjątkową dekorację rośliny w okresie zimy. Odmiany karłowe nie kwitną i nie tworza owoców.

Przeczytaj też: Drzewa w małym ogrodzie: dlaczego warto je sadzić, jakie gatunki wybrać

Katalpa – wymagania uprawowe

Ponieważ katalpa jest ciepłolubna, potrzebuje stanowiska ciepłego, słonecznego i osłoniętego od wiatru. W surowe zimy może przemarzać. Dotyczy to szczególnie młodych drzewek, które warto okryć na zimę, np. matami ze słomy.
Gleba pod katalpę powinna być lekka, przepuszczalna, żyzna i umiarkowanie wilgotna. Drzewo będzie źle rosło na ziemiach ciężkich, gliniastych i mokrych.
Katalpę rozmnaża się najczęściej przez nasiona lub sadzonki, niektóre odmiany uzyskuje się przez szczepienie.

Zastosowanie katalpy

Surmia jest często sadzona w parkach i ogrodach jako pojedyncze, dobrze wyeksponowane drzewo (soliter) lub po kilka egzemplarzy w grupie albo w szeregu (tworzy wtedy aleję drzew). Drzewo jest odporne na zanieczyszczenia powietrza, dlatego znakomicie nadaje się do zieleni miejskiej.
Należy pamiętać, że w cieniu korony katalpy lepiej nie sadzićnie wiele roślin sobie poradzi, dlatego pod drzewem nie warto sadzić roślin ozdobnych.

katalpa
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Katalpa zwyczajna 'Nana'
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE