Drzewa w małym ogrodzie: dlaczego warto je sadzić, jakie gatunki wybrać

2018-09-03 12:07

Nawet w małym ogrodzie jest miejsce na drzewa. Trzeba tylko wybrać odpowiedni gatunek. Drzewa w małym ogrodzie często stają się jego głównym, ale nie dominującym elementem. Dlaczego warto sadzić drzewa w małym ogrodzie? Jakie gatunki drzew nadają się do małego ogrodu?

Drzewa są bardzo ważnym elementem kompozycji, decydują o charakterze ogrodu, zwiększają komfort wypoczynku. Można je mieć w każdym ogrodzie, ponieważ duża liczba odmian dostępnych w sprzedaży pozwala wybrać odpowiednią roślinę na każdą, nawet bardzo małą działkę.

Dlaczego warto sadzić drzewa w ogrodzie

Ich malowniczy kształt i wielkość sprawiają, że ogród wygląda na dojrzały, a widoczne zza płotów korony powodują, że zyskuje też przestrzeń publiczna. Gęste, pokryte soczyście zielonymi liśćmi gałęzie tworzą dobre tło dla innych roślin, a odmiany o intensywnym zabarwieniu lub nietypowej formie stają się głównym punktem kompozycji ogrodowej. Drzewo posadzone przy tarasie może zastąpić dach, markizę lub parasol ogrodowy. Tym bardziej że nie tylko daje cień, lecz także poprawia mikroklimat – zwiększa wilgotność otoczenia, pochłania dwutlenek węgla i wydziela tlen (na przykład 100-letni buk w ciągu godziny produkuje aż 1200 l tlenu!). Drzewa oczyszczają powietrze, ponieważ ich korony zatrzymują kurz, toksyczne gazy i metale ciężkie.

Jak sadzić i pielęgnować drzewa w małym ogrodzie

W miejscu, gdzie będzie rosło drzewo, przekopujemy glebę na szerokość i głębokość dwa razy większą niż bryła korzeniowa kupionej rośliny. Ziemię warto użyźnić kompostem. Jeśli jest ona mało urodzajna, zniszczona po budowie lub dawno nie była nawożona, mieszamy go z podłożem w proporcji 1:1. Zamiast kompostu możemy zastosować obornik granulowany w ilości zalecanej przez producenta. Dobrze jest dodać do gleby szczepionkę mikoryzową. Zawiera ona strzępki grzybów, które w naturalnym środowisku żyją z symbiozie z drzewami. Sprawiają, że rośliny pobierają więcej wody z rozpuszczonymi w niej minerałami, lepiej rosną, są bardziej wytrzymałe na suszę i mróz oraz odporniejsze na choroby. Drzewa ozdobne zwykle są sprzedawane w pojemnikach, więc można je sadzić w ogrodzie przez cały sezon. Jednak najlepiej robić to wiosną. Po pierwsze dlatego, że jest wtedy największy wybór gatunków i odmian, po drugie – rośliny posadzone na wiosnę do lata bujnie urosną i nie stracimy sezonu.Po posadzeniu bardzo solidnie podlewamy drzewa, a większe egzemplarze stabilizujemy, przywiązując je do palików. Ziemię wokół nich możemy przykryć korą. Zapobiegnie ona parowaniu wody z podłoża i ograniczy wzrost chwastów. Wymagają tego przede wszystkim młode rośliny. Regularnie je podlewamy, a od drugiego roku uprawy (przez kilka kolejnych lat) także zasilamy, na przykład kompostem albo płynnym nawozem organicznym przygotowanym na bazie biohumusu. Starsze rośliny, o ile dobrze rosną, nie muszą być nawożone ani podlewane. Im większe jest drzewo, tym dalej sięga jego system korzeniowy w poszukiwaniu wody oraz soli mineralnych. Takie rośliny poradzą sobie same.

Drzewa do małego ogrodu

Dobre drzewa do małego ogrodu

Kupując drzewa, trzeba się kierować wielkością działki (wolno rosnące odmiany mogą osiągać nie więcej niż kilka metrów wysokości, więc zmieszczą się nawet w małym miejskim ogrodzie) oraz tym, w jakim miejscu mają się one znaleźć. Jeśli roślina ma być skupiającym wzrok elementem kompozycji, sprawdzą się między innymi kolumnowe odmiany o interesującym zabarwieniu liści, takie jak czerwonolistny buk pospolity 'Purple Fountain' lub żółtolistny wiąz holenderski 'Wredel'. Jeżeli celem jest ocienienie tarasu albo zasłonięcie nieatrakcyjnego widoku, należy posadzić drzewa o rozłożystych koronach, między innymi katalpę zwyczajną, kasztanowiec czerwony, klon jesionolistny 'Odessanum' lub robinię akacjową 'Frisia' o pięknych złocistożółtych liściach. Bardzo efektownie wyglądają drzewa o płaczącym pokroju:

oraz malowniczo wygiętej koronie i poskręcanych pędach:

  • buk pospolity 'Black Swan',
  • sumak octowiec 'Dissecta',
  • wierzba 'Erythroflexuosa'
Co zrobić z liśćmi spadającymi z drzew?
Co zrobić z liśćmi spadającymi z drzew?

Autor: www.thinkstockphotos.com

Wystarczy jedno drzewo, by jesienią ogród przykryła warstwa liści. Ich usunięcie można zlecić firmie zajmującej się utylizacją śmieci (często robią to również gminy), jednak liście warto wykorzystać w ogrodzie. Zostawione na rabatach będą chroniły rośliny przed mrozem (nie można nimi jednak ogacać zimozielonych roślin, trzeba je też zgarnąć z trawnika). Wiosną, gdy się częściowo rozłożą i zmniejszą objętość, można je przeznaczyć na kompost. Jesienią suche liście można rozłożyć w warzywniku lub na rabatach jednorocznych i przekopać z ziemią – do wiosny zamienią się w cenną próchnicę. Nadają się też do kompostowania, jednak zajmują dużo miejsca. Ich objętość zmniejszy się po zmieleniu w odkurzaczu ogrodowym albo rozdrabniaczu do gałęzi. Suche liście mają mało azotu, dlatego do pryzmy należy dodać nawozu azotowego lub suszonego obornika, a następnie polać ją wodą.

Drzewa te najlepiej sadzić samotnie, bo wtedy widać ich niezwykły kształt. Atutem wielu drzew są również kwiaty. Poza powszechnie znanymi magnoliami oraz ozdobnymi jabłoniami i wiśniami pięknie kwitną: dawidie chińskie,derenie kousa i kwieciste, katalpy zwyczajne, kasztanowce czerwone, ośnieże, robinie szczeciniaste, śniegowce wirginijskie, złotokapy.Ważnym kryterium, którym musimy się kierować podczas wyboru roślin, są także ich wymagania co do rodzaju gleby i jej wilgotności oraz nasłonecznienia. Co prawda większość drzew adaptuje się do warunków, w jakich zostały posadzone, ale niektóre mogą wtedy słabiej kwitnąć (na przykład w cieniu), częściej chorować (na nieprzepuszczalnej mokrej glebie) albo ulegać atakom szkodników (jeśli rosną w suchym i jałowym podłożu).

Czy drzewa szkodzą

Część podziemna drzewa z grubsza odwzorowuje część nadziemną – silne korzenie sięgają mniej więcej na szerokość korony. W co najmniej takiej odległości od budynków powinny być sadzone drzewa (oczywiście bierze się pod uwagę wielkość dojrzałej rośliny). Wystarczy przestrzegać tej zasady, a znikną obawy, że korzenie zagrożą fundamentowi, a konary zniszczą elewację. Odpowiednią odległość należy także zachować od umieszczonych w ziemi instalacji.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany