Kasztanowce – przegląd gatunków, uprawa i zastosowanie w ogrodzie

2022-05-17 10:05
Kasztanowiec zwyczajny
Autor: www.thinkstockphotos.com Kasztanowiec zwyczajny

Kasztanowce (Aesculus) to okazałe, efektowne drzewa, sadzone w ogrodach, parkach oraz zieleni miejskiej. Nadają się na solitery lub do tworzenia alei. Nie są trudne w uprawie, chociaż mają swoje problemy (główny to szrotówek kasztanowcowiaczek). Poznaj gatunki kasztanowców i warunki ich uprawy. Czy warto sadzić kasztanowce w ogrodzie?

Rodzaj kasztanowiec obejmuje kilkadziesiąt gatunków występujących naturalnie w Europie, Azji oraz Ameryce Północnej. W Polsce spotyka się i uprawia kilka z nich.

Spis treści

  1. Kasztanowiec krwisty
  2. Kasztanowiec czerwony
  3. Kasztanowiec drobnokwiatowy
  4. Kasztanowiec żółty
  5. Kasztanowiec gładki
  6. Kasztanowce - wymagania, uprawa i zastosowanie kasztanowców

Najpowszechniejszy jest kasztanowiec zwyczajny (kasztanowiec biały, łac. Aesculus hippocastanum). Drzewo ma rozłożystą, okrągłą koronę i osiąga 20-30 m wysokości. Jego ozdobą są dłoniaste liście złożone z 5-7 listków oraz wiechowate, kremowe, pachnące kwiatostany złożone z 20-50 kwiatów. Kasztanowiec zwyczajny kwitnie w maju (czasem w czerwcu). Jego owoce - kasztany to kolczaste torebki, które zawierają jedno duże, brązowe nasiono.

Ciekawe odmiany kasztanowca zwyczajnego:

  • kasztanowiec zwyczajny 'Baumannii' – wytwarza zwarte kwiatostany złożone z kwiatów pełnych;
  • kasztanowiec zwyczajny 'Alek' – odmianę charakteryzuje węższy pokrój (zajmuje mniej miejsca) i węższe liście;
  • kasztanowiec zwyczajny 'Pyramidalis' – wytwarza gęstą, stożkowaną koronę;
  • kasztanowiec zwyczajny 'Laciniata' – tworzy nietypowe, bardzo głęboko powcinane liście.
Kasztanowiec krwisty
Autor: GettyImages Kasztanowiec krwisty

Kasztanowiec krwisty

Duże walory dekoracyjne cechują kasztanowca krwistego (Aesculus pavia). To małe drzewo dorastające do 8 m wysokości. W sprzedaży dostępne są także jego krzewiaste formy, np. 'Rosea Nana' osiągająca 1-2 m. Gatunek ma duże dłoniaste liście, złożone z pięciu przylistków. Jesienią przebarwiają się na czerwono. Kwitnie w maju, kwiaty zebrane w wiechy mają intensywnie różową bądź czerwoną barwę. Ze względu na duże wymagania i większą wrażliwość na mróz (od rodzaju), kasztanowca krwistego zaleca się uprawiać w cieplejszych rejonach Polski.

Kasztanowiec czerwony
Autor: GettyImages Kasztanowiec czerwony

Kasztanowiec czerwony

Podobną kolorystykę kwiatów posiada kasztanowiec czerwony (Aesculus x carnea), będący mieszańcem dwóch wyżej opisanych gatunków. To drzewo średniej wielkości (10-15 m wysokości) o szeroko stożkowatej koronie. Liście są pięciopalczaste, ciemnozielone, jesienią przebarwiają się na żółto-brązowo. Kwitnie w maju. Wiechowate kwiatostany są jasnoczerwone (różowawe). Tworzy nieliczne owoce. Dużą popularnością cieszy się odmiana 'Briotii'. Jest niska (kilka metrów) i ma wąską koronę.

Kasztanowiec drobnokwiatowy
Autor: GettyImages Kasztanowiec drobnokwiatowy

Kasztanowiec drobnokwiatowy

Kasztanowiec drobnokwiatowy (Aesculus parviflora) ma krzewiastą formę, osiąga 3-4 m wysokości i nawet do 10 m szerokości. Młode pędy mają tendencję do pokładania się. Liście składają się z 5-7 listków. Kwiaty są białe, z wystającymi pręcikami, zebrane w ażurowe wiechy. Kwitnie późno: od lipca do sierpnia. Owoce są gruszkowate, gładkie, brązowe, długości 3-4 cm.

Kasztanowiec żółty
Autor: GettyImages Kasztanowiec żółty

Kasztanowiec żółty

Kasztanowiec żółty (Aesculus flava) – to średniej wielkości drzewo dorastające do 20 m wysokości. Ma szeroką, owalną koronę. Liście są głęboko powcinane, jesienią przebarwiają się na żółto. Kwitnie w maju. Kwiaty są bladożółte lub żółtawozielone. Owoce są małe, jasnobrązowe, osłony nie mają kolców.

Kasztanowiec gładki

Podobne rozmiary osiąga kasztanowiec gładki (Aesculus glabra). Wytwarza lekko błyszczące, sztywne liście o gładkich brzegach. Kwiatostan jest okazały, żółty, lekko rozpierzchły. Kwitnie wiosną.

W szkółkach można ponadto dostać inne gatunki kasztanowca, np. kasztanowiec marylandzki, kasztanowiec sinawy, kasztanowiec Dallimore'a, kasztanowiec zmienny i kasztanowiec plamisty. Są one jednak znacznie mniej popularne.

Kasztanowiec gładki
Autor: GettyImages Kasztanowiec gładki jesienią

Kasztanowce - wymagania, uprawa i zastosowanie kasztanowców

Kasztanowce mogą rosnąć na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Preferują żyzne, umiarkowanie wilgotne gleby. Podłoże przed sadzeniem zaleca się wymieszać z nawozem organicznym. Drzewa dobrze rosną na gliniastych glebach. Można je sadzić jesienią lub wiosną. Większość gatunków radzi sobie w polskim klimacie, niektóre (np. kasztanowiec krwisty) powinno się przed nadejściem zimy osłaniać.

Jak zabezpieczyć drzewa i krzewy przed zimą >>>

Przy szacowaniu odległości między drzewami należy sprawdzać siłę wzrostu, a także kształt korony poszczególnych gatunków/odmian (znacznie różnią się parametrami) - przykładowo kasztanowce zwyczajne można sadzić co 10 m. Kasztanowce z reguły są odporne na zanieczyszczenie powietrza, dlatego często spotyka się je w zieleni miejskiej. Ich największym problemem jest szrotówek kasztanowcowiaczek. Szkodnik występuje masowo i powoduje przedwczesne zasychanie, zwijanie i opadanie liści. Nie tylko wpływa na zahamowanie wzrostu, ale może doprowadzić nawet do śmierci drzew. Kasztanowce służą najczęściej do tworzenia alei oraz jako solitery. Mniejsze gatunki/odmiany warto ponadto wykorzystywać do zakładania wielogatunkowych drzewiasto-krzewiastych kompozycji.

Czy potrafisz rozpoznać jakie to drzewo?

Pytanie 1 z 7
Jakie to drzewo?
Liść dębu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE