Przyprawy z własnego ogrodu - rośliny przyprawowe do uprawy w ogródku ziołowym

2024-06-25 10:38

Chcesz mieć przyprawy z własnego ogrodu? Rośliny przyprawowe możemy z powodzeniem uprawiać w przydomowym ogródku ziołowym. Warto mieć je pod ręką przez cały sezon. Jakie przyprawy można pozyskać z ogrodu? Jakie rośliny przyprawowe nadają się do uprawy w ogródku ziołowym?

Spis treści

  1. Rośliny przyprawowe wieloletnie
  2. Bylica estragon
  3. Mięta pieprzowa
  4. Szałwia lekarska
  5. Rozmaryn lekarski
  6. Rośliny przyprawowe jednoroczne
  7. Bazylia pospolita
  8. Ogórecznik lekarski
  9. Majeranek ogrodowy
  10. Cząber ogrodowy

W ogrodzie warto wydzielić niewielki fragment i założyć na nim ogródek ziołowy. Zioła i przyprawy z własnego ogródka to powód do dumy każdego ogrodnika. Jakie rośliny przyprawowe można uprawiać w ogrodzie?

Rośliny przyprawowe wieloletnie

Do wieloletnich roślin przyprawowych należą m.in.: bylica estragon, chrzan pospolity, hyzop lekarski, lawenda wąskolistna, lebiodka pospolita (oregano), lubczyk ogrodowy, melisa lekarska, mięta pieprzowa i jej odmiany, rozmaryn lekarski, szałwia lekarska, tymianek właściwy.

Bylica estragon

    Bylica estragon. Używa się jej do przyprawiania zup, potraw z drobiu i dziczyzny, cielęciny i baraniny, ryb oraz marynat i ogórków kwaszonych. Może też zastąpić pieprz i sól. Zazwyczaj wykorzystuje się ziele suszone, bo jego aromat jest najsilniejszy. Listki świeże można dodawać do sosów, masła ziołowego i octu. Reguluje pracę układu trawiennego oraz poprawia przyswajanie składników pokarmowych.

    Mięta pieprzowa

    Mięta pieprzowa. Jest mieszańcem międzygatunkowym – nie występuje w stanie dzikim. W ogrodzie sadzimy jej odmiany. Pasuje do potraw z pomidorów, ziemniaków oraz groszku, ryb, kurczaka, mięs (z wyjątkiem wieprzowiny), surówek z kapusty. Pobudza wytwarzanie soków żołądkowych i żółci, usprawnia pracę jelit. Działa  rozkurczowo, przeciwbakteryjnie i uspokajająco. Odstrasza pchły.

    Szałwia lekarska

    Szałwia lekarska. Liście świeże lub suszone (w niewielkiej ilości, bo mają intensywny smak) dodaje się do tłustych mięs, drobiu, ryb, potraw z fasoli, grochu, soczewicy, soi lub bobu, do zapiekanek i zup. Ma właściwości przeciwzapalne, odkażające i ściągające, wspomaga leczenie cukrzycy. Napar łagodzi stany zapalne jamy ustnej, dziąseł i gardła, a okłady przyspieszają gojenie ran.

    Rozmaryn lekarski

    Rozmaryn lekarski to przyprawa o specyficznym, ziołowo-pikantnym smaku i wyrazistym, mocno aromatycznym zapachu. Należy do grupy naturalnych dodatków, którymi przyprawia się potrawy w bardzo małej ilości. Wykazuje działanie przeciwskurczowe, żółciopędne, moczopędne, wiatropędne, antyseptyczne, uspokajające, wzmacniające, ściągające, bakteriobójcze. Ponadto wzmacnia system nerwowy, pobudza apetyt i rozszerza naczynia krwionośne.

    Rośliny przyprawowe jednoroczne

    Do roślin przyprawowych jednorocznych należą m.in.: bazylia pospolita, cząber ogrodowy, czarnuszka, kminek zwyczajny, kolendra siewna, koper ogrodowy i koper włoski, majeranek ogrodowy, ogórecznik lekarski.

    Bazylia pospolita

    Bazylia pospolita. Dodaje się ją do zup (pomidorowej, rybnej, jarzynowej), do sosów, sałatek, duszonych warzyw i potraw z ryżu. Jest doskonałą przyprawą do pizzy, pieczonych mięs i smażonych ryb oraz do warzyw strączkowych. Reguluje trawienie, działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie oraz wpływa kojąco na system nerwowy.

    Ogórecznik lekarski

    Ogórecznik lekarski. Świeże liście ogórecznika mają smak ogórków. Używa się ich do sałatek, sosów i potraw z drobiu. Kwiaty można dodawać do zimnych napojów, herbaty i deserów. Bardzo efektownie wyglądają świeże kwiaty ogórecznika zamrożone w kostkach lodu i serwowane do napojów. Roślina ta ma właściwości  lecznicze: działa osłaniająco na błonę śluzową żołądka, jamy ustnej i gardła, moczopędnie, przeciwzapalnie, napotnie, uspokajająco, a także obniża gorączkę.

    Majeranek ogrodowy

    Majeranek ogrodowy. Jest najczęściej stosowany w stanie suchym. Dodaje się go pod koniec gotowania do warzyw strączkowych, flaków, sosów i zup (żur, grochówka) lub naciera nim mięso i ryby. W sezonie wegetacyjnym warto używać listków świeżych, bo ich aromat jest wtedy szczególnie silny. Reguluje trawienie, działa przeciwskurczowo i wykrztuśnie.

    Cząber ogrodowy

    Cząber ogrodowy ma lekko gorzkawy, dość ostry, korzenny smak i silny aromat. Jest przyprawą o ostrym, zdecydowanym smaku i aromacie (może nawet zastępować pieprz), należy stosować go z umiarem, gdyż dodany do potrawy w zbyt dużej ilości, może całkowicie zdominować jej smak. Wykazuje działanie przeciwskurczowe, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne, przeciwzapalne, a nawet przeciwrobaczne. Jego stosowanie poprawia też apetyt, reguluje perystaltykę jelit, wspomaga trawienie, przeciwdziała wzdęciom, łagodzi biegunki oraz zwiększa wydzielanie soków żołądkowych.

    Zioła w ogrodzie - lubczyk, pietruszka, kolendra, szczypior
    Świeże zioła w kuchni. Aromatyczne i zdrowe dodatki do potraw

    Rośliny doniczkowe jako naturalne leki. Czy wiesz jakie mają działania lecznicze?

    Pytanie 1 z 4
    Anginowiec - na co stosować?
    Anginowiec
    Przyprawy z własnej grządki
    Autor: www.photos.com Przyprawy z własnej grządki