Ogórecznik lekarski - właściwości lecznicze i zastosowanie ogórecznika

2015-12-09 13:51

Ogórecznik lekarski to roślina lecznicza, która znalazła także zastosowanie w kosmetyce. Poznaj właściwości lecznicze i zastosowanie ogórecznika lekarskiego. Na co stosuje się ogórecznik.

Ogórecznik lekarski to roślina, która w Polsce jest uprawiana nie tylko w celach leczniczych. Ogórecznik, dzięki swoim właściwościom pielęgnacyjnym, znalazł zastosowanie także w kosmetyce. Z kolei ze względu na swój charakterystyczny zapach wykorzystuje się go w kuchni do aromatyzowania octów, korniszonów, pikli warzywnych, marynat, nalewek, win i wielu innych.

Ogórecznik lekarski - właściwości lecznicze i zastosowanie

Ziele ogórecznika lekarskiego, które jest surowcem leczniczym, zawiera flawonoidy, śluzy, garbniki, żywice, kwasy organiczne i sole mineralne. Jednak najcenniejszą substancją tej rośliny jest boragoglandyna – olej o wysokiej zawartości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, który pozyskiwany jest z nasion rośliny. Dzięki nim ogórecznik lekarski ma pozytywny wpływ na układ krążenia (m.in. obniża poziom tzw. złego cholesterolu LDL, a tym samym zmniejsza ryzyko miażdżycy) i układ odpornościowy (wzmacnia organizm i chroni przed rozwojem chorób). Pomoże także w stanach zapalnych jamy ustnej, trudnościach w odkrztuszaniu, chrypce i suchym kaszlu. Może okazać się  niezastąpiony w łagodzeniu dolegliwości miesiączkowych i tych okresu przekwitania.

Współczesna fitoterapia poleca stosowanie ogórecznika w postaci olejku w przewlekłych chorobach skórnych (egzemy, trądzik, łuszczyca), a także w  przypadku oparzeń, otarć naskórka, wyprysków, czyraków i świądu skóry. Pomoże także przy wypadaniu włosów i łamliwości paznokci.Należy pamiętać, że długotrwałe i regularnie stosowanie dużych dawek przetworów z ogórecznika może wywołać obniżenie ciśnienia tętniczego oraz działać przeczyszczająco. Nie zaleca się stosować ogórecznika z lekami wydłużającymi czas krwawienia, a także z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi.

Zioła w domu i na balkonie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE