Ogórecznik lekarski - właściwości lecznicze i zastosowanie ogórecznika

2015-12-09 13:51 Monika Majewska

Ogórecznik lekarski to roślina lecznicza, która znalazła także zastosowanie w kosmetyce. Poznaj właściwości lecznicze i zastosowanie ogórecznika lekarskiego. Na co stosuje się ogórecznik.

Ogórecznik lekarski to roślina, która w Polsce jest uprawiana nie tylko w celach leczniczych. Ogórecznik, dzięki swoim właściwościom pielęgnacyjnym, znalazł zastosowanie także w kosmetyce. Z kolei ze względu na swój charakterystyczny zapach wykorzystuje się go w kuchni do aromatyzowania octów, korniszonów, pikli warzywnych, marynat, nalewek, win i wielu innych.

Ogórecznik lekarski - właściwości lecznicze i zastosowanie

Ziele ogórecznika lekarskiego, które jest surowcem leczniczym, zawiera flawonoidy, śluzy, garbniki, żywice, kwasy organiczne i sole mineralne. Jednak najcenniejszą substancją tej rośliny jest boragoglandyna – olej o wysokiej zawartości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, który pozyskiwany jest z nasion rośliny. Dzięki nim ogórecznik lekarski ma pozytywny wpływ na układ krążenia (m.in. obniża poziom tzw. złego cholesterolu LDL, a tym samym zmniejsza ryzyko miażdżycy) i układ odpornościowy (wzmacnia organizm i chroni przed rozwojem chorób). Pomoże także w stanach zapalnych jamy ustnej, trudnościach w odkrztuszaniu, chrypce i suchym kaszlu. Może okazać się  niezastąpiony w łagodzeniu dolegliwości miesiączkowych i tych okresu przekwitania.

Współczesna fitoterapia poleca stosowanie ogórecznika w postaci olejku w przewlekłych chorobach skórnych (egzemy, trądzik, łuszczyca), a także w  przypadku oparzeń, otarć naskórka, wyprysków, czyraków i świądu skóry. Pomoże także przy wypadaniu włosów i łamliwości paznokci.

Należy pamiętać, że długotrwałe i regularnie stosowanie dużych dawek przetworów z ogórecznika może wywołać obniżenie ciśnienia tętniczego oraz działać przeczyszczająco. Nie zaleca się stosować ogórecznika z lekami wydłużającymi czas krwawienia, a także z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE