Jak uprawiać zioła na balkonie i tarasie. Uprawa ziół w pojemnikach

Uprawa ziół na balkonie staje się coraz popularniejsza. Podpowiadamy jak uprawiać zioła na balkonie i tarasie: jaka powinna być dobra rozsada ziół i gdzie ją kupić, w czym i jak sadzić zioła, jak pielęgnować zioła na balkonie. ZIOŁA NA BALKONIE: uprawa.

Od kilku lat zioła są w naszym kraju prawdziwym hitem kulinarnym, dlatego chętnie uprawiamy je w ogrodach. Ale zioła coraz częściej można też spotkać na balkonach i tarasach. Dlatego warto poznać zasady uprawy ziół w pojemnikach.

Uprawa ziół w pojemnikach

Większość ziół i roślin przyprawowych pochodzi z łagodnego klimatu (np. bazylia, oregano), dlatego do prawidłowego rozwoju potrzebują ciepła i słońca. Posadzone w cieniu, będą się wyciągać, blednąć, a nawet zamierać. Aby tego uniknąć, należy przeznaczyć dla ziół stanowisko słoneczne, ale delikatnie osłonięte przed południowym słońcem.
Zioła należy sadzić do odpowiednio dużych pojemników oraz w dobrą ziemię kwiatową. Podczas sadzenia należy pamiętać o umieszczeniu na dnie doniczki drenażu, gdyż większość ziół nie toleruje wody zalegającej w okolicy korzeni. Indywidualne wymagania roślin należy też uwzględnić przy podlewaniu, np. tymianek woli podłoże bardziej suche, bazylia natomiast wilgotne.
Zbiory ziół odbywają się nawet kilka razy w sezonie, dlatego w ich uprawie należy unikać stosowania chemii. Sztuczne nawozy oraz chemiczne środki ochrony roślin lepiej zastąpić preparatami naturalnymi, dokarmiając zioła np. Biohumusem oraz opryskując wyciągami roślinnymi (np. z czosnku czy z pokrzywy), chroniącymi przed chorobami i szkodnikami. Zanim jednak rozpoczniemy zbiory, musimy pozyskać rośliny do uprawy.

Jaka powinna być dobra rozsada ziół

Rozsadę ziół i roślin przyprawowych możemy kupić w sklepie ogrodniczym lub wyprodukować ją samodzielnie. Przy zakupie gotowych sadzonek zwróćmy uwagę czy pędy są silne, a liście intensywnie wybarwione i zdrowe. Nie kupujmy roślin wiotkich, wyciągniętych, bladych lub zwiędniętych, gdyż mogą być chore (np. na zgorzel siewek) lub pędzone sztucznie (to te kupowane w marketach w doniczkach). Rozsadę możemy też przygotować samodzielnie, wysiewając wczesną wiosną (w marcu) nasiona ziół do skrzynek i ustawiając pojemniki w miejscu ciepłym oraz widnym. Kiedy siewki wytworzą dwa pierwsze liście, należy je przepikować do małych doniczek, a po przejściu wiosennych przymrozków wysadzić do pojemników i przenieść na taras.

W jakich pojemnikach uprawiać zioła na balkonie czy tarasie

Ziół nie musimy uprawiać wyłącznie w typowych skrzynkach balkonowych. Jeśli rośliny zostaną ciekawie skomponowane (np. czerwona bazylia, zielony tymianek i żółte oregano) i posadzone w oryginalnej skrzyni lub drewnianym wiadrze, będą spełniały nie tylko rolę użytkową, ale też dekoracyjną. Ciekawie mogą się także prezentować w bielonych na styl prowansalski skrzyneczkach lub cynowych wiaderkach, będących osłonkami dla doniczek. Zioła możemy też sadzić w pojemnikach kaskadowych lub ceramicznych dzbanach, przeznaczonych specjalnie pod ich uprawę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE